Hajtás közbeni kattogásszerű hang

1-23 (23 hozzászólás)

Elküldve: 2017.05.23. 09:13 László31 

  • László31 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 11
Témaindító hozzászólás:

Üdv! Nemrégiben szakszervízben újítottam fel trekkingem hajtásrendszerét (hátsó váltó rd-m772, első váltó fd-m591, cn-hg53 9s deore lánc kmc patentszemmel, cs-hg50 11-30 9s kazetta, 26-36-48 deore lánctányérok összeválogatva M410 M510 és M590-ből, sm-bb80 integrált csapágy) és azóta ütemtelen néhai kattogásszerű hangot hallok tekerés közben fokozattól független, de nem tudom megállapítani hogy középről vagy hátulról hallom (az se kizárt hogy mindkettő). Elötte ilyen bajom nem volt. Szervízben a kerékagy darabokra szedve, semmi baja, ülésen és hajtókaron rugózgatás teljes testből, szintén semmi, lánc ledob, helyben tekerésnél szintén semmi, kézzel hajtva se mutatja a hibát. Lehetséges-e hogy a rendszer nem kompatibilis? Vagy a lánc nem jó a patentszemmel? Esetleg küllő produkálhat ilyen jelenséget? Előre is köszönöm! László

Elküldve: 2018.03.22. 12:34 potyka2 

  • potyka2 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 74

@Knight_: A Gyorszár anyája felfekszik!!! Amikor a hiba okát kerestem akkor nem volt bent a kerék,szemrevételezés,piszkálgatás után jött ez a megállapítás. Amúgy tényleg X-AKTÁK hogy a gyorszár mellet hogy tud lötyögni,vagy a mászás miatti vázdeformáció? Nem tudom!! A lényegen nem változtat hogy a kötéseket ellenőrizni kell,mert akkor nem jön a meglepi! Így utólag érdekes a gyorszár szerepe,akkor ez nem jutott eszembe a lötyögés felfedezése után heuréka és nem gondoltam ere. Így akkor tényleg X-AKTÁK de lényegen nem változtat. A csavarokat meg kell húzni és rendszeresen ellenőrizni!!!! Üdv.:István

Elküldve: 2018.03.21. 22:03 Knight_ 

  • Knight_ avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 220

@potyka2: A váltófülre nem fekszik fel a gyorszár anyája? Egyébként tanulságos sztori. Én a 4csavaros hajtóműről hagytam el 2-t, mire észrevettem, hogy valami nem stimmel :D. amúgy még a Loctite 222 használatát tudom javasolni. Esetleg a 243-at, ha biztosra akarsz menni :).

Elküldve: 2018.03.21. 14:14 potyka2 

  • potyka2 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 74

@László31: Szia! A kattogás témádhoz keveredve,van egy sztorim. A váltófül,kitudja hogyan kicsit meglazult. Se kattogás,váltással sem volt gond,takarításnál se vettem észre. Következmény:A tovább lazuló váltófül miatt a jól beállított váltó beváltott a küllőkhöz. Küllőtőrés,láncszakadás,nyolcas,hazacipelés mert a lánc beszorult a kazetta és a küllők(maradék)közé. Tehát,tanulság:minden csavarhoz érdemes rendszeresen hozzányúlni és ellenőrizni! És minden csavart zsírozva használni. Bocs a locsogásért,de egy válófül is tud nagy galibát okozni. Üdv:István

Elküldve: 2017.06.01. 20:15 Viktor082 

  • Viktor082 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 13

Hello! A helyzetem hasonló,a bringáról írt véleményemben leírtam hogy kattogó hangra lettem figyelmes,monoblokkot cserélték,majd újra elöjött a hang,persze a szervizben nem találtak semmit...néha hallom csak,folyamatos tekerés közben,katt-katt majd pár másodpercig csend,utánna megint katt-katt aztán megint csend...Amikor kattog,és abbahagyom a tekerést majd újra tekerek akkor elmúlik a kattogás egy időre.Biztos furán hangzik,de sajnos ez így van...sehol sem lötyög,kotyog,nem tudom mi lehet.

Elküldve: 2017.05.28. 23:08 László31 

  • László31 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 11

Köszönöm mindenki figyelmét és tanácsát! Reméljük másokon is segíthetünk!

Elküldve: 2017.05.28. 23:06 László31 

  • László31 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 11

@rcs2003: Annyit elárult, hogy minden illesztést, csavart át szokott zsírozni, hogy "jobban tompítson" az elemek között, kiemelte a nyeregcsövet és a stucni-kormány kombót, amivel sűrűn találkozik. Régi kerékpáromon volt küllőhang egy jól sikerült "minekvigyemszervízbehajutubonmegtanulokcentírozni" után, de én azt inkább magasabb hangú pattogásnak mondanám. Ez a kattogás inkább mélyebb reccsenésnek felelt meg, ezért próbáltam a csapágyat legelőször. Ezt mondjuk nem említettem részletesen, könyveljükel a nem teljeskörű leírásomnak (amiért elnézést kérek tőletek). Váltó is volt cserélve, Murphy meg sosem alszik. De lényegtelen is már, végre csendben suhanok

Elküldve: 2017.05.28. 23:04 László31 

  • László31 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 11

@rcs2003: a küllőknek nem volt baja a szerelő szerint, nemsokat húzott utána, azt mondta lényegtelen is volt, csak ha már feldobta állványra és olyan sokat voltam nála így grátiszba centíroz egy picit

Elküldve: 2017.05.28. 21:02 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 893

@szellemkutya: épp ez az hogy semmi, ha meghúzták a szervízben a küllőket is akkor egyáltalán nem lehet kizárni hogy mégis azok okozták a kattogást :) Nekem egy évig kattogott a bringám hajtás közben. Aztán egyszer kaptam szerszámot kölcsönbe és kivettem a monoblokkot, tisztítás, aztán vissza. Meg is szűnt a kattogás. De addig ne tudd meg mennyiszer kutattam az okát, már azt hittem én is hogy valahol el van repedve a vázam :) A másik nagy mumus a nyeregcső és környéke.

Elküldve: 2017.05.28. 20:54 szellemkutya 

  • szellemkutya avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 104

@rcs2003: váltófülnek mi köze a küllőkhöz?

Elküldve: 2017.05.28. 19:26 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 893

Akkor mégis a küllők voltak :)

Elküldve: 2017.05.28. 10:31 szellemkutya 

  • szellemkutya avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 104

@László31: érdekes, mert az ugye nem lett szerelésnél megbontva. :) a lényeg, hogy ok lett!

Elküldve: 2017.05.27. 20:54 László31 

  • László31 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 11

@László31: +100 km került ma még a gépezetbe kerékpárutakon, enyhe terepen, semmi baja :) Lefotóztam, hátha engedi a fórum a drive linket. https://drive.google.com/file/d/0B_5bmzyzFk_aWElkUHpsR01KY2c/view?usp=sharing

Elküldve: 2017.05.27. 10:44 László31 

  • László31 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 11

Nagy valószínűséggel megvan a hiba oka! A váltótartó fül át lett zsírozva elejétől a végéig, rögtön abbahagyta a fémes kattogást. Ezenkívül a küllőim lettek meghúzva a szervízben, de annak jellegzetes hangja van, azt felismertem volna. 60km után semmi meg mindig.

Elküldve: 2017.05.26. 10:07 szellemkutya 

  • szellemkutya avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 104

@László31: pedig ott lesz valahol a gond ahol ikarus66 mondja! szedd ki a mono blokkot nézd meg belülről a csövek találkozásait! az is lehet, hogy valamelyik belóg a csapágyházba. lehet, hogy reszelgetni kell. lehet még a nyeregcsőnél is, húzd ki, zsírozd be a nyeregvázcsövet és úgy dugd vissza a nyeregcsövet, mert erre is volt már példa.

Elküldve: 2017.05.26. 08:24 László31 

  • László31 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 11

@ikarus266: Jól megtapostam a pedált, ahogy írtad, nem hallatszódott semmiféle hang :) szűkül a hibakör.

Elküldve: 2017.05.26. 00:11 ikarus266 

  • ikarus266 avatar
  • sima XC-s
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 192

@László31: Nem feltétlen szerelési hiba. A gyárban amikor összerakják, többnyire légkulcsokat használnak, azok ilyen-olyan módon beletekerik az eleve hibás vázakba is pl. a középcsapágyat, s lehet a cseréig nem lesz ilyen gond, csak utána, ahogy pl lekerül a terhelés az egyik rosszul illesztett vázlemről. Egy most általam megnevezni nem kívánt márka néhány modelljével jártam így, hogy egyszerűen nem tudtam/unk rájönni a hajtás közbeni recsegés okára, úgy, hogy már kb. mindent kicseréltünk. Ezeken a bringákon a műanyagházas monoblokkot cseréltük fémre, s utána jött elő ez a probléma, s végül a forgalmazó adta meg a választ a kérdésre. De ez csak egy viszonylag ritka szituáció.

Elküldve: 2017.05.25. 08:35 László31 

  • László31 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 11

@ikarus266: délután letesztelem ezt a verziót is. Csak akkor mennék vissza a szervízbe ha már majdnem biztosan tudom a hiba okát. Ha esetleg ez a probléma áll fent mit lehet tenni? Mennyire káros? Csapágycserénél fordulhat elő vagy erőteljes hajtástól is kialakulhat? Igaz rögtön a csere után jelent meg ez a hiba, de ha tényleg ez a gond nem szeretném rögtön "megvádolni" a szerelőt indokolatlanul.

Elküldve: 2017.05.24. 17:57 ikarus266 

  • ikarus266 avatar
  • sima XC-s
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 192

Ami még lehetséges: egy hegesztési zárvány a vázban, ami belülről reped(t) meg, pl. a középcsapágy-csere miatt. Leellenőrzése elsőre kicsit brutális módszernek tűnik. A bringa bal oldalára állsz, a hajtókart úgy tekered, hogy alsó állásban legyen, majd a gépet jobbra megdöntöd és oldalról kvázi "megtaposod". Nem kell túl nagy erővel, de 2-3-szor érdemes megcsinálni, s ha ekkor recsegő/pattanó hangot hallasz, akkor sajnos valahol belül a vázcsövek találkozásánál gond van.

Elküldve: 2017.05.24. 16:56 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 893

A küllőkre tippelnék elsősorban. Patentszem nem szokott kattogni.

Elküldve: 2017.05.24. 15:42 László31 

  • László31 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 11

Köszönöm a tanácsokat! Lehet akkor a lánc lesz a hibás, megpróbálom majd valamikor a patentszem lecserélését.

Elküldve: 2017.05.24. 12:54 XCode 

  • XCode avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 1487

@László31: Nagy Sándor oldala egyes esetekben segíthet.

Elküldve: 2017.05.23. 09:34 szellemkutya 

  • szellemkutya avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 104

Hello!"helyben tekerésnél szintén semmi, kézzel hajtva se mutatja a hibát" Tehát valószínűleg terhelés alatt csinálja! Én ki iktatnám a patent szemet, megnézném úgy mi a helyzet. Ha nem itt a bibi akkor lehet tovább keresgélni! :)

 
Új hozzászólás:
(formázási lehetőségek)
kód eredmény
*dőlt* dőlt
**félkövér** félkövér
> idézet

szöveg
idézet
szöveg
\* *
* lista első elem
* lista második elem
* lista harmadik elem
  • lista első elem
  • lista második elem
  • lista harmadik elem
1. számozott lista első elem
1. számozott lista második elem
1. számozott lista harmadik elem
  1. számozott lista első elem
  2. számozott lista második elem
  3. számozott lista harmadik elem
[TestBike](https://www.testbike.hu) TestBike
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
Csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá! Lépj be vagy regisztálj!