Shimano M9100 1x12 váltás probléma

1-9 (9 hozzászólás)

Elküldve: 2020.05.26. 19:57 feketekave 

  • feketekave avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 7
Témaindító hozzászólás:

Sziasztok, ez a szerelék már régóta fent a bringán, de nemrég furcsa dolgot kezdett el produkálni. A bovden feszességet ha belövöm az alsó 6 fokozatra, akkor szuperül működik egészen a 3 utolsó fokozatig. A legnagyobb fogaskerekekig. Ott túlfeszíti a bovdent és nyomja neki a láncot a felette levő fogaskeréknek. Ha ekkor egy kicsit lazítok rajta - menet közben -, mire visszatérek az alsó fokozatokhoz, már túl laza, és nem lehet vele felfele váltani. Ekkor tekerek egy fél fordulatot a feszességállító csavaron és újra működik, de megint csak az utolsó 3 fogaskerékig. A váltókar, a lánc, és maga a váltó újak, de a fogaskoszorú használt. Kb 8000km van benne.

A láncfeszítő csavaron állítottam, nem nagyon befolyásolja. A bovden aránylag szépen fut a házában. Az új váltó egyik előnye, hogy minimális erő kell a váltáshoz. Ez így is van, de valami mégis elkerülheti a figyelmemet. A bowden és a fékcső a vázban futnak. Én szereltem össze. Már arra is gondoltam, hogy keresztezik egymást, és a fékcső ráfeszít a váltókábelre. Mit gondoltok, hol keressem a megoldást? Köszi az ötleteket előre is.

Elküldve: 2020.06.01. 17:38 feketekave 

  • feketekave avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 7

Köszönöm az eddigi segítőkész hozzászólásokat. Az a helyzet, hogy ha a Clutch (lánc- visszacsapódás gátló) nincsen bekapcsolva, akkor tökéletesen működik a váltás. Már nagyjából az idegösszeroppanás határán állok. Összefoglalva: - újra fűztem a bovdent, és újra átnéztem a bovdenházat is. Amelyik végzáró gyanús volt, azt kicseréltem. - lánc hosszát vagy 100-szor ellenőriztem, - B-Tension (láncfeszesség) a Shimano gyári értékeire lett állítva, - egyébként a váltókar vadonatúj, sőt maga a váltó is. Ezek hibáját már eleve kizártam.

És most persze kezdhetek a láncfeszítővel játszani. Mert ugye, ha nem használható, akkor minek van rajta:)

Meg fogom írni a tapasztalatokat. Egy keveset elöljáróban: Az M8100 Deore XT 1x12 SGS váltó egy kiforratlan konstrukció. (vagy kifogtam egy hibás darabot.) Vásárlás után 2 héttel már beázott a fent említett "clutch" mechanizmus. Akkor kitakarítottam, újrazsíroztam. Azóta 1 év telt el, és az utolsó karbantartásnál már láttam, hogy az egész szerkezet teljesen el van rozsdásodva. Ezt valahogy szeretném közölni a Shimano-val, de őket aztán nem lehet elérni.:( Ekkor döntöttem úgy, hogy megveszem az M9100 XTR SGS váltót. És ennek már vagy 1 hónapja, hogy nem sikerül egyszer sem 100%-osra belőni. Ebben az árkategóriában ez már direkt fájdalmat okoz.

Köszönöm mégegyszer és folytatom a sztorit....

Elküldve: 2020.05.30. 20:33 feketekave 

  • feketekave avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 7

@semmiho: Én is a B-Tension csavarra gyanakszom. Az M8100 és M9100 sorozatú váltók hátulján van egy jelölés, amihez a legnagyobb fogaskereket kell passzítani. (így nincs szükség a műanyag segédeszközre) Viszont még mindig az a gyanúm, hogy túlfeszíti a váltót, mert mióta a bowdenház végeit kicseréltem a szigetelt gumis kivitelűre, már majdnem a teljes tartományban helyesen működik a váltás. Sajnos, a két legnagyobb fogaskerékről igencsak nehezen vált vissza.

Elküldve: 2020.05.30. 20:28 feketekave 

  • feketekave avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 7

@Makky: A váltókábel tokjának a végeit cseréltem le tegnap a szigetelt gumi kivitelre. Ez már sokat segített, de még mindig nem az igazi. A Shimano szervizdokumentumokat már mindet letöltöttem és aszerint cselekszem:). A lánc hossza ugyanannyi mint eddig is volt.

Elküldve: 2020.05.29. 05:56 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 765

@feketekave: Ha az alábbiak egyike se segít, akkor én még kipróbálnám, hogy vázon kívül viszem a bowdent. Végig házban. Én már elég sokat szívtam vázon belül vezetett bowdennel és volt ahol csak így lehetett rendesen beállítani a váltót. A tünet pedig hasonló volt. (Márkás drága karbon vázzal is.) Kopott fogaskoszorúnak nem kéne ilyet csinálnia. A lánc hossza egyébként megfelelő? Mármint nem szerinted, hanem a Shimano ajánlás szerint!?

Elküldve: 2020.05.28. 13:17 zscs 

  • zscs avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 115

ha nem hajlott a váltófül, akkor 1. Shimano-féle user's manual-t töltsd le a Shimano oldaláról 2. az ott leírt beállításokat végezd el (5 perc az egész) ;-)

lehet, a B-telsion csavar a gond, a váltó túl távol lehet a sortól például, Shimanonál nekem akkor volt ilyen. Szerencsére XX1 Eagle AXS-hez adtak egy műanyag beállítót, azzal gyerekjáték a beállítás és ~1 perc. Kár, hogy a Shimano nem ad ilyet, 10-20 forint plusz ktg se lenne nekik egy ilyen műanyagdarab...

Elküldve: 2020.05.27. 05:34 feketekave 

  • feketekave avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 7

A váltótartó fület megnézem, bár nem emlékszem, hogy ütés érte volna, vagy hasonló.

Elküldve: 2020.05.26. 20:05 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 893

Esetleg még az lehet hogy nem a megfelelő helyen fogattad be a bovdent a váltóba. Velem már előfordult, figyelmetlen voltam és kicsit odébb került a bovden a váltón bejelölt pontos helyétől, rögtön elkezdett összevissza váltani. Mire rájöttem hol rontottam el... :D

Elküldve: 2020.05.26. 20:03 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 893

Elhajlott a váltótartó fül a vázon. Pont erről volt szó pár napja egy másik fórumtémában.

 
Új hozzászólás:
(formázási lehetőségek)
kód eredmény
*dőlt* dőlt
**félkövér** félkövér
> idézet

szöveg
idézet
szöveg
\* *
* lista első elem
* lista második elem
* lista harmadik elem
  • lista első elem
  • lista második elem
  • lista harmadik elem
1. számozott lista első elem
1. számozott lista második elem
1. számozott lista harmadik elem
  1. számozott lista első elem
  2. számozott lista második elem
  3. számozott lista harmadik elem
[TestBike](https://www.testbike.hu) TestBike
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
Csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá! Lépj be vagy regisztálj!