Tárcsafék rezonancia

1-17 (17 hozzászólás)

Elküldve: 2021.03.01. 15:14 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 691
Témaindító hozzászólás:

A kerékpáromon a hátsó fék, féknyereg fékezéskor berezonál. (nem, nem nyikorog, hanem rezonál) Régen is képest volt hasonlót produkálni, de csak nagy nyári melegekben. Most viszont mindig és állandóan berezonál. A tárcsa nem üt, nincs vele semmi probléma, a nyereg csavarok is rendben vannak, viszont a fékbetétek Decemberben lettek cserélve és kb 250km táv van bennük és egyre erősebb a rezonancia. Kérdés, hogy okozhatja-e a fékbetét és érdemes-e lecserélnem? (bár nem tudom milyen betétre, mert rengeteg "utángyártott van" ehhez a régi fék típushoz és elég lutri, melyik miként viselkedik)

(féktárcsa: shimano SM RT-61 160mm, Féknyereg: Shimano DEORE LX ST-M585)

Ötlet?

Elküldve: 2022.08.16. 11:41 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 329

Nekem is volt ilyen gondom. Szerintem a tárcsa és a fékpofa nem kedvelte egymást. Vagy megvárod, hogy összeszokjanak, vagy cserélsz betétet/tárcsát.

Elküldve: 2022.08.15. 11:42 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 691

@Rober-to: Nem, nem szivárog sehol a fékem, full száraz minden. WD40 és hasonlóka a közelébe sem kerülnek, nagyon gondos gazda vagyok :-) Persze nem kizárt, hogy ennek ellenére szennyeződés került rá, most per pill nincs fék tisztítom. De ha a tisztítás után sem lesz jobb, van még egy XT tárcsám M06 fékbetéttel (tartalék - tartaléka). Érdekes, hogy mindig hárul jön elő, elől soha nincs hasonló probléma, még a leg elkopottabb betéttel sem.

Elküldve: 2022.08.15. 11:27 Rober-to 

  • Rober-to avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 464

Szia!

Ha újra előjött a probléma, lehet, hogy olaj szivárog a fékpofára. Elég régi fék, szóval előjöhet. Ugyanebből a korszakból van XT-m, az is csinált ilyet.

Fékpofákat mosd ki benzinben, majd CIF / mosogatószer, aztán nyomass rá féktisztítót. Smirglizd meg 1000 feletti smirglivel. Aztán féktisztító. Féktárcsával ugyanez, de ne smirglizd. Féktestet is mosd át benzinben, gyorsan.

Gondold át használati szokásaid. Használsz mondjuk WD40-szerű szarokat? Spray-s fújókat? Lehet ráment. Láncra csak csepegtetős olajat használj.

Finish Line Krytek, stb. parafinos változatokat ajánlom. Külföldről lehet beszerezni. Tiszta, jó, finom illatú. Semmi mást nem vagyok hajlandó használni gépeimen.

Elküldve: 2022.08.15. 11:12 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 691

A fene megette, már megint eljött a hátsó fék rezonancia. Ha nagyon keményet fékezek vele akkor nem rezonál, de ha közepes fékerővel, vagy finoman fékezek vele akkor berezonál, rezeg a hátsom alatt a kerékpár egész hátulja :-) A fékbetétek szemre teljesén jók, nem koptak el és a tárcsán sem látni semmi problémát, ill nem üt vagy hasonló. Tavaly tavasszal raktam fel hátra új féktárcsát (RT 56), új fékbetétekkel (shimano As01) a hátsófék rezonancia akkor meg is szűnt. Vagyis két nyár benne van a betétekben és lehet hogy el nem kopott de az anyag szerkezete, pld a hőtől keményeb lett és ezért rezonál??? Mert mindig nyaranta jött elő ez a rezonancia, de csak találgatok. És ha már elkezdi akkor később a hűvösebb időben is megmarad a rezonancia.

Elküldve: 2021.03.20. 15:18 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 691

@Makky: Meg van az első 60km az új tárcsával és betétel. A fékhatás még nagyon sovány (még nem kopott össze), de nulla rezonancia, nulla hang. Azért kíváncsi leszek, hogy majd nyáron a magasabb hőmérsékletben mit produkál, mert a tesztkörön elég hűvös volt.

Elküldve: 2021.03.18. 11:30 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 766

Fékbetétből nem érdemes "noname"-et venni! Az alap Shimano ráadásul elég olcsó is. Ár/teljesítményben verhetetlen általában! Vannak jobb betétek nála, de azok 2-3x annyiba is kerülnek!

Elküldve: 2021.03.17. 19:15 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 691

@rcs2003: Nehéz ezt így leírni, le meg nem fotóztam, de életem legrosszabb betétjeit láttam. A betétek felülete bizonyos helyeken porózus volt, mállott, más pontjain meg kemény és égett.

Elküldve: 2021.03.17. 18:49 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 893

Az mit jelent? Szétkoptak? Beégtek?

Elküldve: 2021.03.17. 17:40 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 691

Beszereltem a Shimano A01S organikus fékbetétet és az új féktárcsát. Sehol nem találtam semmi látható rendellenességet, ennek ellenére mindenhová új csavarok kerültek. A 2020 Novemberben beszerelt kb 250-300km fútot "noname" félig fém szemcsés fékbetét viszont nagyon csúnyán nézet ki, ahogy még a 3-4ezer km futót fékbetétjeim sem szoktak. Remélem ezzel megszűnik a rezonancia, de erről majd később beszámolok.

Elküldve: 2021.03.07. 16:56 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 691

@Makky: Igen ha lesznek már tapasztalataim, akkor mindenképp megírom. Van új féktárcsám, lecserélem azt is.

Elküldve: 2021.03.06. 15:09 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 766

@azaki71: Azért majd írd meg, hogy mire jutottál vele!

Elküldve: 2021.03.06. 13:56 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 691

@Makky: Köszönöm az összes tippet, amint megérkezik hozzám az eredeti shimano gyantás fékbetét, és cserélem át fogom nézni, hogy van-e bármi rendellenesség. 6 csavaros a tárcsa, fékerő van, csak szinte állóra kell fékezni, mert ha nem akkor rezonál az egész, vagyis nem lehet adagolni. Az előző fékbetéttel nem csinálta, csak akkor ha elmelegedett. A mostani betét noname gyanta+fémszemcsés kombo. A két féket mindig egyszerre használom, de természetesen a nagyobb terhelést az első tárcsa kapja, de elöl XT tárcsa van fémszemcsés betéttel és az nagyon harap. Csak a hátsónál van ez a rezonancia.

Elküldve: 2021.03.02. 09:59 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 766

Amik még eszembe jutottak a mai hajnali edzésem közben. :) Szedd szét és rakd össze újra! :) Itt arra gondolok, hogy ha 6 csavaros a tárcsa rögzítés, akkor tárcsa leszed és csavarok megnéz. Láttam már törött csavart! Sőt az agyat is nézd meg, mert a menetnél megrepedt agyat is láttam már! Ha centerlock-os, akkor csak nézd meg, hogy nincs-e meglazulva. Aztán a tárcsa nincs elkopva? Mérd meg egy tolómérővel a vastagságát: 1,5mm alatt már cserélni kéne. Azt írtad, hogy a féknyereg csavarok jók, de mi van az adapterrel? Azt is nézd meg törés/repedés után kutatva. Illetve a csavarokat is. Gondolom szemre már nézted és párhuzamosan áll a nyereg a tárcsával. Fékerő amúgy rendben van? Nekem 1x csinált ilyet a fékem, amikor olaj ment a betétre, de akkor a fékerő is közelített a nullához. :) Féktisztítóval tisztítsd meg a tárcsát is! Nézd meg, hogy nincs-e kilazult küllő a kerekedben! A betét kicsit megcsiszolása is jó ötlet. Ha még ezek után se jutsz vele semmire, akkor kérj kölcsön egy másik féket és próbáld ki azzal. Ha azzal is csinálja, akkor vagy váz, vagy kerék. Kölcsön kerék is megoldható még egyszerűen. Ezekkel talán lefedtem matematikailag is az összes lehetőséget. :)

Elküldve: 2021.03.02. 09:42 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 893

Nem mai cucc már ez a féknyereg, lehet hogy tényleg csak simán el van öregedve. Gyantás betét vagy fémes van benne? A fémes általában szeret különböző fura hangokat hallatni, rezgéseket előidézni fékezés közben :) Nézd meg a betétek felületét, nem-e fel vannak fényesedve, üvegesedve. Ha igen, egy-két finom húzás egy smirglipapíron és lejön róla az a réteg.

Elküldve: 2021.03.01. 16:27 azaki71 

  • azaki71 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 691

@Makky: Köszönöm, akkor első körben betétcsere és akkor kiderül van-e változás.

Elküldve: 2021.03.01. 16:25 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 766

@azaki71: Én kipróbálnám egy új gyári (vagyis Shimano és gyantás) betéttel. Nem drága. Nem utángyártott "akármilyennel"! Másik tipp, hogy esetleg a dugattyúk meg vannak kopva. Ami miatt el tudnak ferdülni fékezéskor kicsit a féknyeregben. Ebben az esetben lényegében kuka a féknyereg. (Shimano nem árul külön dugattyút, bár amúgy lehet cserélni, ha tudsz szerezni. Én is cseréltem már.) Vagy esetleg még a vázad van megrepedve valahol, ami nem látszik. Akár festék alatt is. Több ötletem most nincs.

 
Új hozzászólás:
(formázási lehetőségek)
kód eredmény
*dőlt* dőlt
**félkövér** félkövér
> idézet

szöveg
idézet
szöveg
\* *
* lista első elem
* lista második elem
* lista harmadik elem
  • lista első elem
  • lista második elem
  • lista harmadik elem
1. számozott lista első elem
1. számozott lista második elem
1. számozott lista harmadik elem
  1. számozott lista első elem
  2. számozott lista második elem
  3. számozott lista harmadik elem
[TestBike](https://www.testbike.hu) TestBike
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
Csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá! Lépj be vagy regisztálj!