Shimano BB-UN55 monoblokk szerelés/ vélemény?

Linkelt termék: Shimano BB-UN55
1-34 (34 válasz)

Elküldve: 2013.03.24. 11:48 Sheffy 

  • Sheffy avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 114
Témaindító kérdés:

Hajtómű csere előtt állok és cserélném a jelenlegi monoblokkot is. Kérdésem az lenne, hogy érdemes-e octalinkre váltani vagy jó a négyszögtengelyes is? Nekem igazából semmi bajom/problémám nem volt vele. Szerszámból elég hozzá ez?

http://www.bringabutik.hu/vasarlas/szerszam/monoblokk-hajtomu/xlc-to-s03-monoblokk-bonto-szerszam.html

Válaszokat köszönöm!

Elküldve: 2013.04.26. 06:53 Sheffy 

  • Sheffy avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 114

@Sz. Balázs: Harmadik négyszögtengelyes hajtóművem van, érezhető különbséget a tengely után éreztem. Igaz mikor kiszedtem a régit, érezhetően lötyögött/kotyogott az újnál ilyet nem érzek bár így hogy most már van hozzá szerszámom szét tudom szedni. Octalinken sokat gondolkoztam, de végül nem váltottam. Ha szétkopik ez a hajtókarom akkor talán váltok, de nem éreztem szükségességét a váltásnak. Többen írták hogy merevebb, de én a négyszögnél sem éreztem hogy gond lett volna vele, nyilván másképp kerékpározunk más dolgokra figyelünk, én havi szinten 1500-1600 km-t megyek nem zavart eddig :) De pölö sokan az Alivio váltókat is alsó kategóriának mondják, nekem azzal sincsen bajom, pontos gyors hangtalan és teszi a dolgát :)

Elküldve: 2013.04.25. 20:17 Sz. Balázs 

  • Sz. Balázs avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 75

@Sheffy: A négyszögtengely és az octalink közötti különbség merevségre ég és föld.

Nekem először négyszöges hajtásom volt, majd octalinkes lett, de pont most megy tönkre az is. Lelazult a hajtókar rögzítő csavar, a bal pedál leesett tekerés közben, így az octalink, azaz a pedál tengelyhez csatlakoztatott belső, bordázott része) kb 20%-ot sérült, aminek következtében lötyög az egész, valamint a csavar újra és újra lelazul, ami további romláshoz, kotyogáshoz és kopáshoz vezet. Most azt tervezem, hogy integrált hajtásra váltok, a hibából kifolyólag. Deore szint alá nem szívesen adnám, ami meg alsó hangon 20, de inkább 25 ezer forint.

Az octalinkes deore egy nagyon merev dolog, de ez sem tökéletes, sajnos.

Túrázásra, enyhe marhulásra megteszi, de ha csak kirándulsz, a négyszögesnél maradást is fontolóra venném, ha neked bevált. Első körben azért, mert árban töredéke hozzá beszerezni az alkatrészt, valamint -szerintem éppen ezért- több helyen rendelkezésre áll.

Elküldve: 2013.04.25. 14:01 Sheffy 

  • Sheffy avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 114

@pakesz75: Ez igy van, de egy tengelynél több szempont is van, tudom mert én is váltottam.

@Solfrutta: Nem, nem ilyen hajtókarom van, de ha teljesen laikus hozzá, nem feltétlenül biztos hogy jó lesz az amit a gyártó ajánl, mivel az csak egy támpont. Szerintem tengelynél több szempontot is figyelembe kell venni: hátsó váltó, első váltó, hajtómű, és váz szélesség. Legalábbis én így vettem monoblokkot, hogy ezek egyezzenek.

Elküldve: 2013.04.24. 18:11 terminator 

  • terminator avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 285

@Solfrutta: Ha cseréltél volna már monoblockot pl mint én 4szögről octára,akkor tudhatnád,hogy még a shimano által hivatalosan leírt méretek sem pontosak. Pl meg volt adva,hogy hány mm-es négyszögről cseréléskor,octa-ra váltáshoz hány mm-es octa kell és a valóságban közük nem volt a valódi méretekhez.

Elküldve: 2013.04.24. 16:55 pakesz75 

  • pakesz75 avatar
  • sima XC-s
  • Nagyonodamondók társasága csapat
  • Nagyonodamondók társasága csapat
  • hozzászólások: 120

@Sheffy: A tengelyhossz fogja majd a láncvonalat megadni...nem egy elhanyagolható szempont!

Elküldve: 2013.04.24. 15:34 Solfrutta 

  • Solfrutta avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 81

@terminator: Barátom! Ha nem tudsz semmi érdemlegeset hozzátenni a témához, akkor miért szólsz hozzá?

@Sheffy: Konkrétan egy típusról van szó most, FC-M570-es LX-ről. Ahhoz a gyári ajánlás szerint ekkora tengelyhosszok kellenek. Neked is ilyen van?

Elküldve: 2013.04.24. 14:17 terminator 

  • terminator avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 285

@Sheffy: ja! A többi méretet csak dísznek gyártják szerinte:)

Elküldve: 2013.04.24. 13:54 Sheffy 

  • Sheffy avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 114

@Solfrutta: ez nem teljesen igy van szerintem... Nekem 68 mm-es a vázam, mégis 125,5 mm-es tengely kellett nekem.

Elküldve: 2013.04.24. 13:33 terminator 

  • terminator avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 285

@Solfrutta: ezt a baromságot honnan vetted? Szerinted a többi méret kinek-minek készül???

Elküldve: 2013.04.24. 13:24 Solfrutta 

  • Solfrutta avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 81

@Zeno007: Nem a vázhoz, hanem a hajtóműhöz kell tengelyt választani.

Ha a középcsapágyház 68mm, akkor 113mm, ha 73mm, akkor 118mm-es tengely kell hozzá. (Nem ismerem magát a vázat.)

Elküldve: 2013.04.24. 12:42 Sheffy 

  • Sheffy avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 114

@Performix: Köszi, végülis 8-as hajtókar lett belőle, de jól szuperál, meg vagyok vele elégedve :)

Elküldve: 2013.04.24. 11:38 Performix 

  • Performix avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 63

@Sheffy: Üdv, Nyugodtan vehetsz 9-s rendszerű hajtókart a 8-s rendszeredhez. Nem lesz vele gondod, és a lánctányérokat sem kell cserélgetni. Ha később fejleszteni szeretnél akkor meg adott a 9-s hajtókar és nem kell másikat venned. Az alábbi fórum pont erről szól, igaz ott 9 és 10-s kompatibilitás a téma. Nekem gyárilag octalinkes hajtóművem van és nem kotyog nem lötyög egyáltalán. Üdv: T.

http://forum.testbike.hu/topic/lehet-e-9-sebesseges-hajtokart-10-sebesseges-rendszerrel-hasznalni-873

Elküldve: 2013.04.24. 10:49 Zeno007 

  • Zeno007 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 19

Sziasztok! Segítsetek. Vettem egy Magellan Polaris vázat.A monoblokk tengely hossza érdekelne.Hajtómű Deore lx Mc-570 négyszögtengelyes,a kazetta 9-es .Köszi

Elküldve: 2013.03.30. 12:30 Sheffy 

  • Sheffy avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 114

@Sheffy: Szerintetek az gáz ha a monoblokk, nem megy fel teljesen a hajtókarra, hanem kb 5 mm-t beljebb van. Viszont jobban ráhúzni a karra nem tudom a tengelyt, mert nem lehet. Járt már igy valaki?

Elküldve: 2013.03.25. 11:00 perelli 

  • perelli avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Cross trekking csapat
  • Cross trekking csapat
  • hozzászólások: 619

@Sheffy: a 3x7-esnál mindig éreztem melyikben van, a 3x9-nél még én is néha lekukkantok, nehogy túl keresztbe váltsak. Váltókart kapsz Bolhán occsóért. Én a helyedben nem kapkodnám el a döntést a hajtóműről, kérdezz meg egy szakit, melyiket ajánlja, mégis csak újabb rendszer az oktalinkes, és ha már árban nem különbözik.

Elküldve: 2013.03.24. 15:31 Sheffy 

  • Sheffy avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 114

@perelli: Hát igen, az a baj hogy a 8-as lánc vastagabb mint a 9-es. Szerintem egyenlőre maradok a négyszögnél, aztán ha úgy hozza a sors váltok majd octalinkre, csak majd kell hozzá egy jó váltókar, mert a mostaniak amik semmit nem jelezni ki fokozatot illetően, számomra borzalmasak. Tudom a fokozatot érezni kell nem nézni, de engem zavar hogy semmit nem mutat...

Elküldve: 2013.03.24. 15:19 perelli 

  • perelli avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Cross trekking csapat
  • Cross trekking csapat
  • hozzászólások: 619

Elküldve: 2013.03.24. 15:16 perelli 

  • perelli avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Cross trekking csapat
  • Cross trekking csapat
  • hozzászólások: 619

@Sheffy: szívesen. Amúgy a 9-es rendszerű oktalinkes Alivióhoz is van 8-as lánctányér, ilyesmit olvastam. Eléggé macerás megoldás, csak akkor érné meg, ha már a boltban átcserélnék neked, vagy rögtön el tudnád adni. Maga a hajtómű viszont így lenne talán a legjobb.

Elküldve: 2013.03.24. 15:04 Sheffy 

  • Sheffy avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 114

@perelli: Köszönöm a segítséget, remélem valaki majd segít dönteni hogy octalink vagy négyszögtengely pro és kontra. Négyszögtengelyhez van szerszámom ennyi előnye van számomra :)

Elküldve: 2013.03.24. 14:59 perelli 

  • perelli avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Cross trekking csapat
  • Cross trekking csapat
  • hozzászólások: 619

@Sheffy: őszintén szólva én ezt nem tudom eldönteni neked, hogy a régebbi évjáratú és rendszerű Alivio vagy az új oktalinkes Acera jobb-e, és mennyiben, de valaki biztosan megmondja. Sejtésem szerint az utóbbi. Én csak azért írtam, mert tudtam, hogy árban kapsz oktalinkeset is.

Elküldve: 2013.03.24. 14:46 Sheffy 

  • Sheffy avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 114

Elküldve: 2013.03.24. 14:31 perelli 

  • perelli avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Cross trekking csapat
  • Cross trekking csapat
  • hozzászólások: 619

@perelli: ennél lehet, van olcsóbb, csak hogy ilyen van.

Elküldve: 2013.03.24. 14:29 perelli 

  • perelli avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Cross trekking csapat
  • Cross trekking csapat
  • hozzászólások: 619

Elküldve: 2013.03.24. 14:20 perelli 

  • perelli avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Cross trekking csapat
  • Cross trekking csapat
  • hozzászólások: 619

@perelli: ja, h 8-as.

Elküldve: 2013.03.24. 14:13 perelli 

  • perelli avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Cross trekking csapat
  • Cross trekking csapat
  • hozzászólások: 619

Elküldve: 2013.03.24. 13:23 horika 

  • horika avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 256

Elküldve: 2013.03.24. 13:15 Sheffy 

  • Sheffy avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 114

@perelli: igazából árban 10-15-re gondoltam, viszont annyi kikötés van hogy ezüst legyen, 8 fokozatot elvigye és legyen láncvédője. Bringabutikban néztem, meg eBike-on de ott nem találtam ilyet csak négyszögtengelyesben.

Elküldve: 2013.03.24. 12:37 perelli 

  • perelli avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Cross trekking csapat
  • Cross trekking csapat
  • hozzászólások: 619

@Sheffy: egy 2011-es oktalinkes Aliviót már 10 ezer alatt is kapsz tök újat boltban, mennyiért vennél négyszögest?

Elküldve: 2013.03.24. 12:27 kovacstibor79 

  • kovacstibor79 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 62

@Sheffy: egy kell persze. a vázban van a menet és abba hajtod bele, vagyis nem kell ellentartás. Arra kell majd figyelni hogy attól függően milyen menetes a monoblokk ugy kell kihajtani.

ajánlom ezt figyelmedbe:

http://bikemag.hu/tech/kozepcsapagyak-szerelese-karbantartasa

Elküldve: 2013.03.24. 12:23 Sheffy 

  • Sheffy avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 114

@kovacstibor79: Köszönöm a segítséget! Akkor nem váltok feleslegesen Octalinkre (szerelőm erőlteti), veszek szerszámot azt felrakom magamnak a monoblokkot, meg veszek hajtóművet. Méreteket már lemértem, illetve megnéztem milyen kell, a láncvonal az 50 mm lesz, ahogy a Shimano ajánlja.

@ArtWolf: Szerelőm erőlteti, hogy Deore hajtómű és Octalink monoblokk mert az a király, viszont ez olyan, hogy nekem is van 8 magos i7-es procim, de földi halandónak én sem ajánlanám pusztán azért hogy 4 mag helyett 8 mag legyen mert felesleges... Nekem túrázós, városi közelekedésre kell és 5 év alatt semmi problémám nem volt a négyszögtengelyessel.

Olyan szerszámból elég egy, és akkor külön-külön egyik, majd másik oldal, tehát nem kell ellentartani?

Elküldve: 2013.03.24. 12:11 kovacstibor79 

  • kovacstibor79 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 62

Elküldve: 2013.03.24. 12:10 kovacstibor79 

  • kovacstibor79 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 62

az octalinkel kapcsolatban nem tudok mit mondani mert még nem volt vele kapcsolatom...

de a monoblokhoz ez is bőven elég ha van krovakészleted:

http://www.bringabutik.hu/vasarlas/szerszam/monoblokk-hajtomu/icetoolz-monoblokk-kihajto-2.html

illetve a hajtókar lehúzáshoz ez:

http://www.bringabutik.hu/vasarlas/szerszam/monoblokk-hajtomu/icetoolz-hajtokarlehuzo-keszlet-kar-kifuto.html

Elküldve: 2013.03.24. 12:08 ArtWolf 

  • ArtWolf avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Csapassuk a Pilisben csapat
  • Csapassuk a Pilisben csapat
  • hozzászólások: 478

Ha neked bevált a négyszögtengely, akkor minek cserélnéd a hajtókart is? Egyébként van ennél egyszerűbb szerszám is, annak nincs nyele, viszont a másik oldala egyszerű 32-es anyacsavar, amit villáskulccsal meg lehet fogni, Ráadásul jóval olcsóbb (én 1400-ért vettem)

 
Új válasz:
(formázási lehetőségek)
kód eredmény
*dőlt* dőlt
**félkövér** félkövér
> idézet

szöveg
idézet
szöveg
\* *
* lista első elem
* lista második elem
* lista harmadik elem
  • lista első elem
  • lista második elem
  • lista harmadik elem
1. számozott lista első elem
1. számozott lista második elem
1. számozott lista harmadik elem
  1. számozott lista első elem
  2. számozott lista második elem
  3. számozott lista harmadik elem
[TestBike](https://www.testbike.hu) TestBike
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
Csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá! Lépj be vagy regisztálj!