DIY downhill kerékpár ötletelés

1-33 (33 hozzászólás)

Elküldve: 2022.05.06. 21:33 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322
Témaindító hozzászólás:

Sziasztok!

Ugyan otthon vagyok montis témakörökben, de ez a terület teljesen ismeretlen a számomra és szeretnék véleményt/segítséget kérni.

Adott egy 2019-es Gambler kerékpárváz. Sajátépítésű bringánál mindig a vázat veszem meg először, hogy ne legyen gond a kompatibilitással, hiszen ezerféle különböző alkatrészt lehet kapni.

A váz kompatibilis 26", 27,5" kerékmérettel és szerintem 27,5"/29" mulletként is fel lehet építeni. 26" alkatrészek olcsók, de nehezebb tőlük később megszabadulni. 200mm duplavállas teleszkópot, vagy 180 mm szimpavállas jószágot is be lehet tenni 29er kerékkel. DH váltórendszer, vagy hagyományos mtb nagy kazettával, hogy enduroként is megállja a helyét.

Várom az ötleteket! :-)

Elküldve: 2022.11.12. 10:49 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

@bl4ckv0id: sokan downhill celra dupla felniszalagot tesznek. Az enyem valami magasnyomasu outi szalag. Egyébként a kerékpárszerelésnél az egyik legnehezebb meló mindig a külső felrakása. A többi alkatrészt nem kell izomból felrakni.

Elküldve: 2022.11.12. 10:48 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 890

Legenda vagy! :D

Elküldve: 2022.11.12. 09:15 bl4ckv0id 

  • bl4ckv0id avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 246

@rcs2003: 200 Ft-ért vettem a szalagot, ezrekért sosem vettem még.

Elküldve: 2022.11.12. 08:11 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 890

@bl4ckv0id: Cáfolom. Tökéletes a célra. Másrészt egy pár legolcsóbb felniszalag áráért vagy 10 tekercs szigszalagot kapsz. A felniszalag mágiája is csak olyan parasztvakítás mint egy halom egyéb dolog a bringázás világában. Amíg van olyan hülye aki egy 10 Ft-ot érő pvc darabért ezreket kiad, addig gyártják is nekik.:)

Elküldve: 2022.11.12. 07:45 bl4ckv0id 

  • bl4ckv0id avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 246

@fpeter: gorilla tape is jó. Szigszalag nem ér semmit.

Elküldve: 2022.11.11. 21:56 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

@bl4ckv0id: Lehetséges. Én a legolcsóbb felniszalagot rendeltem, ami épp volt készleten. Szigszalaggal lehet jobban jártam volna. Schwalbe külsőkkel mostanság mindig így járok. Remélem tartósak lesznek ezek a külsők.

Elküldve: 2022.11.11. 20:29 bl4ckv0id 

  • bl4ckv0id avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 246

@fpeter: Nem csak a külsőn múlik, hogy mennyire nehéz feltenni a külsőt. A felnivédő szalag, ha túl széles és vastag, akkor pont annyit elvesz a kerületből, hogy rohadt nehéz lesz feltenni. Nekem tegnap jött meg az új hátsó kerekem és e egyszerüen nem tudtam feltenni a Kenda K905 gumit. A Herrmans sárga műanyag felniszalag túl vastag volt az volt a hibás. Kicseréltem, rögtön kézzel feltettem a gumit könnyen. Pedig mennyit szenvedtem és kábé az utolsó negyedni kerületen nem ment fel. És ez csak az első peremen való felrakás lett volna, még belső sehol sem volt benne.

Elküldve: 2022.11.09. 00:13 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

Mintegy 100 km után úgy döntöttem, hogy leszervizeltetem a rugóstagot, hogy lehessen állítani a kompressziót is. Ezzel együtt a flipchipjét meg is fordítottam, mert a pedál gyakran leért. Geo táblázat szerint ez azzal jár, hogy rövidebb lesz a felsőcső, magasabb lesz az átlépési magasság, kisebb a wheelbase, hosszabb a reach, kisebb a stack és a fejcső még meredekebb. Hogy ez a gyakorlatban mit jelent, majd csak később derül ki.

Elküldve: 2022.09.29. 21:48 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

Végre sikerült a gyári csapágycsésze helyére +2 szögű csészéket tenni, így nagyjából helyre kerültek a szögek a 29er első kerék miatt. Meglepődtem, hogy mennyit számít két fok. Eltűnt a chopper-érzés.

Elküldve: 2022.08.05. 11:07 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

Nálam a tartósság/ár-érték volt a szempont. Rugós telókat nem kell évente szervizre vinni. Ezeket a külsőket viszont nem ajánlom senkinek. Brutál nehéz volt őket felrakni.

Még nem döntöttem el, hogy megtartom-e a bringát. Szeretnék még bringát összerakni. Az a baj, hogy sem új, sem használt bringát nem vesznek az emberek.

Egyébként a downhillt, mint sportot nem tartom veszélyesebbnek az XC/trail-nél. A 200 mm rugóút nagy biztonságérzetet ad. Amatőrként úgy sem fog az ember hajmeresztő world cup pályákon lejönni.

Elküldve: 2022.08.05. 10:52 bl4ckv0id 

  • bl4ckv0id avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 246

@fpeter: Igen, de ezzekkel hegyen, vizen átmegy sz ember. :) Én úgy vagyok vele ha a többlet súly többlet tartósságot ad, akkor nem érdekel.

Elküldve: 2022.08.05. 09:54 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

@bl4ckv0id: Dorado papír szerint 3640 g. Magic Mary Bikepark külsők 3000 g. Ha csak ezeket összeadjuk, megkapjuk egy modern outi súlyát. :D

Elküldve: 2022.08.05. 07:07 bl4ckv0id 

  • bl4ckv0id avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 246

@fpeter: Sajnos a legtöbb súlyt a teló és a kerekek nyomják. Ezekből fogyasztani drágán lehet csak. Maga a váz és a tagok nem sokkal nehezebbek, mint egy trail váz. Van súlyuk, de a kerekek és a teleszkóp amik a legtöbb súlyt adják. Meg persze a gumi sem mindegy, de ott párszáz garmmot lehet fogni.

Elküldve: 2022.08.05. 00:21 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

A teljes build egyébként fóliákkal/vázvédőkkel együtt mintegy 19,5 kg-ot nyom latba. Ez azért tekintélyes súly. Nem is nagyon mászik 5% felett. Hajtogatós gumikkal és könnyebb telóval rögtön meg lehetne 2 kg-tól szabadulni. De akkor hiányozna a coil-érzés.

Majd ha lesz kéznél kormánycsapágyprés, akkor a gyári 0 fokos csészéket kicserélem a +2 fokosra. Most nagyon chopper feelingje van.

Elküldve: 2022.07.20. 09:21 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

Fox DHX2 hátsó rugóstagon a kék, 3 mm-es imbuszkulccsal állítható LSC csavarnak nincs szélső állása. Ez mennyire normális? Bármerre tekerem, csak kattog.

Elküldve: 2022.07.20. 09:20 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

Néhány megjegyzés:

A Descendant helyett végül E13 LG 1 hajtókart tettem fel, mert előbbi tengelye rövidnek bizonyolult. Feltehetőleg 68/73 mm-es verziót sikerült vásárolnom. A E13 83 mm-es.

Most tettem fel először láncvezetőt. És nem egy nagy élmény. Jó "móka" volt távtartózni.

A Box váltónak valami bitang erős rugója van. Kíváncsi vagyok, hogy fog működni terepen.

Hátsófék adapter szintén jó sztori. Vettem egy Shimano SM-MA-F203P/S adaptert. IS-ről alakít át PM-re, 203 mm tárcsához. Szuper. Kérdezem eladó fickót jó lesz-e, azt mondja persze. Már az F betű gyanús volt a jelölésben (Front), de elvileg elöl hátul lehet ezeket az adaptereket használni. Még is kicsi lett a 203 mm-es tárcsához. Nem értem a Shimano miért így nevezi el az adaptereit. Elég lenne annyit odaírni, hogy mennyit emel rajta. Nem értem mi célt szolgál ez a barchoba.

Elküldve: 2022.06.18. 22:07 zyztem 

  • zyztem avatar
  • DH/Freeride arc
  • hozzászólások: 7

@fpeter: shiano zee,saint agy centeres tárcsát fogad,ahhoz meg nagyon kevés a jó tárcsa.Hope agy meg dög nehéz,drága az alkatrész hozzá,már ha van.

Elküldve: 2022.06.18. 22:03 zyztem 

  • zyztem avatar
  • DH/Freeride arc
  • hozzászólások: 7

@fpeter: novatech,reverse agyakból van 150es.

Elküldve: 2022.06.18. 21:46 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

@zyztem: talaltam egy 150es Commencal Furious hatso kereket a kornyeken. Az elso kerekhez egyeltalan nem passzol, de illik a kerekpar szines felepitesehez. Es egyebkent mar megszoktam az osszekukazott alkatreszek latvanyat. :-) Mar csak az egyes puzzle alkotoreszek osszeillesztesere kellene idot talalni.

Elküldve: 2022.06.18. 20:59 zyztem 

  • zyztem avatar
  • DH/Freeride arc
  • hozzászólások: 7

@fpeter: 157es agyból nehéz lesz 150est összehozni.Ha kupakot cserélsz az agynál,az egy dolog,de a tárcsa része nem fog passzolni.Szintén 150es nekem is,és a148boost agy nem jó bele kupak cserével se.Vagy 150es agyat veszel bele,vagy semmit.

Elküldve: 2022.06.08. 11:03 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

Lassan meg van minden apróság az összeállításhoz. Újabban már egész jól bent tudok maradni a kitűzött költségvetésben. A használt cuccoknak hála még egy erősebb SLX fék is belefért a keretbe. A galériámban megtekinthetők a puzzle egyes darabjai. Mivel más bringákon is ügyködöm, ezért az összeállítás még várat magára.

Elküldve: 2022.05.30. 10:39 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

Ez a hátsó kerék bizony feladjaa a leckét: 27,5", 150x12 szabvány, Shimano HG szabadonfutó, 6-csavaros tárcsarögzítés, viszonylag olcsó, nem elnyűtt/hibás. Tán sokat akarok? :D

Elküldve: 2022.05.24. 10:21 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

@bl4ckv0id: Átnyálaztam a választékot: Saint, Zee, E13, Hope, FSA, Raceface, Praxis. Van miből választani, viszont a pénz vége$. Inkább a jobb fékekbe invesztálok (SLX).

Már csak egy 150x12-es hátsó kerék, és egy 29er teleszkóp kell. Kedves volt a gyártó. Megérdeklődtem, hogy mit javasol mullet setuphoz. Azt írták, hogy 27,5 kerékhez tervezték a vázat... Magyarul szabad kezet adnak a szerelőnek.

Elküldve: 2022.05.24. 09:13 bl4ckv0id 

  • bl4ckv0id avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 246

@fpeter: Hát nem tudom, DH miatt én mindenből a legerősebbet venném, ami belefér a budgetbe. Hajtóműből valami külső csapágyas integráltat vennék alias Hollowtech II.

Elküldve: 2022.05.22. 22:45 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

@MrApollo21: Igen, Press Fit 41-es. 200€ alatt nem találtam DH hajtóművet. 80€-ért ez szimpatikus volt.

Elküldve: 2022.05.22. 11:31 MrApollo21 

  • MrApollo21 avatar
  • DH/Freeride arc
  • hozzászólások: 10

@fpeter: Szia, bár nem vagyok mindent IS tudó, de miaz hogy a középrész miatt csakis a Descendant jöhet szóba, ilyen nem létezik:D Tehát 68as vagy 73 esetleg 83mm a középrész amit tud fogadni... Extrém esetben nem hollowtech ami a középrészt illeti hanem press fit rendszerü mint pl a Carbon Demo 8.

Elküldve: 2022.05.16. 11:24 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

Kinéztem Shimano SLX M7120 fékeket 203 mm tárcsákkal aránylag jó áron. Fékérőt/ konstrukciót tekintve állítólag sokkal jobbak a Zee fékeknél.

Hope Pro 4 agyakkal van valakinek tapasztalata? Mindenképp olyat szeretnék, aminek a kupakjai elöl-hátül cserélhetőek. Így tudok aprón 157x12-es kerekeket is nézegetni, amit átalakítanék 150x12-re hogy passzoljon a vázhoz.

Elküldve: 2022.05.10. 10:46 bl4ckv0id 

  • bl4ckv0id avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 246

@fpeter: Igen érdemes úgy venni teleszkópot, hogy tudja a jövőben fogadni a 29-es kereket is, így ha netán cserés lesz a váz, akkor nem kell újra venni. Főleg ahogy mennek fel az árak.

Elküldve: 2022.05.10. 08:05 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

Lényegesen egyszerűbb lenne 27,5" kerekeket tenni a vázba. Ugyanakkor a 29er első kerékkel kezdő és haladó is profitálhatna belőle.

Legjobb lenne egy 29/27,5 kompatibilis teleszkóp állítható úttal. Úgy az ember eldöntheti, mivel akar menni, új teleszkóp vétele nélkül. Gondolkodtam Fox 36-on 180mm air shafttal. De a DC feelinget is szívesen kipróbálnám.

Láttam interneten dopper postos Gamblert is. Elég jól személyre szabható a váz.

Elküldve: 2022.05.09. 18:47 Archie 

  • Archie avatar
  • DH/Freeride arc
  • hozzászólások: 15

@fpeter: Hello! Én abba a Scott vázba nem tennék 29-es kereket, tekintve, hogy még a 26-oshoz IS tervezték. Fantáziát nem látok a DH vázak endurosításában, mert nem mászásra vannak tervezve. Szerintem jó áttétellel is nehéz vele felfelé menni. Ugyanakkor szimplavállast szívesen tennék a DH vázba, végül is a geometria maradhat azonos egy 180-as villával, mert azok általában ugyanolyan váll-tengely távolsággal rendelkeznek, mint a duplavállasok. A 26-os egész gyorsan megy ki a divatból és az alkatrész utánpótlás is gyengébb évről-évre. De a jó 26-os kerekeket később is meg fogják venni. 27-es DH kerékszetteket 90 ezer forint alatt szoktam látni a hirdetésekben. Hajtókarból jó a választék DH területen. A Zee-t és Saint-et tudom ajánlani, de biztos nagyon jók a Sram és Race Face termékei is.

Elküldve: 2022.05.07. 20:06 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

150x12 hátsó kereket fogad a váz. Első blikkre a Shimano Zee családot néztem ki. Egyelőre takarék üzemmódban szemlélgetem a használt piacot, hátra szembejön valami jó ajánlat.

A 29er első kerék jó ötletnek tűnik, de duplavállas 29er teleszkópok 1000 euró környékén mennek. Szimplavállas kvázi fele annyi újonnan és boostos kereket is lényegesen egyszerűbb találni hozzá.

Hajtókarnál egyszerű a dolgom, mert a középrész mérete miatt kvázi csak a Descendant jöhet szóba. Mindent mást homály fed még.

Elküldve: 2022.05.07. 15:38 bl4ckv0id 

  • bl4ckv0id avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 246

Mindenféleképpen modern alkatrészeket vennék. 29"-es kerék, kazettás agy, tárcsafék stb.

 
Új hozzászólás:
(formázási lehetőségek)
kód eredmény
*dőlt* dőlt
**félkövér** félkövér
> idézet

szöveg
idézet
szöveg
\* *
* lista első elem
* lista második elem
* lista harmadik elem
  • lista első elem
  • lista második elem
  • lista harmadik elem
1. számozott lista első elem
1. számozott lista második elem
1. számozott lista harmadik elem
  1. számozott lista első elem
  2. számozott lista második elem
  3. számozott lista harmadik elem
[TestBike](https://www.testbike.hu) TestBike
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
Csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá! Lépj be vagy regisztálj!