Milyen széles külső kell nekem?

1-3 (3 hozzászólás)

Elküldve: 2021.05.06. 16:36 Holdfeny 

  • Holdfeny avatar
  • hozzászólások: 5
Témaindító hozzászólás:

Sziasztok!

A külsőkről szeretnék általánosságban kérdezni, főleg a szélességgel kapcsolatban. Még mindig bizonytalan vagyok, ezért próbálok kiindulni az ilyen zöldike kérdéseimmel. Sokszor nagyon félek kanyarodni, mert mindig attól félek, hogy kisodródok és elesek.

Azt tudom, hogy városba, betonra, minél simább a gumi, annál jobb, annál jobban tapad. Mennyire befolyásolja ezt a köpeny szélessége? Most egy 44*622-es gumi van a bicajomon, ami a 19-es felnin nagyon max 38 mm széles szokott lenni, ha felfújom, a 44-et szerintem max akkor érné el szegény, ha totál leengedném a belsőből a levegőt.

Én ezt homokos betonon (sokszor megyek építkezés mellett) olyan csúszósnak érzem. Érdemesebb lenne lecserélni egy - amennyire a váz engedi - szélesebb gumira? Leengedni nem nagyon merem a levegőt, mert buckás utakon is megyek, olykor erdőben is, és félek, hogy defektet kapok. Van olyan rész is, ahol lejtőn jövök le betonon, kanyarodik is az út, és ott is ilyen apró szemű murvás szórás kerül fel a betonra mindig, pont a kanyaros résznél. Egy kiadós esőben meg el sem mernék indulni a város másik végébe.

Nekem nem a sebesség a lényeg, hanem, hogy biztonságban érezzem magam a bringámon. Alacsony is vagyok, erős sem vagyok, azt az áttételt sem szoktam kihasználni nagyon, hogy elöl 48T, hátul 12T-n vagyok (nem tudom, hogy kell ezt pontosan mondani). Irigykedve nézem, mikor másokat látok, ahogy ügyesen veszik az akadályokat még a vékonyka gumikkal is.

Vagy ennek semmi köze a gumikhoz és eleve rossz irányból közelítem meg a kérdést is?

Minden tanácsot szívesen veszek!

Köszönöm!

Elküldve: 2021.05.09. 13:34 Holdfeny 

  • Holdfeny avatar
  • hozzászólások: 5

@Makky: Nagyon szépen köszönöm a válaszodat. Nagyon igyekszem megérteni a mi miért hogyan dolgokat, nagyon sokat segítettél. Igen, szerencsére nem vagyok egy nagy súlyú (55 kg alatt vagyok). Crosstrekkingem van, megpróbálok engedi a nyomásból és gyakorolni, ahol nyugodtan zakózhatok :)

Elküldve: 2021.05.08. 17:27 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 765

Ha alapvetően "félénk" vagy kanyarokban, azon a szélesebb gumi sem fog segíteni. Számottevő különbség nem lesz a 35, 38, 40, 44 között ilyen szempontból. A gumi anyaga sokkal jobban befolyásolja a tapadását, mint a szélessége. A megfelelő kanyartechnika pedig méginkább (pl. súlypont). A gumik tapadása fordítottan arányos a tartóssággal. Emiatt a tipikus trekking gumik (amik alapveően tartósságra vannak tervezve), nem teljesítenek túl jól se tapadásban, se gördülési ellenállásban (nagy nekik). Egy (akár sokkal vékonyabb) verseny gumi simán tud sokkal jobban tapadni kanyarban! Persze ennek kihasználásához azért tudni is kell kanyarodni. Amikor pedig homokos/sóderes az aszfalt, akkor meg szinte mindegy. Csúszni fog mindegyik. Egyszerűen érezni kell, hogy hol van a határ. Vizesen pedig szintén a gumi anyaga sokat számít. Ja meg persze a guminyomás is. Az alacsonyabb nyomás egy pontig jobb tapadást eredményez. Ha alacsony vagy, akkor talán túl nehéz se. Szóval lehet kisérletezni, hogy mi az a nyomás, ami még nem túl kevés. Ugye alacsony nyomásnál a felütés kockázata nő meg. De, ha nem vágod oda padkának, meg kikerülöd a kátyúkat, akkor meglepően alacsony nyomással is el lehet menni. Én (~60kg) pl. simán elmegyek a 23-as verseny gumival akár 5 bar-on is még kátyús úton is.

 
Új hozzászólás:
(formázási lehetőségek)
kód eredmény
*dőlt* dőlt
**félkövér** félkövér
> idézet

szöveg
idézet
szöveg
\* *
* lista első elem
* lista második elem
* lista harmadik elem
  • lista első elem
  • lista második elem
  • lista harmadik elem
1. számozott lista első elem
1. számozott lista második elem
1. számozott lista harmadik elem
  1. számozott lista első elem
  2. számozott lista második elem
  3. számozott lista harmadik elem
[TestBike](https://www.testbike.hu) TestBike
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
Csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá! Lépj be vagy regisztálj!