Milyen ételt visztek magatokkal több órás bringázásra?

1-18 (18 hozzászólás)

Elküldve: 2020.06.28. 14:57 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 691
Témaindító hozzászólás:

Milyen "ételt" visztek magatokkal egy több órás bringás útra, amit útközben is tudtok fogyasztani? Van akinek hozzám hasonlóan keveset raktároz a szervezeté, és szinte "folyamatosan" pótolnia kell tekerés közben az energiát?

Elküldve: 2022.03.27. 19:26 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 893

Magnéziumot hiába viszel magaddal, nem 10 perc alatt fog felszívódni és oda eljutni ahová kell és utólag már úgysem számít. Folyamatosan kel odafigyelni hogy az étrend tartalmazzon minden ilyen cuccot. Nátrium, Kalcium, Magnézium, Kálium stb hirtelen ezek jutnak eszembe így sport szempontból.

Elküldve: 2022.03.27. 18:37 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 691

@rcs2003: Köszönöm a tanácsokat, a pihenés meg lesz, bár nem érzem magamat fáradtnak csak a combjaim. Amúgy meg jól eset, csak a combom nem bírta. Izom lazított, meg magnézium tablettát és hasonlókat soha nem viszek, lehet, kellene.

Elküldve: 2022.03.27. 18:09 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 893

Pár napot hagyj ki, esetleg egy hetet teljesen. Esetleg kapj be egy izomlazítót vagy fájdalom/gyulladáscsökkentőt ha nagyon fáj. Figyelj az intenzitásra hogy ha messzire mész, soha ne kezdj bele erőből. Minél hosszabb tekerésre indulsz, annál "lassabban" kell menned. Egy-egy ilyen letaglózó tekerés után az immunrendszered is takarék üzemmóra kapcsol ~24 órára és sokkal nagyobb esélyed van bármit összeszedni (felső légúti megbetegedés tünetek, láz, stb). Nagyon ritkán előfordulhat hogy ennyire túlvállalod magad mert ez mindig benne van, de azért rendszert ne csinálj belőle mert az tönkretesz. Kocogtasd meg naponta a combod a kezeddel hogy fáj-e, érzékeny-e még érintésre. Amikor már nem vagy csak alig, akkor mehetsz újra tekerni. De csak módjával! :)

Elküldve: 2022.03.27. 17:49 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 691

Önmagamhoz képest túl vállaltam magamat, táv / szint / tempó tekintetében, ezért a tervezett út 40%-nál már fájt és égett a comb izomzatom. A maradék út 20-ot alacsony tempóban, de végig tekertem. Más, erőnléti, vagy egyéb problémám nem volt, de hazaérve a combjaim már annyira fájtak és égtek, hogy fájdalom csillapitó kellet bevennem. Kérdésem, ha ilyen történik egy út során, abban az estben lehet-e az izom fájdalmon enyhíteni, vagy segíteni az adott izomzatnak regenerálódni, van-e valami praktika? (út közben emiatt fájdalom csillapított én nem akartam bevenni)

Elküldve: 2020.07.03. 00:02 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 691

@Makky: Szuper! Kösz, hogy megosztottad.

Elküldve: 2020.07.02. 15:07 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 766

@azaki71: Hozzávalók:

-222g zabpehely

-80g mazsola

-25g cukor

-15g zsírszegény kakaópor

-3g só

-666g víz

Az összetevőket összekeverem egy edényben és lassú tűzön elkezdem főzni, sűrű kevergetés mellett (a forrástól számítva kb. 5 perc). Amikor már kezd sűrűsödni, akkor kiöntöm egy kisebb tepsibe. Én teflonos sütőfóliát használok alá, mert arra nem ragad rá. Elegyengetem. Majd be a sütőbe: 15p 175 fokon, majd 45p 150 fokon. De ezt ki kell tapasztalni, mert sütője válogatja ugye. Én alsó+felső sütés+légkeverés módban sütöm. Utána kiveszem, megvárom mig kihül és 12db egyforma részre vágom. Majd alufóliába csomagolva mehet a mez zsebébe. Hűtőben szűk 1 hétig eláll. De simán fagyasztható is. Ugyanolyan lesz az állaga, ha kienged. Az ízesítést lehet variálni. Kakaópor helyett fahéj például. Sőt én a kakaósat még kávéval is föl szoktam önteni úgy, hogy a 666g vízből lesz akkor 366 víz+300g kávé. Hát röviden ennyi. Így egy szelet 100kCal energiát tartalmaz. 19g CH, 3g fehérje és 1g zsír.

Elküldve: 2020.07.01. 20:03 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 691

@Makky: Rengeteg videó és cikk van a neten kerékpáros étkezés témában, amiket linkeltem csak érdekességként tettem. Pont ezért irtam erre a fórumra, hogy kicsit kibeszéljük.

Ha van recepted, légyszi oszd meg velünk.

Elküldve: 2020.07.01. 10:54 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 766

@azaki71: Ez több sebből vérzik. De röviden reagálok azért.

  1. Profik: Az ilyen videókból pont SEMMI nem derül ki a táplálkozásukról. Tojást szoktak enni. De NEM tojásrántottát, hanem omlet-et, ami eléggé más. Ráadásul 1-2 tojásról van szó, ami a reggeli kalória bevitelük kb. 5%-át adja! Szóval kvázi elhanyagolható tényező. Mindezt a rajt előtt min. 3-4 órával! A tojás egyébként zsír+fehérje. Pont ezek azok, amire nincs túl nagy szükséged tekerés előtt. Szóval ebből azt a következetést levonni, hogy akkor reggelire jó lesz egy nagy adag nagyi féle jó sok olajon készített hagymás, kolbászos tojásrántotta, nem túl bölcs dolog... :) A zabkása már jobb választás.

  2. A bikemag-os recept két sebből vérzik. 1 pohár dió, 10 szem datolya!? Ez valami vicc? Ez datolyás dió lesz és nem diós datolya! Illetve, ha ettől eltekintünk és kicsit jobban választod meg az arányokat: mondjuk 200g (kb. 25 szem) datolya és 20g (kisebb marék) dió. Bár a kesudió jobb lenne, de ez most mellékes. Még akkor is próbáld meg elkészíteni a receptet! Én csináltam ilyen datolya alapú szeletet elég sokáig, szóval tudom miről beszélek. Hát szívás! Elmegy vele egy csomó idő és sokat kell mosogatni utána. Mindenképpen tiszta ragacs lesz minden. És a végterméket kicsomaglni se lehet úgy, hogy ne legyél tiszta ragacs utána, stb. Nekem a végére már sikerült eléggé jó módszert kifejelsztenem a mibe/hogyan csomagoljam, hogy jó legyen kérdésre. De attól még a macera elkészítés és mosogatás maradt. Ezért tértem át a zabpehely alapúra. (Hetente készítek, szóval szempont, hogy ne menjen el vele fél nap.) Ezt sokkal gyorsabb elkészíteni, csomagolni és fogyasztani is. Mosogatni is csak egy edényt kell utána.

Elküldve: 2020.07.01. 00:09 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 691

GCN étkező témás videók :-) Profi kerékpárosokat kérdeztek, hogy közvetlen a verseny reggelén, a verseny kezdése előtt mit reggeliztek. Ahogy kivettem, a tojásrántotta elég népszerű. https://www.youtube.com/watch?v=38Jt9BL2XAo

De étkezés témában, a zabkása joghurttal, vagy annak valamilyen variációja mindig terítéken van.

Készítsd magad:

https://www.youtube.com/watch?v=jMJEIiWV3VQ&t=38s

https://bikemag.hu/magazin/hirek/video-olcso-bio-sajat-keszitesu-energiaszelet

Elküldve: 2020.06.30. 14:41 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 766

@rcs2003: Én zabpehely és rízs alapú házi szeletet szoktam csinálni. Verseny közben se probléma megenni. A zselét nagyon nem szeretem. Egyébként elkészíteni nem nagy probléma. Inkább az a gond, hogy mibe teszed bele, amiből menet közben meg is tudod enni értelmesen úgy, hogy a fele ne a combodra menjen. Meg utána visszatéve a mezbe az se legyen ragasztós. (Mert ugye nem dobunk el semmi szemetet!!!) kb. 1/100-ad áron elkészíted házilag amúgy. Testépítő boltokban beszerezhető mindenféle CH (szénhidrát), így olyat keversz magadnak amilyet akarsz. Lehet gyors, lassú, közepes, vegyes. Mármint a felszívódás sebességére gondolok. Aztán van amelyik nagyon édes (fruktóz), van amelyik egyáltalán (maltodextrin). Szóval lehet variálni bőven a dolgot. Fogod az egészet és föloldod valami folyadékban. Mondjuk én enyhén citromos vízzel próbálkoznék. A sűrűséget a folyadék mennyiséggel beállítod. De a méz pl. már kész zselé! :) Bár a folyósabbakban kicsit sok a fruktóz.

Elküldve: 2020.06.29. 19:08 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 893

Jó a téma. Tekerés közben hacsak tényleg nem könnyed túrázásról van szó ahol mindegy mikor állsz meg és mennyi időre, elég nehézkes kekszet, csokit vagy hasonlót előtúrni, rágcsálni és leerőszakolni az ember torkán. Legalábbis nekem kicsit problémás. Lehet-e házilag kotyvasztani valamiféle energiagélt, zselét? Van valakinek receptje hozzá?

Elküldve: 2020.06.29. 12:52 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 691

Akkor nincs mese, sűrűbben kell ennem, akár müzli szeletett, akár csokival töltött szeletett. Köszönöm a tippeket, megfogadom.

Elküldve: 2020.06.29. 08:36 hefi 

  • hefi avatar
  • sima XC-s
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 925

@azaki71: én csokival töltött kekszet viszek. Pl. oreo, de a diszkontáruházakban van olcsóbban is. A csoki miatt le tudod nyelni bringázás közben is, plusz a csoki nem olvadós, ezért nyáron sem folyik szét a mezzsebedben

Elküldve: 2020.06.29. 06:08 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 766

@azaki71: Alapvetően 3-5 órára még nem kéne más. (Én pl. 3-4 órára nem is eszek semmit!) Simán jó a műzliszelet. Csak valószínűleg több kell belőle. Mondom: egyél akkor a szokott műzlidből óránként 2-3-at az első órától kezdve! Vagyis 1ó után 20-30 percenként egyet! Ha izzadsz sokat, akkor a sót is célszerű lehet már pótolni ilyen távon, főleg nyáron, de azt inkább folyadékkal. Sós, zsíros péksüteményt (pogácsa, croissant, ilyesmi) ugyse tudod megemészteni normál intenzitás mellett. Legalábbis túl sokáig tartana. A "valami más" is "ugyanaz". A lényeg, hogy szénhidrát legyen benne sok és minél kevesebb zsír. Fehérje se kell sok. Szóval ehetsz zselét is, de az is majdnem ugyanaz, csak "gyorsabb" a felszívódása és 5x annyiba kerül. :) (Abban csak CH van, míg műzliben azért más is.)

Elküldve: 2020.06.28. 18:11 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 691

3-5 órás utakra gondolok, változó intenzitással, változó terepen. A 2 órás útjaimra elegendő 2-3db müzliszelet, de a 3óra feleletiekre már neme lég önmagában a müzliszelet, kellene mellé valami más is, de nem tudom mi. A neten találtam ajánlásokat, hogy energia zselét, miniszendvicset, főt krumplit érdemes...stb.

Az egész napos túrázás az más, ott tényleg meg kell állni és szó szerint enni. De én arra gondolok, amikor szinte megállás nélkül egyhuzamban tekerünk 3-5órán át.

Elküldve: 2020.06.28. 17:45 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 766

@azaki71: Hát erről így hirtelen kb. 100 oldalt tudnék én is írni, pedig nem vagyok dietetikus. De nagyon röviden: attól függ, hogy milyen több órás bringás útra gondolsz? Vagyis milyen intenzitással? És mennyi az a több, mert nem mindegy, hogy 2-3, vagy 8-9 óra. Ha az intenzitás alacsony, vagyis inkább kirándulás, akkor ehetsz bármit, amit amúgy is. Ha kicsit magasabb (mondjuk 60%+), akkor már inkább könnyebben emészthető "valami". Egy tipp: Aldi Obst riegel (én sok más mellett ezt is eszem). Jó -10 fokban és +40 fokban is. Alacsony zsírtartalom (2% körül talán, vagy alatta) és nem egyszerű szénhidrát. Ja és viszonlyag olcsó. Ebből egyél óránként 2-3 db-ot. Egyébként meg fejleszthető, hogy a teseted mennyi CH-t tud raktározni. Igaz sokat kell hozzá tekerni... :)

Elküldve: 2020.06.28. 17:27 XCode 

  • XCode avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 1487

Hosszabb úton két-három óránként ennem kell, mert különben elfogy az erőm, és leszédülök a nyeregből.

Hideg időben tartalmasabban kell táplálkozni, forróságban meg arra figyelni, hogy az ellátmány kibírja a nyári nap hevét. Vajra, csokoládéra például ilyenkor gondolni sem lehet, hacsak nem fogyasztod el őket igen rövid időn belül. Amíg van valamilyen felismerhető formájuk. A szalonna, a szárazkolbász és hasonlók ellenben bírják. Leginkább hajnalban és napszálltakor élvezhetők.

Egyetlen kirándulás tapasztalatán a kezdők is megtanulják, mivel lehet a tarisznyát megtölteni. Kenyér és előkelőbb rokonsága: kifli, zsemle, édes és sós sütemények a keményebb fajtából stb. Tartós tej, keményebb sajt (egy-két nap alatt érettebb lesz, mint lábbelid). Konzervgulyás és füstölt sprotni olajban stb. (ha valaki ragaszkodik a tartalmasabb táplálkozáshoz). Vagdalthús és my cream. Lekvár, méz, müzliszelet és a többi. Például szarvascomb, homár, angolna, hideg lazac; puncs, pezsgő, nyolc különféle évjáratú nemes bor…

Nem kell nélkülöznöd a levest, a teát és a kávét, kapucínert sem, ha ragaszkodsz a fejlődés efféle vívmányaihoz. A kínai tasakos levesből a fűszeresebb, csípősebb fajták (pl. a marhahús ízesítésű) ehető. Erős Pistával még a jól megfőzött csiriz is feljavítható. A forraló és a hozzá való edény pedig nem foglal sok helyet.

Út közben betérhetsz bármelyik nyitva tartó kereskedésbe – vásárnapokon a piacra is –, lacikonyhába, fagylaltozóba, kávézóba, s töltekezhetsz mindenféle földi jóval. Ha bánat gyötör, vagy megvisel a magány, italmérés is akad minden ember járta vidéken. (Ha szórakozottságod okán otthon felejtetted volna a demizsont vagy hordozható lepárlódat.) Házaknál is kiszolgálnak, például gyümölccsel és jóféle kisüstivel.

Természet Ősanyánk is kínálja olykor – igaz szűkösen – ajándékait. Három évvel ezelőtt a Kiskunságban gazdátlan barackosban ütöttem fel sátramat, s jószerével csak kajszin éltem. Ha fúj a szél, leesik a barack magától is…

Még nőt is szerezhetsz magadnak, csak aztán főhet a fejed, hogyan szabadulj meg tőle… :)

 
Új hozzászólás:
(formázási lehetőségek)
kód eredmény
*dőlt* dőlt
**félkövér** félkövér
> idézet

szöveg
idézet
szöveg
\* *
* lista első elem
* lista második elem
* lista harmadik elem
  • lista első elem
  • lista második elem
  • lista harmadik elem
1. számozott lista első elem
1. számozott lista második elem
1. számozott lista harmadik elem
  1. számozott lista első elem
  2. számozott lista második elem
  3. számozott lista harmadik elem
[TestBike](https://www.testbike.hu) TestBike
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
Csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá! Lépj be vagy regisztálj!