8-as rendszerbe 9-es hajtómű?

1-12 (12 hozzászólás)

8-as rendszerbe 9-es hajtómű?

Elküldve: 2019.03.13. 09:42 felhasználó ikon   verespeter 

• verespeter avatar
  • sima XC-s
Témaindító hozzászólás:

Sziasztok,

Jelenlegi hajtásomat szeretném megpiszkálni a következőképpen: egy 3x8-as hajtást szeretnék lecserélni 1x8-asra. Nyilván emiatt a hátsó fogsort, váltót és láncot nem akarom cserélni, csak a hajtóművet. Egy lánctányért szeretnék, szóval mindenképp olyan hajtóművet keresek, ami nem szegecselt, hanem szétszedhetőek a lánctányérok. Szóba jöhet integrált is, de nagy problémám, hogy normális 8 sebességes hajtóművet nem találok, csak gagyibbakat, azzal meg nem vagyok előrébb. Mindegyik, amelyik bejön, már 9 vagy 10 sebességes. Esetleg egy 9-es hajtómű nem fér még bele vagy már szarakodna a lánccal? Nem szeretném az egész hajtást váltóstul, láncostul, fogsorostul 9-esre cserélni emiatt! Köszi a válaszokat!

Elküldve: 2019.03.13. 16:22 felhasználó ikon   rcs2003 

• rcs2003 avatar
  • sima XC-s

A sima lánckerék egyébként sokkal jobb sártűrő, ezt is vedd figyelembe. Ha egy hagyományosabb narrow wide-ra komolyabb sár kerül akkor felül dobja a láncot, alul viszont felkapja és lekarmolja az összes festéket a villa és a tányér között, a lánc pedig beszorul.

http://www.chainsuckprotector.com/wp-content/uploads/2013/05/framedamage.jpg

Elküldve: 2019.03.13. 16:18 felhasználó ikon   rcs2003 

• rcs2003 avatar
  • sima XC-s

Nem kell 9-es lánc...

Elküldve: 2019.03.13. 15:00 felhasználó ikon   szekelyk 

• szekelyk avatar

Itt találsz adatokat a különféle lánc méretekről. https://bike.bikegremlin.com/3555/bicycle-drive-chain-dimension-standards/ https://bike.bikegremlin.com/1220/1-bicycle-chains-compatibility/ A második hivatkozásban azt írják, hogy a 9-es lánc menni fog 8-as soron. Akkor a 9-es hajtóművön kívül, még egy 9-es lánc kell neked.

Elküldve: 2019.03.13. 14:09 felhasználó ikon   verespeter 

• verespeter avatar
  • sima XC-s

@Makky: ja, akkor én félreértettem. de így már tiszta, köszi!

Elküldve: 2019.03.13. 14:04 felhasználó ikon   Makky 

• Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat

@verespeter: Szerintem nem. A sima még rosszabb ilyen szempontból (ott minden fog narrow ugye). Én 9-es NW-t vennék. Aztán, ha folyton leesne a lánc, akkor esetleg láncterelőt még mellé. A sima lánckerék biztos, hogy rosszabb ilyen szempontból, mint egy 9-es NW.

Elküldve: 2019.03.13. 12:18 felhasználó ikon   verespeter 

• verespeter avatar
  • sima XC-s

@Makky: aha, értem. hát ezt nem nagyon tudom letesztelni sehol, akkor lehet, hogy mégiscsak "sima" lánctányér kéne, nem N-W?

Elküldve: 2019.03.13. 12:06 felhasználó ikon   Makky 

• Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat

@verespeter: Mondjuk narrow-wide esetén azért lehet, hogy nem lesz optimális a leesés elleni védelme, ugyanis egy 9-es lánchoz optimalizált narrow-wide lánckerék wide része valószínűleg nem lesz elég wide a 8-as lánhoz, hogy tökéletes legyen. Arról van szó, hogy a láncok (8,9,10) "szűkebb" szemeinek belső szélessége megegyezik (vagyis a narrow rész stimmel). Viszont a szélesebb összekötő szemek belső szélessége már nem. A 8-as szélesebb és a 10-es a legszűkebb ilyen szempontból. Ezért a 9-es narrow-wide-on a 8-as el fog menni, de a "leesés védelem" nem lesz valószínűleg tökéletes. Ez csak pusztán elmélkedés. Ezzel kapcsolatos konkrét tapasztalatom nincs.

Elküldve: 2019.03.13. 11:16 felhasználó ikon   verespeter 

• verespeter avatar
  • sima XC-s

@semmiho: köszi neked is, jó hírek ezek! :)

Elküldve: 2019.03.13. 11:09 felhasználó ikon   semmiho 

• semmiho avatar
  • sima XC-s

A hajtómű az mindegy, az első lánctányér legyen megfelelő. Az azért elmondható, hogy a 9-10-11-es rendszerekhez passzoló narrow-wide tányérok valószínűleg szépen működnek majd egy szélesebb, 8-sebességes lánccal. A lánc belső lapjai közti távolság a 8- és 9-sebességes láncoknál ha jól rémlik, kb. azonos, csak a lánc külső szélessége más, a 9-es keskenyebb.

Bővebben: https://www.parktool.com/blog/repair-help/chain-compatibility

Elküldve: 2019.03.13. 11:05 felhasználó ikon   verespeter 

• verespeter avatar
  • sima XC-s

@Makky: nagyon köszi a választ! igen, narrow wideot rakok majd rá.

Elküldve: 2019.03.13. 11:04 felhasználó ikon   Makky 

• Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat

@verespeter: Szia! A hajtómű ilyen szempontból teljesen mindegy, hogy "hány sebességes"! A 8-as, 9-es, 10-es (és a többi is) lánc "belső" szélessége megegyezik! Vagyis tökéletes lesz! Több lánckerék esetén esetleg a lánckerekek távolságában lehet kisebb eltérés, de az se nagy gond. Nekem 3x10-es rendszer tökéletesen működött pl. 8-as hajtóművel! De 1x8-hoz esetleg narrow-wide-os kéne, nem? Hogy ne essen le olyan könnyen. Vagy/és rugófeszítős hátsó váltó, de az nincs 8-ashoz, de talán még 9-hez sincs.

Új hozzászólás:
Az "Elküld" gombra kattintva elfogadod a felhasználási feltételeket!
(formázási lehetőségek)
Csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá! Lépj be vagy regisztálj!