Egy határozott kattanás- váltó vagy hajtás?

1-15 (15 hozzászólás)

Elküldve: 2012.05.23. 09:35 DonBike 

  • DonBike avatar
  • sima XC-s
  • Merida Bike csapat
  • Merida Bike csapat
  • hozzászólások: 8
Témaindító hozzászólás:

A jelenség teljesen véletlenszerű és ritka. 30km után kattan egyet mondjuk. Terheléstől függetlenül néha kattan egyet és nem tudom eldönteni hogy a hajtás vagy a lánc van esetleg rossz helyen a hátsó váltón. Olvastam ilyet hogy shimano betegség a szabadon futás miatt. Illetve akkor is lehet ha úja bicaj és nincs összekopva a lánc és a fogaskerék.

Ki mit gondol?

Elküldve: 2012.11.10. 09:47 arsen 

  • arsen avatar
  • DH/Freeride arc
  • hozzászólások: 1

@tsrebo: A hátsó agyban a kalapácsok foghegyre kapnak.

Elküldve: 2012.09.19. 13:45 tsrebo 

  • tsrebo avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 2

@XCode: Köszi a választ! Én is valami hasonlóra gyanakszom. Az jutott eszembe, lehet, hogy a hátsó kazettánál valamilyen erő hatásra fennakad a lánc a nagyobb lánckerék egy fogán, ami a terhelés pillanatában "leugrik" onnan. Talán a bowdenfeszítő csavarral sikerül javítani rajta.

Elküldve: 2012.09.17. 20:45 XCode 

  • XCode avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 1487

@tsrebo: Valószínű, hogy azoknak a szaktársaknak lesz igaza, akik feltételezik vagy állítják, hogy a lánc helyezkedik a lánctányérokon vagy a lánckerekeken. Mostanában én is tapasztaltam ilyesmit, de csak azóta, amióta egy bizonyos típusú láncot használok. Jó ideig (néha órákig) nincs semmi baj, aztán beüt a mennykő, a lánc az egyik tagnál (mindegy melyiknél) nem akar a helyére igazodni. Ha ilyenkor nagyobb erő éri, persze alkalmazkodik, de nem hagyja szó nélkül. Zavaró, de nem látszik veszélyesnek.

Elküldve: 2012.09.17. 20:24 tsrebo 

  • tsrebo avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 2

Hasonló problémával szembesülök én és. Erősebb tekerésre kattan egy hatalmasat a nemtudommi, a lánc érezhetően ugrik egy nagyot. Kisebb erőkifejtésnél szintén hallható néha egy kisebb kattanás, és érezni, hogy valami nincs rendben. Amúgy a váltók pöpecül be vannak állítva, a váltások tökéletesek. Nemrég, szervizben lett cserélve lánc és hátsó kazetta, de ugyanúgy csinálja tovább. Megróbáltam húzni a láncfeszítő csavaron, hátha, de folytatja. Amellett, hogy idegesítő, balesetveszélyes is, mert sokszor forgalomban "jön elő". Ötleteiteket szívesen venném.

Elküldve: 2012.05.23. 14:41 XCode 

  • XCode avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 1487

@DonBike: Nálam is jelentkezett már ilyen jellegű kattanás a középcsapágynál, a hátsó agynál és a pedáltengelynél. Amennyire sikerült a végére járnom, a hangot egy golyóbis keltette, ami egy pillanatra elakadt a golyópályán. Elég ehhez egy aprócska benyomódás, berágódás a pályán, amiben kiszámíthatatlan időközönként megakad egy golyó.

Elküldve: 2012.05.23. 13:16 Zeke 

  • Zeke avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 113

@DonBike: többnyire a láncvonal okozza az akadást , de ez is lehet a pontatlan váltóbeállítástól. A váltót pedig sok dolog befolyásolja , maga a váltó állása , a bowdenek minősége és állapota , a bowdenházak minősége és állapota , törései/hajlatai , valamint olajozottsága (műszerolaj a célnak tökéletesen megfelel), valamint a váltókar elhasználódása , koszolódása , romlása.

beállítani rutin kérdése , ha még sosem csináltad akkor kérj meg egy ismerőst aki már állított be pontosra váltót , hogy magyarázza el neked élőben mit miért kell tekerni és mi fog tőle történni.

Elküldve: 2012.05.23. 12:35 DonBike 

  • DonBike avatar
  • sima XC-s
  • Merida Bike csapat
  • Merida Bike csapat
  • hozzászólások: 8

@Zeke: Nem tudom ez mennyire köthető ide, de azért leírom. Ha már váltóbeállítás, előfordult még olyan hogy ha sokáig tekerem hátra fele a láncot elvált vagy beakad. EZ konkrétan lánc takarításnál fordult elő, meg néha hátra fele tekerésnél. Két szerelő látta szerintük minden OK. Mondjuk csak elől állítottak a bowden feszítőn mást nem.

Elküldve: 2012.05.23. 12:29 DonBike 

  • DonBike avatar
  • sima XC-s
  • Merida Bike csapat
  • Merida Bike csapat
  • hozzászólások: 8

@Zeke: Hát akkor járnék és örülnék a legjobban ha ez lenne. :) Váltóbeállítást megtanulni nehéz dolog?

Elküldve: 2012.05.23. 12:06 Zeke 

  • Zeke avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 113

A sor fogaira nem fekszik fel tökéletesen a lánc. (a lánc belső oldala felül a fogakra , nem helyezkedik tökéletesen bele) Nem nyúlás vagy egyéb kopás következménye. Pontosabb váltóbeállítást igényel , azzal mérsékelhető , problémát nem okoz , maximum kellemetlen tud lenni. Ha nem a fogaskerékhez kialakított láncot használsz akkor gyakrabban előjöhet.

Elküldve: 2012.05.23. 11:35 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 778

@DonBike: Én racsni szerkezetre tippelnék. Nekem ilyet eddig csak Shimano agyak csináltak. (Sram-ot még nem használtam.) DT (rachet system-es), Ritchey WCS, Mavic FTS-L agyas bringáimon még sose volt ilyen. Igaz a Shimano agyas bringáimon is nagyon ritka. Mondjuk 500 km-enként csak, vagy még ritkábban. Szóval a 30 km elég gyakorinak tűnik. Esetleg próbáld ki egy másik kölcsön kerékkel, akinél nincs ilyen gond, vagy nem ilyen gyakran.

Elküldve: 2012.05.23. 11:23 Krupcheck 

  • Krupcheck avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 1011

@DonBike: "hátsó fogaskerék mechanika" ha ezt szerelő mondta, akkor hozzá sem vinném a bringámat (:

Ha a kazettatestben lenne valami, ami kattan, akkor valószínűleg meg is szalajtana egy pillanatra a hajtás. Persze megeshet, hogy csak egyik kalapács csattan a helyére ilyen hanggal. Ez nem feltétlenül normális, de a működést nem befolyásolja. Vagy előfordulhat ugyanaz, mint amit lentebb írtam, csak a hátsó soron, hogy valamely fogon rosszul fekszik fel a lánc, és egy ilyen zaj mellett ugrik a helyére.

Ritkán csinálja, periódust nem tudok mondani, mondjuk a nemrégiben lenyomott 4 napos (hegyi, tehát nyúzós) túra alatt egyszer fordult elő.

Minazonáltal egy barátom Sram szettes bringája is csinál ugyanilyent, ezért titulálom általános láncváltós bajnak. Egyébként bármennyire is bevált, és elterjedt a láncváltós rendszer, valójában rengeteg hátránya és gyengesége van.

A zajt hogy honnan hallod, az csalóka lehet, mivel fém a kerékpár, és nagyon szépen viszi a hangot. De szerintem is elöl történhet.

Elküldve: 2012.05.23. 11:10 DonBike 

  • DonBike avatar
  • sima XC-s
  • Merida Bike csapat
  • Merida Bike csapat
  • hozzászólások: 8

@Krupcheck: Hát elég nagy fogyatékosság, engem nagyon zavar. Elviszem szerelőhöz meg se tudom mutatni mi a hiba. Könnyen lehet igazad lesz, LX hajtás első váltó és kerékagyak. Hátul XT váltó. ( láttam neked is hasonló van) Neked milyen időközönként csinálja? Beszéltem szerelővel azt mondja talán hátsó fogaskerék mechanika. Bár én előről hallom a hangot.

Elküldve: 2012.05.23. 10:33 Krupcheck 

  • Krupcheck avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 1011

Nekem is szokott kattani... fogalmam nincs micsoda. Talán az első lánctányérokon valamely váltáskönnyítős fogon "helyezkedik" a lánc, vagy nem tudom. Meg nem ugrik, nem szalajt meg, tehát nem a kazetta. Megcsinálta ezt használtabb tányérokon is, meg újakon is, LX karral, XT karral, Sram fogsorral, Shimano-val, újjal, kopottal, mindennel. Agytól is független, nem shimano agyas bringán is volt már ilyen.

Csunya hangja van, de rá nem tudok jönni mi az. Ritkán csinálja, nem is érdekel már különösebben. Szerintem szimplán a láncváltós rendszer fogyatékossága ez.

Elküldve: 2012.05.23. 09:45 mematyi 

  • mematyi avatar
  • sima XC-s
  • Nyíregyházi bringások csapat
  • Nyíregyházi bringások csapat
  • hozzászólások: 280

Nekem is van ilyen, csak sokkal gyakrabban. Szerintem abból ered, hogy meg van nyúlva a lánc, illetve szerintem néha szalajthat egyet a szabadonfutó, és az kattan egyet. Igaz, hogy nekem kb 4000km-es a hajtásom, szóval már normális

 
Új hozzászólás:
(formázási lehetőségek)
kód eredmény
*dőlt* dőlt
**félkövér** félkövér
> idézet

szöveg
idézet
szöveg
\* *
* lista első elem
* lista második elem
* lista harmadik elem
  • lista első elem
  • lista második elem
  • lista harmadik elem
1. számozott lista első elem
1. számozott lista második elem
1. számozott lista harmadik elem
  1. számozott lista első elem
  2. számozott lista második elem
  3. számozott lista harmadik elem
[TestBike](https://www.testbike.hu) TestBike
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
Csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá! Lépj be vagy regisztálj!