ISO tengelyes monoblokk

1-10 (10 hozzászólás)

Elküldve: 2016.06.05. 10:46 pranksta 

  • pranksta avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 86
Témaindító hozzászólás:

sziasztok! ISO tengelyes monoblokkot keresek olasz vázba, de mindenhol csak JIS-t találok... tud valaki ilyet bárhol (ja, nem szeretnék 10.000+ forintot fizetni 20-30 éves középrészért, itt nem a történelmi hűség a fontos)? azt olvastam, hogy egyébként nem annyira gáz, ha JIS tengelyre teszem fel a kart - erről van valakinek tapasztalata? pl. módosul ilyenkor a láncvonal? ez fontos lenne, mert ss-t építek.

Elküldve: 2016.08.04. 08:52 mbalazs82 

  • mbalazs82 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 3

@ikarus266: Még egyszer köszönöm a segítséget. Szerencsénkre alkatrész rendelés előtt mértünk és ebbe a Balance-ba 118-as tengely volt gyárilag. (a csapágycsésze kiszedése egy külön kálvária volt kb 15 év után) Csak azért írom le, nehogy mást félrevigyen a korábbi hozzászólás. Mérjetek inkább előtte. :)

Elküldve: 2016.07.25. 10:30 ikarus266 

  • ikarus266 avatar
  • sima XC-s
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 192

@mbalazs82: Igen.

Elküldve: 2016.07.24. 21:20 mbalazs82 

  • mbalazs82 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 3

@ikarus266: Köszönöm! Csak hogy tuti legyen. A másik méret 68-as ugye?

Elküldve: 2016.07.24. 10:20 ikarus266 

  • ikarus266 avatar
  • sima XC-s
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 192

@mbalazs82: Ha a széria (többnyire világosszürke műanyagbevonatú) hajtómű van rajta, akkor 99%, hogy 127 mm-es, BSA-s, azaz angol menetessel.

Elküldve: 2016.07.24. 09:53 mbalazs82 

  • mbalazs82 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 3

Sziasztok! Tudja valaki, hogy milyen méretű monoblokkal lehet kiváltani a Balance 1.1 monti középcsapágyát? gondolom a váz 68-as... de mekkora a tengely? Előre is kösz!

Elküldve: 2016.06.06. 10:18 Krupcheck 

  • Krupcheck avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 1009

Ja, amúgy ha SS hajtókarod van, akkor a 113-as tengelyhosszt valószínűleg úgy adták meg, hogy SS/fix agyhoz legyen jó. Ha ez egy országúti hajtókar, akkor az előző hsz-emben leírt méricsgélés jön szóba.

Elküldve: 2016.06.06. 10:16 Krupcheck 

  • Krupcheck avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 1009

@pranksta: mivel fogalmam nincs, a tengely mennyire fog belemenni egy adott hajtókarba, illetve annak a lánctányér síkja hol lesz a tengely végéhez képest, így én csak a próbában szoktam bízni. Ha bringaboltban szerzed be a cuccokat, szerintem megengednek egy próbát, ha másnem valami kiszerelt, használt cuccal (vagy kérsz egyet a kukából).

Amúgy ha számolni akarsz, akkor a tengelyhossz mellett jobb esetben láncvonalat is megadnak a hajtókarhoz, a kettő adat együtt meg már értelmet nyer. Hátul nem nehéz kimérni a láncvonalat (feltéve ha fenn van a racsni, vagy van egy amit meg tudsz mérni), illetve akár ezt is előfordulhat, hogy megadják az agyhoz.

A láncvonalról több infó, illetve néhány jellemző érték itt, a wiki oldalon:

Elküldve: 2016.06.05. 14:50 pranksta 

  • pranksta avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 86

@Krupcheck: igen, a próba lenne a biztos, csak nincs nálam elfekvőben négyszöges monoblokk.. Sheldon Brown-t én is olvastam, egész informatív, csak gondoltam több szem többet lát :) ő azt írja, hogy 4,5mm-rel lesz kintebb az ISO hajtókar egy JIS tengelyen. nekem az elég soknak hangzik, bár most ahogy belenézek a használandó hajtókar foglalatába, szerintem ezt eddig is JIS-el használták.. asszem az lesz a megoldás, hogy először csak az ss racsnit veszem meg, aztán ahhoz mérem hozzá a szükséges tengelyt. esetleg azt nem tudod, hogy a gyártó által javasolt tengelyhosszt mi alapján adják? pl. tudom, hogy az én hajtókaromhoz 113-as tengely kell, nekem pedig a belső lánctányért kellene tkp a legbelső fogaskerékkel egy vonalba hozni (gondolom az ss racsni fogaskereke azzal van egy vonalban, de ez is csak feltételezés...)

Elküldve: 2016.06.05. 14:31 Krupcheck 

  • Krupcheck avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 1009

Szia! Javaslom Sheldon brown oldalát, anno ott találtam infót erről a témáról, amit persze azóta jól elfelejtettem.

Elvileg nem probléma az ISO-JIS keverés. Illetve szükségből raktam is már össze ilyent, nem okozott gondot.

De amint írtad is, a láncvonalat valamelyest befolyásolja. Sheldon bácsinál szerintem számszerű adatokat fogsz erről találni, ennek fényében valószínűleg már ki tudod majd számolni a szükséges tengelyhosszat.

Bár jómagam ezt úgy szoktam csinálni, hogy fogok egy "valamilyen" monoblokkot (ha nincs, kölcsönzök), ráteszem a hajtóművet, és megnézem mi a stájsz. Aztán ahhoz viszonyítva olyan tengelyhosszú monot veszek, amekkora kell. Így elég jó eséllyel jó lesz a láncvonal, és nem kell blindre rendelni.

 
Új hozzászólás:
(formázási lehetőségek)
kód eredmény
*dőlt* dőlt
**félkövér** félkövér
> idézet

szöveg
idézet
szöveg
\* *
* lista első elem
* lista második elem
* lista harmadik elem
  • lista első elem
  • lista második elem
  • lista harmadik elem
1. számozott lista első elem
1. számozott lista második elem
1. számozott lista harmadik elem
  1. számozott lista első elem
  2. számozott lista második elem
  3. számozott lista harmadik elem
[TestBike](https://www.testbike.hu) TestBike
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
Csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá! Lépj be vagy regisztálj!