7 sebességes KMC láncot lehet használni 8-as fogaskeréksorhoz?

1-30 (30 válasz)

Elküldve: 2013.09.02. 15:53 sipi88 

  • sipi88 avatar
  • sima XC-s
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 352
Témaindító kérdés:

Szerintetek nem enné meg oldalról a fogaskerekeket? 1300ft-ért vettem egy KMC láncot. Zacskóban adták csak egy Z betű, és Narrow felirat van rajta.

Elküldve: 2013.09.05. 22:06 sipi88 

  • sipi88 avatar
  • sima XC-s
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 352

Köszönöm a hasznos válaszokat! Holnap még letesztelem hogy mennyire rossz a helyzet, de az biztos hogy már nagyon sok nincs hátra neki.

Elküldve: 2013.09.05. 21:09 Krupcheck 

  • Krupcheck avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 1011

@sipi88: azt javaslom, ha most cserélted a láncot, akkor inkább cseréld le mihamarabb a fogsort is, mielőtt még az új, jó láncot magához nyújtaná-koptatná a szétélt fogsor, és dobhatod az egészet a kukába a közeljövőben.

A használt hajtáselemekről nem tippelgetnék, ha ráérsz, tedd fel a láncot, és próbáld ki ugrik-e.

Arra, hogy ne szakadjon a láncod, két opció van. Az egyik, hogy óvatosan és jól kell összerakni (alapfeltétel a jó szerszám, anélkül csak kókányolni lehet), a másik, hogy kiveszed a megbontott szemet, és beteszel helyette egy patentszemet. Párszáz Ft, létezik 8-asba is, minden lánchoz jó, szerintem hasznos befektetés.

Elküldve: 2013.09.05. 20:46 XCode 

  • XCode avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 1487

@sipi88: A fogaskoszorú sajnos kopott, halálán van. Ha az ugrálás nem szűnik, elkerülhetetlenül cserélned kell. Próba - szerencse.

A láncellenőrző mérce eléggé drága, hosszú távon azonban megtérül a befektetés. Vigyázz a műszerre, el ne kallódjon.

Elküldve: 2013.09.05. 20:03 sipi88 

  • sipi88 avatar
  • sima XC-s
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 352

@johnny336: Ez akkor megnyugtató, a Mali-t kipróbáltam és csak ritkán ugrik a lánc, akkor hogy ha 8-ason van, szerintem ez még elfogadható.

@XCode: Tervezek beszerezni egy láncfeszességmérőt http://bikemag.hu/images/2009/03/lanc_111.jpg . Szerintem arról amiről írtál hogy cseréljek gyakran több láncot hogy ne nyúljon ki a fogsor arról már lekéstem mert így is ugrik a lánc, később meg még gyakrabban ugrana, holnap erdőben is kipróbálom hogy milyen és ha nem ugrik túl gyakran akkor marad ez amíg a fogsor bírja. Amugy nagyon jó ötlet cserélgetni kösz a tanácsot:D Legközelebb már így fogom csinálni.

@Krupcheck: Rá kellett volna keresnem igazad van bocs, csak gyorsan kellett az infó. Van nekem is egy régebbi bicajom, egy 2004-es Meridám, de azon még lánc sem volt cserélve, csak egy fogaskeréksor még 2007 körül. Gondolkozok rajta hogy felrakom rá a KMC láncot, hát ha nem ugrál rajta túlságosan és kitudom tolni valamennyire a fogsor élettartamát. Viszont akkor meg a gyári láncot is le kéne szedni, és ezen nincs ilyen patentszem, félek hogy elgyengíteném és hamar elszakadna (szakadt már szét láncom összerakás után közvetlenül). Szerinted van esély arra hogy ilyen idős cuccokon idős alkatrészeken ne nagyon ugorjon a lánc? Egyébként a Merida lánca nekem nem igazán nyúlott, a Mali-n viszont egy ideig jó volt majd pár hónap múlva nyúlott vagy 3 láncszemet.

Elküldve: 2013.09.05. 16:17 Krupcheck 

  • Krupcheck avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 1011

@sipi88: erről Makky és még páran értekeztek bővebben valamely itteni topikban, keress rá.

Én mindig örültem, hogy egy láncot meg tudok venni amikor már nagyon kellett, nem hogy egyszerre kettőt-hármat tartsak. Amúgy ha van 3 láncod, és kb. 500 km-ként cseréled forgó rendszerben, akkor biztos, hogy egyenletesen kopik a lánc is meg a fogsor is, és mindkettő elem jóval többet elfut, mint amúgy.

De a 7-8 sebességes rendszerek baromi igénytelenek, ezeknél eleve nem lehetetlen 8-10 ezret elfutni egy fogsor-lánc párossal. Tapasztaltam :D Igaz az még régi, tartós Shimanp volt, abból a korból, amikor a 7 sebesség még elég menő volt.

Elküldve: 2013.09.05. 16:04 XCode 

  • XCode avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 1487

@sipi88: Rendszerint hátul, a leggyakrabban használt lánckeréken ugrik a lánc. Gondos gazdánál a fogaskoszorú 6-8000 kilométert, a lánctányérok 18-25000 kilométert is bírhatnak. Tányérokat, szerintem, nem kell még cserélned.

A láncok teljesítménye tapasztalatom szerint nagyjából az árukkal arányos. Ezer-kétezer forint értékű láncok kb. 2000 kilométert bírnak. Természetesen ez csak durva közelítés. Legbiztosabb, ha méred a nyúlást, és a 0,75-1% értéket nem léped túl. Lehet "vetésforgóban" is használni a láncokat: 500-700 kilométerenként váltod őket.

Elküldve: 2013.09.05. 16:04 johnny336 

  • johnny336 avatar
  • sima XC-s
  • Hegyikerékpárosok csapat
  • Hegyikerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 931

@sipi88: az utóbbi három-négy évben tettem ki komolyabb futásteljesítménynek, évente 4-5000 körül tekerek a városin. Harmadik láncot eszem, és második fogsort. De a hajtómű...még mindig tart. Mint a Schwarzkopf :D

Elküldve: 2013.09.05. 15:53 sipi88 

  • sipi88 avatar
  • sima XC-s
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 352

@XCode: Nem nagyon vannak megkopva az első lánctányéron a fogak. Amikor kézzel megtekertem teljes erőmből (elől legnagyobbon, hátul legkisebben), akkor ugrált néha.

@Krupcheck: Érdekelne ez a "trükközés" mesélnél róla bővebben? Láncra azt írják hogy 1000-1500km-enként cseréljük. Egy lánc 1300ft egy fogsor meg 2500ft körül, ami azért elég sok ha a lánccal együtt kell cserélni. Esetleg ha visszateszem rá a régi láncot és megyek vele ameddig lehet az nem jó megoldás? Vagy a túlságosan megnyúlt lánc nagyon koptatja az első lánctányért?

@johnny336: Mennyit tekersz egy évben hogy így bírják a nagy lánctányérok, vagy amiatt ilyen öregek mert cseréled a láncot amikor kell?

Elküldve: 2013.09.05. 14:30 johnny336 

  • johnny336 avatar
  • sima XC-s
  • Hegyikerékpárosok csapat
  • Hegyikerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 931

@Krupcheck: a városimon még SOHA nem cseréltem hajtóművet. 15+ éves. A középső és nagytányér már kezd cápásodni, a kicsi még nem...

A másfél éves menetes racsnin nagy nyomatéknál már ugrik a lánc...mondjuk itt a lánc is kuka, de már ezt a szezont kihajtom belőlük. :)

Elküldve: 2013.09.05. 14:17 Krupcheck 

  • Krupcheck avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 1011

@sipi88: általában a hátsó lánckeréksor és a lánc együtt cserélendő (persze lehet trükközni, hogy egy fogsoron jól lefusson több lánc is, de gondolom ilyenről eddig nem volt szó a bringádnál), az első lánctányérok viszont gond nélkül kiszolgálnak több lánccserényi időtartamot is.

Elküldve: 2013.09.05. 13:30 XCode 

  • XCode avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 1487

@sipi88: Kényes egyedek az egész hajtásrendszert cserélik ilyenkor. Általános szabály azonban: amivel nincs gond, azt nem feltétlenül kell piszkálni. Következésképpen, ha elöl nem rendetlenkedik a lánc, nem kell cserélni a tányérokat. Természetesen rövidebb életű lesz a lánc, ha a fogak már kopottak.

Elküldve: 2013.09.05. 13:04 sipi88 

  • sipi88 avatar
  • sima XC-s
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 352

Kösz a válaszokat sokat segítettetek, a wiki-t még észre sem vettem:D Sikerült összerakni, de van egy kis baj, ugrál a hátsó fogaskeréken a lánc. Ha új fogaskeréksort veszek, akkor az első lánctányérokat is cserélni kell? Gondolom így hogy ugrál rajta a lánc nem lehet használni, vagy rakjam fel a régi láncot és menjen addig amíg tönkre nem megy?

Elküldve: 2013.09.05. 12:20 Krupcheck 

  • Krupcheck avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 1011

Használjátok a bikit, sok kérdés már meg van válaszolva ( ,

Ezen témában pl.

is találsz választ, de úgy látom már elmondták a lényeget.

Elküldve: 2013.09.05. 12:19 XCode 

  • XCode avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 1487

@sipi88: Van rajzos leírás a patentszem szereléséhez: a Shimano SM-UG51 kulcsszóra keress. Itt az oldalon is szerepel az egyéb cuccok között. Némi gyakorlattal menni fog a szerelés.

Elküldve: 2013.09.05. 12:14 johnny336 

  • johnny336 avatar
  • sima XC-s
  • Hegyikerékpárosok csapat
  • Hegyikerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 931

@sipi88: nem rövid az. Ez egy UG-patentszem, Shimano láncokhoz. Enyhén meg kell hajlítani a láncot (mármint a patentszem fix oldalát), hogy a csapon átpattanjon a lap, ezután visszaengeded, és bekattan a helyére. A patentszem fix része elég rugalmas, bírja az ilyet. Papíron egyszer hazsnálatos, gyakorlatban már kb. 8-10 alkalommal szedtem szét és raktam össze ezt a tipusú szemet. A lánc egy Deore, és a hegyi gépen van, tehát kapja is a terhelést. Ehhez képest nem szakadt el.

Elküldve: 2013.09.05. 12:09 sipi88 

  • sipi88 avatar
  • sima XC-s
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 352

@johnny336: Régebben csináltam ezt. Amikor megnyúlt kivettem néhány láncszemet, de már nem csinálom így. Patentszemet sose vettem, amit kinyomtam azt ment vissza.

@XCode: Méretre van szabva. Az a problémám hogy nem tudom összenyomni (kombinált fogóval próbáltam). A képen az a lelógó valami http://kepfeltoltes.hu/130905/IMGP3556_www.kepfeltoltes.hu_.jpg olyan mintha túl rövid lenne, egyszerűen nem passzol a láncszembe.

Elküldve: 2013.09.05. 11:29 XCode 

  • XCode avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 1487

@sipi88: Ha megfelelő méretűre szabtad a láncot, később sem kell kivenned belőle szemeket. (Egyébként legalább 2 szemet kell kiütnöd, különben nem tudod összekapcsolni a végeit.) Ha két szemnyit nyúlott a lánc, az már nagyon a végét járja. Kétséges, használhatod-e még egyáltalán.

Elküldve: 2013.09.05. 11:27 johnny336 

  • johnny336 avatar
  • sima XC-s
  • Hegyikerékpárosok csapat
  • Hegyikerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 931

@sipi88: mert azt írtad. "szoktam kivenni patentszemeket hogy újra feszes legyen és kb mennyi patentszemet lehet kivenni az élettartama alatt?"

Ha sima láncszemekre gondolsz, a láncnyúlásán az sem segít, ha kiszedegeted őket. Attól még a láncszemek maguk is megnyúlnak. Kuka, és új lánc.

Elküldve: 2013.09.05. 11:15 sipi88 

  • sipi88 avatar
  • sima XC-s
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 352

Miért használnék?:D Így kaptam a boltból, csak sehogy sem sikerült összenyomnom a láncot. Bocs a homályos képért.

Elküldve: 2013.09.05. 11:09 johnny336 

  • johnny336 avatar
  • sima XC-s
  • Hegyikerékpárosok csapat
  • Hegyikerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 931

@sipi88: egynél több patentszemet használsz a láncodban?! o.O

Elküldve: 2013.09.05. 10:53 sipi88 

  • sipi88 avatar
  • sima XC-s
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 352

@SCrappyX: Kösz a kimerítő választ:D Ilyen fajtát hogy kell összerakni: http://kepfeltoltes.hu/130905/IMGP3556_www.kepfeltoltes.hu_.jpg A láncvonalam ilyen lett: http://kepfeltoltes.hu/130905/IMGP3557_www.kepfeltoltes.hu_.jpg , az a kérdésem még hogy ugye amikor nyúlik a lánc szoktam kivenni patentszemeket hogy újra feszes legyen és kb mennyi patentszemet lehet kivenni az élettartama alatt?

Elküldve: 2013.09.05. 10:01 SCrappyX 

  • SCrappyX avatar
  • DH/Freeride arc
  • hozzászólások: 23

@sipi88: A 6,7,8 lánc egy formán vastag az igazi különbség a pin/szeg és láncszemek kidolgozása. Egy 6 láncnál pin nincs megmunkálva csak méretre van vágva. A 7-es láncnál a pin mar le van vágva és köszörülve a végeiket emiatt halkabb a lánc és precízebb a 6-osnál és végül egy 8 láncnál a pin pici jobban megvan köszörülve a 7-esnél ÉS itt a nagy különbség, hogy a láncszemek/oldallapok már megvannak úgy munkálva/formázva hogy jobb legyen a váltás sebesség és pontossága. Így vég eredményben a 6/7/8 mind kompátibilis egymással csak a teljesítménye váltózik köztük

Elküldve: 2013.09.02. 16:30 sipi88 

  • sipi88 avatar
  • sima XC-s
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 352

Köszönöm szépen mindenkinek! 1300ft-t megspórolok így még egyszer köszönöm mindenkinek:) Jól sejtettem hogy akármilyen rendesnek is tűnik egy eladó mégis elsősorban a saját maga érdekét nézi.

Elküldve: 2013.09.02. 16:27 XCode 

  • XCode avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 1487

@sipi88: Alighanem 7,1 mm. Nem lesz vele semmi gondod.

Elküldve: 2013.09.02. 16:27 pakesz75 

  • pakesz75 avatar
  • sima XC-s
  • Nagyonodamondók társasága csapat
  • Nagyonodamondók társasága csapat
  • hozzászólások: 120

@sipi88: 6-7-8-as rendszerhez u.a a lánc jó.

Elküldve: 2013.09.02. 16:24 sipi88 

  • sipi88 avatar
  • sima XC-s
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 352

Azért írtam ehhez a termékhez, mert nem tudtam pontosan hogy milyen láncom van:) Ha jól tudom akkor a csapszeg az, amit lánckinyomóval kilehet nyomni nem? Tolómérővel 7mm-esnek mértem.

Elküldve: 2013.09.02. 16:14 XCode 

  • XCode avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 1487

@sipi88: A KMC "narrow" felirattal jelzett láncainak csapszélessége 7,3 vagy 7,1 mm. Hat, hét és nyolc sebességes rendszerekhez jók. A linkelt Z510 azonban egysebességes lánc, szélesebb csapokkal. A csapszélességet mérd le, ha kétségeid lennének.

Elküldve: 2013.09.02. 16:14 sipi88 

  • sipi88 avatar
  • sima XC-s
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 352

Köszönöm a választ:) Az a baj hogy a 8-as lánc 2600-ba került a boltba. Egyébként a láncod 6/7/8 sebességes rendszerhez való http://ebike.hu/termekek/hajtas/lanc/6-7-8-seb/10247_shimano-cn-ug51/ , de szerintem az eladó csak a drágább láncot akarta eladni.

Elküldve: 2013.09.02. 16:06 Vilmos23 

  • Vilmos23 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 241

Szia éN shimano UG-51-es láncot használok.Ez elvileg 7-tes rendszerhez való(eladó hívta fel rá a figyelmem).Ezt a láncot használom egy shimano HG31 8sebességes sorhoz és semmi bajom nincs velük.

 
Új válasz:
(formázási lehetőségek)
kód eredmény
*dőlt* dőlt
**félkövér** félkövér
> idézet

szöveg
idézet
szöveg
\* *
* lista első elem
* lista második elem
* lista harmadik elem
  • lista első elem
  • lista második elem
  • lista harmadik elem
1. számozott lista első elem
1. számozott lista második elem
1. számozott lista harmadik elem
  1. számozott lista első elem
  2. számozott lista második elem
  3. számozott lista harmadik elem
[TestBike](https://www.testbike.hu) TestBike
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
Csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá! Lépj be vagy regisztálj!