Miért fájhat a térdem?

1-13 (13 hozzászólás)

Elküldve: 2017.03.20. 09:32 Gábor39 

  • Gábor39 avatar
  • hozzászólások: 9
Témaindító hozzászólás:

Sziasztok! Elkezdtem kerékpározni, van egy Merida MTB-m, Big seven TFS 18,5" vázmérettel, 176cm vagyok. hajtókarhossz 175mm. 10-15km megtétele után eléggé fáj a jobb térdem külső fele terhelésre, 1 bizonyos szögben. Vajon megterhelem, vagy valamiféle beállítás probléma lehet? SPD-s patentos cipőt használok. Ülésmagasság elvileg jó. Ez a térdfájás nagyon nem jó és ha nem oldódik meg, akkor sajnos abba kell hagynom a kerékpározást, mert így csak szenvedés.

Elküldve: 2017.03.24. 13:47 Gábor39 

  • Gábor39 avatar
  • hozzászólások: 9

Na úgy tűnik, hogy egy kb fél cm-s nyereg emelés után jobb a helyzet. Most precízebben beállítottam a nyerget (előbbre kellett húzni kb fél cm-t és ugyan ennyivel kb feljebb... Most mentem, igaz nem sokat, 14km-t, de ez idő alatt már ezelőtt fájt a térdem, most meg nem fáj. Plusz az SPD pedálon is állítottam (a rugóerőn), így a sarkam jobbra, balra kb 2cm-t tud mozogni és akkor még nem akad ki. Talán jó lesz ez. Legalábbis reménykedem. Nyilván nem akarom elkiabálni, mert 14km nagyon kevés. De majd elválik.

Elküldve: 2017.03.23. 07:40 Gábor39 

  • Gábor39 avatar
  • hozzászólások: 9

Köszi a tippeket. Még válaszolva a kérdésekre, 34 vagyok, soha nem volt semmi probléma a térdemmel, gyerekként rengeteget bicikliztem, persze nyilván azóta volt kihagyás. Semmi térdsérülésem nem volt, vagyis nem tudok róla.

Elküldve: 2017.03.22. 15:19 johnny336 

  • johnny336 avatar
  • sima XC-s
  • Hegyikerékpárosok csapat
  • Hegyikerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 931

Hány éves vagy? Fiatal korodban kerékpároztál? Az évek alatt védted a térded a hidegtől?

Az ülésmagasság elvileg jó és tényleg jó között sok különbség van.

Nem feltétlenül csak a kerékpár beállítása okozhatja, szimplán egészségügyi dolog is lehet a háttérben. Ha egyszer tönkretetted a térdedet, akkor az nagyon rendbejönni nem fog - saját tapasztalat, sajnos.

Elküldve: 2017.03.21. 20:42 bádogember 

  • bádogember avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 1

Van már pár történés a térdemben (lásd:profilom) Óvatosan terheld, mindig csak a fájdalomig, ne tovább. Kisebb túrákkal kitapasztalni a dolgot. A térd olyan mint a kapupánt, nyitod-csukod, fordítani nem lehet. A csavaró mozdulatokat kerülni kell, csak úgy ahogy a kereked forog.

Elküldve: 2017.03.21. 15:38 OKdoki 

  • OKdoki avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Cross trekking csapat
  • Cross trekking csapat
  • hozzászólások: 683

@Gábor39: Nekem kényelmetlen a kifelé mozdítás ezért befelé oldok ki. Teljesen jó. Néha nekiütöm a küllőknek vagy egyéb bicikli részeknek, de ekkor már állok vagy majdnem, így ez semmi problémát nem okoz.

Elküldve: 2017.03.21. 14:00 balmesz001 

  • balmesz001 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Cross trekking csapat
  • Cross trekking csapat
  • hozzászólások: 139

@Gábor39: Lehet térdgyakorlatokat kéne végezned, aztán csak lazán tekerni erőlködés nélkül, a hirtelen kezdés valóban lehet kiváltó ok, de egy nem pihentetett kisebb sérülés is. Én a futást hagytam abba térdfájás miatt, 11 év maratonozás után már 3km alatt iszonyatosan megfájdult. Fél év pihi után, néhány edzést követően újra fájt, majd több év kihagyás után ismét jó, semmi baja. Nekem már valószínűleg le volt harcolva, de még időben hagytam abba az ész nélküli edzéseket (hetente 6x20km, havonta egyszer 56km futás a Vértesben, aszfalton :D ). Te nem csináltál véletlenül az elmúlt pár évben olyat, ami durván terhelte? Nem csak sport, építkezés pl.

Elküldve: 2017.03.21. 08:26 Gábor39 

  • Gábor39 avatar
  • hozzászólások: 9

@OKdoki: Szia! Köszi! zsibbadás nincs. Most majd átmegyek újra a beállításokon (nyeregmagasság, nyereg előre-hátra pozíció...) Nem igazán tudom, hogy az SPD beállítás mennyire jó, mennyire sem, azt sem nagyon érzem, hogy valamerre feszül e a lábam, de utána járok ezeknek a dolgoknak. Lehet első körben megpróbálkozom a platform pedállal, normál cipővel, aztán akkor kiderül. Időközben beszéltem egy ortopéd orvossal, aki jó barátom, és szerinte csak megerőltettem, mivel hirtelen csaptam bele újra ebbe a tekerésbe így 4 év kihagyás és plusz 20 kiló után. Az a bajom, hogy ki kell derítenem mi okozza és ez nehéz, mert ha megfájdul, akkor ki kell hagynom 3-4 napot, de inkább többet, míg nem fáj. Egyébként így visszaemlékezve, akkor jelentkezett először a fájdalom, miután egy tekerés közben a sarkam kifelé fordítottam, hogy kikattanjon a pedálból a cipőm. Nekem úgy rémlik, hogy utána kezdődött, Ezek fényében, lehet, hogy ez a kioldás mozdulat nem tesz jót, vagy nem tudom.... Még rá kell jönnöm a dolgokra, de az SPD körül érzem én is a problémát valamilyen módon. De ez egyenlőre sajnos csak találgatás.

Elküldve: 2017.03.20. 21:06 OKdoki 

  • OKdoki avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Cross trekking csapat
  • Cross trekking csapat
  • hozzászólások: 683

@Gábor39: Szia! Természetesnek érzed becsatolva a lábfejed állását? Tehát, nem-e érzed úgy, hogy a sarkad szeretne némileg befele, kifele állni csak a klipsz tartja vissza? Némileg (nagyon enyhén) egy csavaró hatást előidézve a lábszáradon és így a térdeden? Az a jó, ha a lábfejed természetesen áll anélkül, hogy nekifeszülne a klipsz valamelyik kicsatolási irányának. Jót mond, rcs2003. Először ki kéne próbálni platform pedállal. Ha nincs fájás, akkor az SPD okozza. Ekkor még nem kell elhagyni, csak állítgatni. További közrejátszó okok is lehetnek. A nyeregmagaságra azt írtad jó. Több videó is van a neten, hogyan kell beállítani. Pl. a GCN angol csatorna oldalain. Ha ezeket ismered és így van beállítva akkor nem hiszem, hogy itt lesz a hiba, kivéve a hajtókar hossz. Nagy mozgástered nem lesz, mindenesetre, ha már elveteted a klipszet, akkor érdemes lehet egy 170-essel próbálkozni. A nyereg is okozhatná, de szerintem kicsi az esélye. Az inkább zsibbadást okoz. Ilyet érzel? Egyébként 15 km az nagyon kevés. Még zsibbadásnak is. Csak az SPD beállítás tűnik logikusnak.

Elküldve: 2017.03.20. 15:05 Gábor39 

  • Gábor39 avatar
  • hozzászólások: 9

OK, köszi, próbálkozom. Gondoltam rá, hogy a klippes pedált elhagyom 1 időre, aztán meglátom. Vagy meg fogom próbálni első körben úgy beállítani, hogy a sarkam beljebb legyen kicsit. Csak az a baj, hogy ha jön a fájdalom, utána kb 3-4 nap, mire elmúlik sajnos. :(

Elküldve: 2017.03.20. 14:39 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 878

Megpróbálhatnál SPD nélkül bringázni, sima platform pedállal. Így akár rá is jöhetsz hogy mitől fájt a térded. A pedálon ugyanis tudod helyezgetni a talpad ahogy csak neked kényelmes. Talán rossz pozícióra volt az spd beállítva. A nyerget előre-hátra is lehet(kell) mozgatni hogy elérd a megfelelő üléspozíciót, sokat számít attól függően hogy "pörgetős" vagy "taposós" módon kerékpározol. Próbálj kisérleti jelleggel egyszerű térdgyakorlatokat végezni otthon, ha akkor is elkezd fájni ugyananyi terhelés hatására, abban az esetben sajnos nem a bringa lesz a hibás és érdemes lesz felkeresni egy szakorvost mert később tovább romolhat a helyzet.

Elküldve: 2017.03.20. 13:31 Procolus 

  • Procolus avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 98

@Gábor39: Szia. Nekem is különböző végtagjaim fájtak zsibbadtak. A megfelelő markolat és a nyereg pontos beállítása segített.

Nálad is a nyereg magasság és pozíció segíthet.A nyeregnek visszintesen kell állnia .

De nekem trekking bringám van. MTB-n lehet valami más trükk van.

Elküldve: 2017.03.20. 09:40 Gábor39 

  • Gábor39 avatar
  • hozzászólások: 9

Valaki?

 
Új hozzászólás:
(formázási lehetőségek)
kód eredmény
*dőlt* dőlt
**félkövér** félkövér
> idézet

szöveg
idézet
szöveg
\* *
* lista első elem
* lista második elem
* lista harmadik elem
  • lista első elem
  • lista második elem
  • lista harmadik elem
1. számozott lista első elem
1. számozott lista második elem
1. számozott lista harmadik elem
  1. számozott lista első elem
  2. számozott lista második elem
  3. számozott lista harmadik elem
[TestBike](https://www.testbike.hu) TestBike
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
Csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá! Lépj be vagy regisztálj!