Külső csészés kormánycsapágy/teleszkóp csere

1-11 (11 hozzászólás)

Elküldve: 2019.04.22. 16:10 Cs. 

  • Cs. avatar
  • hozzászólások: 2
Témaindító hozzászólás:

Sziasztok! Egy viszonylag régebbi Gepida montiban szeretnék teleszkópot cserélni, mert már eléggé megbízhatatlan.. A problémám az lenne, hogy lehet még kapni olyan 26os teleszkópot (1 1/8 méretű, V-fékes, kb 80as rugóúttal) ami a hagyományos (külső csészés) kormánycsapágyazással együtt használható? Én sajnos még nem találtam sehol.. Illetve, ha veszek egy "mai" teleszkópot, ami már a félintegrált csapágyakhoz való, létezik-e olyan kormánycsapágy hozzá, amivel nem fog "bénán kinézni"? Remélem érthető valamennyire.. Válaszotok előre is köszönöm! :)

Elküldve: 2021.05.14. 08:22 ZsoltM 

  • ZsoltM avatar
  • hozzászólások: 2

@ZsoltM: Sziasztok. Ez a probléma megoldva. Egy csavar nem volt meghúzva alul rendesen.

Elküldve: 2020.12.19. 20:21 ZsoltM 

  • ZsoltM avatar
  • hozzászólások: 2

Sziasztok! Következő problémám van az első teleszkóp ha hozom az első féket akkor ahogy a kerék lassul a teló szára mozdul hátra. Elég ilyesztő. Nem tud eltörni egy nagyobb fékezésnél? Igazából nincs vele semmi baj, csak gondoltam megkérdezem, mert nem akarok taknyolni ha esetleg eltörne☺ Levegős teló, és tartja is a levegőt. BOLANY teló. Előre is köszönöm a segítséget .

Elküldve: 2019.04.24. 20:52 Knight_ 

  • Knight_ avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 220

@rcs2003: Gondolom ez nem nekem akart szólni, nem én linkeltem az SR telót :).

@Cs.: Egyébként tényleg nem a legolcsóbb az általam ajánlott teleszkóp, de szerintem az ár/érték arányával nincs gond. Mentségemre legyen mondva, hogy nem ismertem az igényeket :P. Én amúgy nem foglalkoznék az átmérő különbséggel. Nekem a linkelt képen sem tűnt volna fel, ha nem hívod fel rá a figyelmet :D. Esetleg lehetne rá esztergáltatni egy aluszoknyát, de szerintem felesleges.

Elküldve: 2019.04.24. 15:12 GeoMan 

  • GeoMan avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 55

@Cs.: Jó, megnéztem a képet, és azt hiszem értem, mi a problémád. Szóval az van, hogy a próbateleszkóp valószínűleg 1 1/8 collos nyakú, és a külső csésze is, míg a vázad belső átmérője csak 1 collos. Ez az a bizonyos jelenség, amit Én is leírtam, csak ott én 1,5 collos nyakkal példálóztam 1 1/8-al kompatibilis vázátmérőhöz. Az a probléma, hogy félintegrált belső csészével, amit be tudnál rakni a külső csésze helyett nem nagyon csinálnak 1 collost, így ezt nem fogod tudni megoldani úgy, ahogy szeretnéd. Valószínűleg azért, mert az 1 collos teleszkópokat fogadó vázak fejcsövének belső átmérője 1 1/8 collos szokott maga is lenni, ami 28,6 mm, ergo a belső csésze anyagvastagságára maradna 28,6-25,4=3,2mm, ami kör keresztmetszet esetén 1,6 mm-es csész falvastagságot jelentene, és szerintem az már túl vékony. De mindenesetre, ha nem is így van, az szinte biztos, hogy csak a mostani megoldásod fog továbbra is menni, viszont teleszkópot minden további nélkül fogsz tudni cserélni a leírtak alapján, akár abból az olcsóból is, amit rcs2003 linkelt be.

Elküldve: 2019.04.23. 18:52 Cs. 

  • Cs. avatar
  • hozzászólások: 2

Kedves Bringások!

Köszi mindenkinek a hozzászólást!

@Knight_ köszi, lehet nem ér ennyit a bicóm, mint az a teleszkóp maga :D @GeoMan köszi a linkeket!

Kicsit pontosítom a kérdésem (képekkel illusztrálva), hogy egyértelműbb legyen! Tehát az okés, hogy kvázi bármely 1.1/8-os nyakkal rendelkező teleszkópot bele tudom rakni a vázba, de mivel a váz még külső csészés, így a teleszkóp "alsó része" (ahová jön a kónusz) kilóg, ami elég csúnya.. Ez egy Suntour teló egyébként, próbaképpen.

teló a vázban

Tehát míg a külső csésze külső átmérője 45 mm, addig a teleszkóp alja 50 mm-es. Ez persze így működőképes dolog, csak nem szép. Ezért kerestem volna olyan teleszkópot (@rcs2003 igen, régi is és hulladék is :D), amely így nem lóg ki..

Köszi!

Elküldve: 2019.04.23. 16:04 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 890

@Knight_: Innen ne, semmit se, drága bolt.. Emitt viszont ugyanez csak 21 ezer Ft: Klikk ide

Elküldve: 2019.04.23. 13:26 GeoMan 

  • GeoMan avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 55

@Cs.:

Szia!

Kiegészítve az előttem hozzászólókat: annak nincs különösebben jelentősége, hogy félintegrált, vagy külső csészés a megoldás, ami belemegy a vázba, mivel műszakilag utána kb ugyanazt a csapágyat fogod tudni használni benne Tekintettel, hogy a félintegráltban is egy csészét (hívjuk belső csészének) kell beleütni a vázba és abba illeszkedik a csapágy. Ami a különbség az az, hogy a félintegráltnál csak olyan átmérőjű teleszkópnyakat tudsz használni, amit a vázad belső átmérője (pontosabban minusz belső csésze anyagvastagság is) enged, mivelhogy abban nincs kilógása a csészének a vázon kívűlre. Így ha pl 34 mm körül van a vázad fejcsövének a belső átmérője, akkor abba belemegy a 34 mm körüli belső csésze mindkét irányba, és az 1 1/8"-os teleszkópnyak, de pl "tapered" teleszkópot abba már nem tudsz belerakni, mert azoknak a felső része 1 1/8"-os, míg az alsó 1,5"-os, ami már 38,1 mm, így belátható, hogy az nem feküdne bele rendesen "tövig" a vázba. De semmi gond, mert itt jön be a külső csésze alapvető előnye, mert van olyan külső csésze, amit bele tudsz ütni a hipotetikus 34 mm körüli vázadba, de mivel "kilóg" belőle a másik fele, így a kilógás már lehet bármekkora átmérőjű, jelen példában 40 mm-es, ami kezeli a "tapered" villákat (lásd Cane Creek EC 44/40-es csésze). Ha bővebben érdekel a téma,nézd meg ezt:

https://problemsolversbike.com/files/tech/s.h.i.s.pdf

Ha meg jó ár/érték arányú teleszkópot akarsz, nem muszáj RockShox-ot venned 70k HUF-ért, kapsz magyar boltokban is, pl Suntour-t, itt és ennyiért:

https://bikepro.hu/alkatresz_001/teleszkop_es_rugostag_236/26_colos_mtb_teleszkop/suntour_xcm_p_hlo_80_fekete_teleszkop_9465

Elküldve: 2019.04.23. 12:22 Knight_ 

  • Knight_ avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 220

@Cs.: Szia!

Itt van például egy viszonylag normális áru teleszkóp, ami szerintem beépíthető a bringádba. Rendes minőségűnek tűnik, és később akár át is alakítható tárcsafékesre.

Elküldve: 2019.04.22. 22:15 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 688

@Cs.:

Lényegében bármelyik 1/1.8-os teleszkópot berakhatod, ami 26"-os kerékmérethez való. Arra figyelj, hogy legyenek meg rajta a V fékhez tartozó konzolok. A felső csőhossz méretét sem árt ha megméred, bár az új hosszabb lesz, biztos méretre kell vágni. (használtnál meg mindenképp, mert ha rövidre van vágva akkor akkor nem fogod tudni berakni)

Elküldve: 2019.04.22. 21:48 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 890

Szia! Szerintem V-fékes, normálisabb telót már csak használtban lehet találni. Ha V-féked van, az két esetet feltételez: vagy nagyon régi a telód, vagy egy mai olcsó hulladék. :) Asszem nálad az előbbi áll meg. A hagyományos külső csészés és félintegrált csapágy lényegében ugyanúgy 1.1/8. Ami tapered (lefelé kúposan szélesedik) vagy egyéb öszvér-méret, azoknál külön van ez jelölve. Külső csészés csapágyat fogadó vázba nem tudsz félintegrált csapágyat tenni. Olyan nincs hogy egy teló félintegrált csapágyhoz való. Egy sima 1 1/8"-os nyakú teleszkóp külső csészés és felintegrált 1.1/8"-os csapággyal is beépíthető. A lényeg a villanyak vastagsága és az hogy a vázad mit fogad. Egyébként azt ajánlanám neked hogy nyugodtan vegyél egy tárcsafékes telót akár használtan, egy tárcsafékes első kereket és egy első féket hozzá. Mindhármat szinte fillérekből megkapod ha szétnézel akár itt az oldal bolhapiacán és máris előre ugrott 10 évet a bicajod az időben.

 
Új hozzászólás:
(formázási lehetőségek)
kód eredmény
*dőlt* dőlt
**félkövér** félkövér
> idézet

szöveg
idézet
szöveg
\* *
* lista első elem
* lista második elem
* lista harmadik elem
  • lista első elem
  • lista második elem
  • lista harmadik elem
1. számozott lista első elem
1. számozott lista második elem
1. számozott lista harmadik elem
  1. számozott lista első elem
  2. számozott lista második elem
  3. számozott lista harmadik elem
[TestBike](https://www.testbike.hu) TestBike
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
Csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá! Lépj be vagy regisztálj!