Monoblokk probléma

1-24 (24 hozzászólás)

Elküldve: 2021.03.22. 18:54 Moncsa 

  • Moncsa avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 9
Témaindító hozzászólás:

Olyan problémám adódott, vettem egy alkatrész szettet, amiben octalinkes hajtókar van. Nekem sima hagyományos négyszögtengelyes középrész van a vázban. Vettem egy octalinkes monoblokkot. Még a hajtókar felölit teljesen be tudtam tekerni, de a bal oldalit csak úgy, hogy 5 mm kilógott. Próbálkoztam ki-be tekeréssel is, tisztuljon a menet de nem ment be jobban. Kitekertem a jobb oldalit, majd a bal oldali, bal oldalon befújkodtam a meneteknél, így sem ment be jobban. Mi lehet a probléma? Most visszatettem, ami benne volt, most meg annál is kijjebb van a meteses rész egy kicsit, pedig úgy emlékszek, be volt teljesen tekerve. De ha betekerem, akkor meg se mozdul a tengely. Csak így tudtam beállítani. Mit ronthattam el? A monoblokk mérete jó, a hagyományos középrész csészéjén rajt vannak az adatok, az szerint rendeltem meg a monoblokkot.

Elküldve: 2023.08.07. 12:29 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 917

@Moncsa: nem erről van szó, nem érted

Elküldve: 2023.08.07. 11:49 Moncsa 

  • Moncsa avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 9

@rcs2003: már lényegtelen, mert már a vázban van. ????

Elküldve: 2023.06.28. 07:22 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 917

Hát.. ez a fórum meghalt. Úgy teljes egészében.

Elküldve: 2022.09.15. 09:30 jordynlewis 

  • jordynlewis avatar
  • hozzászólások: 1

Ha elötte is blokk volt benne, próbáld össze az eredeti csészéket az új blokkal, hátha. https://woodoku.io

Elküldve: 2021.09.14. 15:35 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 917

Nem nagy kaland egy menetfésűt készíteni. Akár egy használt monoblokk csészéjéből is lehet.

Elküldve: 2021.09.14. 14:04 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 792

@Attila494: Nem is értem, hogy ez cucc mit/hogyan "javítana". Egy tisztességes váz középrész felújító készlet ennek sokszorosába kerül! De szerintem vidd el egy szervízbe a vázat, ahol megcsinálják a menetet (ha lehet/érdemes egyáltalán). Ilyen spéci menetvágó készletbe nem éri meg beruházni, mert a váz árának többszöröse és lehet, hogy soha többet nem lesz rá szükséged. :)

Elküldve: 2021.09.14. 14:03 Krupcheck 

  • Krupcheck avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 1011

@Attila494: létezik menetjavító szerszám, kicsit is nagyobb szervizekben illene lennie. Nem egy űrtechnika, betekerik, kitekerik, aztán kész, ha nem hiányzik sok anyag, egy használható menet lesz a végeredmény.

Elküldve: 2021.09.14. 10:30 Attila494 

  • Attila494 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 1

Nyáron felújítottam egy Weinmann országúti bringát. Sajnos az előző tulajdonosok szétcseszték a középrész menetét.

VEttem bele egy ékes monoblokk javítót.

https://shop.veloport.hu/monoblokk-javito-ekes-136-os

A tengely hossz 136 mm, eméletileg minden egyzett, de gyakoratban a ez első lánckerék beljebb van. Amennyire tudtm átvariáltam, de még így sem tudom a váltót úgy beállítnai, hogy leváltson a kisebb fogaskerékre.

A menetfelújításon kívül van más lehetőség? Más típusú monoblokk, amit valahogy be lehet tenni ezekbe a régi sérült menetes vázakba.

Már az sem baj, ha komplett hajtóművet kell cserélni.

Elküldve: 2021.03.24. 18:00 Moncsa 

  • Moncsa avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 9

@Krupcheck: Köszönöm az információt! Vágatok bele, hamár egyszer megvettem a monoblokkot. Van még egy építendő váz, kipróbálom azon is, amit arra vettem, lehet, azzal is lesz ilyen probléma.

Elküldve: 2021.03.24. 13:35 Krupcheck 

  • Krupcheck avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 1011

@Moncsa: lehet vágni menetet, egy felszereltebb szerviz megoldja

Elküldve: 2021.03.24. 12:22 Moncsa 

  • Moncsa avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 9

@rcs2003: Megtakarítottam a menetet, szerencse nincs gallyra vágva, mert a másik könnyen belemegy. Most kiderült, valószínű a menethosszal lesz gond.

Elküldve: 2021.03.24. 12:19 Moncsa 

  • Moncsa avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 9

@Makky: Azt hiszem, ez lesz a gond, kicsit hosszabb a menete a csészének, megmértem tolómeterrel a menethosszot. Szerencse, szép állapotú a váz, nincs ott rozsda. A felsőcsövön van egy kb 2 mm-es, at javítani kell. Lehet vágni a vázba menetet vagy a csézsével kell valamit csinálni?

Elküldve: 2021.03.23. 12:07 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 917

Gallyra tetted a váz menetét. Szervízben hátha helyre tudják fésülni. :) Megtakarítottad a vázat belül mikor kibontottad a régi középcsapágyat?

Elküldve: 2021.03.23. 11:41 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 792

Azért kézzel elég ritkán lehet betekerni, mivel a csészén szokott lenni gyárilag némi menetrögzítő. Ami azért megfogja annyira, hogy kézzel ne lehessen betekerni. Shimano szokott ilyet tenni rá. Az lehet, hogy az újnak a csészéje hosszabb és nem elég hosszú a menet a vázban. Vagy elég hosszú, csak a vége felé szét van már rohadva, mert a régi nem ért föl addig. Acél váznál simán lehet. (Ha valahol befolyik a víz, akkor ott gyűlik össze általában.) Viszont nagyon ne erőltesd, mert csak tönkremegy. Jobb esetben csak a csésze. Rosszabb esetben a vázban a menet lesz mégrosszabb.

Elküldve: 2021.03.23. 11:40 Moncsa 

  • Moncsa avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 9

@Krupcheck: köszönöm a tanácsot, valószínű az lesz, szervíz!

Elküldve: 2021.03.23. 10:18 Krupcheck 

  • Krupcheck avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 1011

@Moncsa: elvileg semmi nem gátolja, hogy acél vázba monoblokkot rakj. Ha 'valameddig' be tudott tekerődni a csésze, akkor a menetnek is kompatibilisnek kellene lennie. Esetleg azt még érdemes megnézni, hogy a régi és az új csésze egyforma hosszú-e. Előfordulhat, hogy nem elég hosszú a menet a vázban, és a végén felkoppan az új csésze (bár azt írtad, hogy mostmár a régi se megy vissza, szóval így passz).

Hogy miért nem megy be teljesen, azt nehéz így látatlanból megmondani... lehet kosz, lehet valami furcsa méret-tűrés összeadódás, és megszorul a csésze magán a monoblokkon, vagy a fene tudja min, lehet egy enyhe szöghiba a vázban lévő menetek között (ez a kónuszos rendszert összerakás szempontjából nem annyira zavarja, a monoblokk viszont befeszül), sok minden.

Ez az az eset, amikor szerintem érdemes eltolni egy bringaboltba, nekik jobb esetben van középrész menetjavító szerszámuk is, és ha kell, kicsit átfésülik, felfrissítik a menetet, meg egy masszív állványba befogva, megfelelő erőkarral esetleg könnyebben megoldják a dolgot, mint mikor otthon kínlódik az ember.

Elküldve: 2021.03.23. 06:37 Moncsa 

  • Moncsa avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 9

@azaki71: Akkor valószínű a csésze menete nem kompatibilis. Nem blokk volt benne, sima hagyományos, kónuszos négyszögtengely. Ez egy acél váz. Acélvázba nem lehet monoblokkot beletenni?

Elküldve: 2021.03.22. 20:56 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 710

@Moncsa: Ha olasz, akkor ott mindegyik csésze jobb mentes. A fém pedig jó szokott lenni, ha az eredeti könnyeb bele megy , akkor a csésze menete rossz, vagy nem kompabilitis. Ha elötte is blokk volt benne, próbáld össze az eredeti csészéket az új blokkal, hátha.

Elküldve: 2021.03.22. 20:50 Moncsa 

  • Moncsa avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 9

@azaki71: A vázban jók a menetek, olasz menetes, tehát ott nincs nagy választás. Le is mértem kíváncsiságból a váznak a csapágyház részét, valóban 70 mm. A régivel azonos méretűt vettem, de ott már elakadás volt, amit kérdeztél, hogy kézzel belehet tekerni? Nem tudtam, csak szerszámmal. A jobb oldalit be tudtam simán ( szerszámmal ) a balos meg egy ponton megállt. ( De, ami benne volt, azokat a csészéket simán be lehet két ujjal tekerni. ) De tengely nélkül is elakad, tehát nem mondható, hogy a monoblokk háza miatt nem tudott jobban betekeredni. A csészék alu csészék, nem műanyagok. Shimano BB-5500 monoblokk. Valószínű szerelő lesz a megoldás, de bevallom, nem igazán akarom elvinni, főképp ott hagyni! Magam rakom meg szervízelem a kerékpárjaimat, de a középrésszel sem volt sosem gondom, de monoblokkom még nem volt, csak sima hagyományás kónuszos volt mindig.

Elküldve: 2021.03.22. 20:40 Moncsa 

  • Moncsa avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 9

@rcs2003: olasz menetes a középrész, a régi csapágycsészén rajt voltak az adatok, innen egyszerű volt megállapítani. 36x24t. És lemértem, valóban 70 mm-es a váz csapágyház mérete.

Elküldve: 2021.03.22. 19:44 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 710

@azaki71: Ha műanyagok a csészék és véletlenül ferdén hajtod be, akkor meg csere. Üresen könnyen kell, hogy betekerhetők legyenek. Persze a ball és jobb menteset az iránynak megfelelően.

Elküldve: 2021.03.22. 19:25 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 710

Bocs a kérdésesért, de látatlanban nem ismerem a képességeidet. A vázban jók a menetek? A vázban nem log bele, pld bowden vezető műanyag patentje. A csésze blokk nélkül betekerhető? Teljesen? A régi blokkal azonos méretű octalinkes blokkot vettél? Hézagoló gyűrű (váz szélesség 73 vagy 68mm) használata indokolt? Először a bal oldali csészét kell betekerni pár 2-3menetnyire, utána jobb oldalról betenni a blokkot és belehúzni a vázba, ezután betekerni teljesen a baloldali csészét. (zsír a menteken legyen.) Előfordul, hogy a blokkhoz adott csészék nem jók, nem lehet betekerni, mert idő elött megszorult. Egy műhelyben ez nem probléma, mert ilyenkor simán rászoktak próbálni másikakat.

Elküldve: 2021.03.22. 19:24 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 917

Hmm... 68/73 csapágyház méret rendben van? Az említett 5mm gyanúsan a kettő különbsége. :D

Milyen bicikliről van szó amúgy konkrétan?

 
Új hozzászólás:
(formázási lehetőségek)
kód eredmény
*dőlt* dőlt
**félkövér** félkövér
> idézet

szöveg
idézet
szöveg
\* *
* lista első elem
* lista második elem
* lista harmadik elem
  • lista első elem
  • lista második elem
  • lista harmadik elem
1. számozott lista első elem
1. számozott lista második elem
1. számozott lista harmadik elem
  1. számozott lista első elem
  2. számozott lista második elem
  3. számozott lista harmadik elem
[TestBike](https://www.testbike.hu) TestBike
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
Csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá! Lépj be vagy regisztálj!