A montisok nem véletlen pedelec-el voltak? vagy csak hozzá vannak szokva. Meg a cucc nem mindegy és hogy milyen módon van rögzítve. hátizsáknál előfordulhat, ha túl nehéz vagy szoros a pánt / öv és mellkaspánt is van rajta, hogy akadályoz a légzésben hosszú távon.
belegondolva, 10%-os emelkedőn minden m/s sebesség előre, 100 kiló össz súllyal számolva 0.1 méter emelkedés másodpercenként, és 100 watt kell hozzá. és akkor ez még csak lassú gyalogtempó (3.6 km/h). Kalóriában meg még több, ugyebár az izmok mechanikai hatásfoka nem túl nagy, kb 20%. Szóval hozzájön még jó néhány száz watt hőtermelés, túl fogsz melegedni, kiszáradsz, leizzadsz, elfáradsz.
http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0019_1A_Elettani_alapismeretek/ch05s04.html
Saját tapasztalat, hogy hosszabb utaknál sokat számít, hogy technikai ruhában vagyok, ami szellőzik és elvezeti az izzadtságot, meg inkább alul öltözök egy kicsit -ősszel tavasszal vékony pulóver, nyáron egy szál technikai póló, mert akkor menet közben pont elég hűtésem lesz. Ha álló helyzetben picit hűvösnek érzed akkor menet közben jó lesz. A hátizsák alatt is szellőzni kell, olyan hátú táska kell.
Na meg meg kell állni enni és pihenni néha, főleg emelkedőnél, de pl süppedős földúton vagy erős szembe szélben vagy más ellenállásnál tekerésnél is.
Az ilyen hosszabb túrák (mondjuk 100 km-nél hosszabb) egyre kevésbé a "csak kóborlok egyet" kategória, hanem olyan rákészülést igényel mintha edzőterembe mennél. Miután lefárasztottad magad, használ az izmoknak némi fehérje vagy legalább egy nagy adag rántott csirke.