@molngab: Téli védelem gyanánt megteszi az ilyesmi. Ellenben, ha a kenés a cél, akkor egyrészt gazdaságtalan, másrészt célszerűtlen. Gazdaságtalan, mert az olajból oda is jut, ahova nem kell stb. Célszerűtlen, mert az olaj összeszedi a port. Azonkívül a szilikon és egyéb permetek döntő többsége nagyon nem kiadós: a lötty nagyobb része oldószer, csupán néhány százalékban tartalmaz szilikonolajat, illetve ásványi olajat. A könnyű (híg) olaj hamar kifolyik a kenési helyekről, s porral keveredve a víz is hamar elbánik vele.
Ha nem akarsz sokat költeni kenőanyagokra, akkor is szükséged lesz valamilyen olajra és zsírra. Többé-kevésbé tömített csapágyakhoz, csapokhoz, menetekhez stb. zsír kell. Olaj elsősorban a lánchoz és az első villa becsúszóihoz. A szakkönyvek mindezt szebben leírják, de itt, a különböző kenőanyag-véleményeknél is tájékozódhatsz.
A könnyű olajok kevesebb port gyűjtenek, de rövid életű kenést biztosítanak. A nehéz (sűrű) olajok éppen fordítva. Utóbbiak, főleg hidegben, a nagy felületen érintkező alkatrészek (pl. villaszárak) mozgását fékezhetik. Bringához a kettes tömörségi fokozatú csapágyzsírok megfelelőek. (A név többnyire magában foglalja a tömörségre utaló számot, pl. LTA2.)
Bringához a legolcsóbb kencék is megfelelnek. A különleges kenőanyagok persze jobbak, de nem kifizetődőek.