Truvativ Holzfeller mennyivel erősebb mint egy olcsó?

Linkelt termék: Truvativ Holzfeller
1-15 (15 válasz)

Elküldve: 2017.10.25. 12:17 norca 

  • norca avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 6
Témaindító kérdés:

Sziasztok! Amatőr bringásként lennék kíváncsi a vélemenyétekre, miszerint érdemes-e nekem ilyen, drágább kormányt vennem?

Elmondom miért kérdezem. Munkába járásra használom a bringát, évi 4-5e km. Viszont eléggé dinamikusan hajtom, két lámpa közötti sprintekkel. Hogy mennyire tekerek talán jelzi, hogy másfél év és 6e km alatt elkopott három garnitúra fékbetét, és egy tárcsa. 106 kg vagyok, és hatalmas táskákkal megyek, mert a bevásárlást is elintézem. Felszerelés, lakat, lánc, táskák gyakran lehet 120 kg felett is. Amikor rajtolok, erősen kapaszkodok a kormányba, rángatom, ahogy taposom a pedált.

Korábbi bringámon (városi kormánnyal) az történt, hogy egyszer csak felfelé eltört a kormány ahogy gyorsultam, és kapaszkodtam bele. Az acél volt, így nem tört le teljesen, és nem estem el. Vettem egy másikat, ami épp egy évet bírt ki. Az is gyorsulásnál felfele tört le. Ez viszont sajnos alu volt, teljesen elttört és nagyot estem. Ma is fáj a csuklóm.

Ekkor vettem mai, kicsit komolyabb GT XC bringám, már 31,8-as kormánnyal. Amikor vettem azt tanácsolták az eladók, ha így tekerek, érdemes időnként lecserélni a kormányt. Most, hogy másfél éves, vettem is egy olcsó kormányt. Viszont észrevettem, hogy 1,5 mm anyagvastagságú a jelenlegi 3 mm -essel szemben. Így nem cseréltem le.

Tehát az a kérdésem, érdemes-e egy ilyen drágább - esetleg dh-ra ajánlott - kormányt vennem, vagy érjem be egy olcsóbb 3 mm-essel, és cserélgessem gyakran? Arra gondolok, hogy persze, DH biztos erős, de az ember nem DH-zik minden nap. Én meg minden nap rángatom, több éven keresztül. Vajon nem fárad el az anyag épp úgy mint olcsóbb társainál? Sokszor ugye azért is drága, mert könnyű. Na, nekem a súly már nem számít, csak bika legyen!

Mit javasoltok tehát? egyszeri drágább, több évre tervezve, vagy két évente csere egy olcsóbbal (de azért nagyobb anyagvastagságúval) megelégedve?

Aki drágábbat javasolja, mégis milyen árkategóriára gondol? Esetleg Carbon?

Előre köszi a segítséget!

Elküldve: 2017.10.26. 15:01 OKdoki 

  • OKdoki avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Cross trekking csapat
  • Cross trekking csapat
  • hozzászólások: 683

Kicsit nézegettem az oldalakat. A Truvativ elsősorban 7050-es alut használ, az XLC használ 6061-est és 2014 T6-ost (XLC HB-M18) is. Ez utóbbi egész jó 150 MPa szakítószilárdsággal rendelkezik, de ez is csak a leggyengébb 7050-est előzi meg, ami 130-as. Viszont a Truvativ nem köti az orrunkra, hogy melyik is az alkategóriája a 7050-esnek (XLC sem). A 6061-es ezekhez képest gyengébb. Ami azért érdekes, hogy általában még egy sima 6061-es is könnyebb, mint egy kétszer esetleg háromszor húzott 7050-es. Viszont épp ezért néhány egyéb szempontot is ajánlanék. Ha lehet, kevesebbszer húzott csőből készültet vegyél, legalábbis az adott anyagszerkezeten belül. Továbbá, én kerülném az erősebben hajlított kormányokat. Szerintem a hajlítások általában nem kedveznek a szakítószilárdságnak, színtisztán paraszti logika alapján. Pl. az ilyen hajlítás rendben van: https://www.sram.com/truvativ/products/truvativ-stylo-t40-10s-flat-bar#sm.0000qaxt1h12end96uhr93qmo8b8z De az ilyet tök felesleges további gyengítésnek érzem: https://www.sram.com/truvativ/products/truvativ-stylo-t30-riser-bar#sm.0000qaxt1h12end96uhr93qmo8b8z

Elküldve: 2017.10.26. 14:03 OKdoki 

  • OKdoki avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Cross trekking csapat
  • Cross trekking csapat
  • hozzászólások: 683

@sipi88: Köszönjük az oldal linkjét! Mondjuk, annyira szerteágazóan és mélységében tárgyalja, hogy anyagszerkezeti szakértőknek is feladja a leckét. 7005-s aluból van még min. négy alváltozat (T5-tel már biztosan találkoztam, pl a Rose egyik-másik vázanyagánál) és a 7050-ből még több is. Átlagason a 7050-esnek nagyobb a szakítószilárdsága, de nincs kétszeres a különbség. Igaz a legerősebb 7005-s jobban bírja, mint a leggyengébb 7050-es legalább is a nyíróerőt. A legrosszabb meg kétszer gyengébb, mint a másikból a legjobb.

Elküldve: 2017.10.26. 10:44 Knight_ 

  • Knight_ avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 220

@norca: Az általam látott stucnikon többnyire 5Nm volt az ajánlott meghúzási nyomaték. Sokra rá is írják. Ajánlott átlós sorrenben, és fokozatosan húzni a csavarokat. Összeszerelés előtt érdemes zsírtalanítani az érintkező felületeket.

Elküldve: 2017.10.26. 09:03 zalcsi 

  • zalcsi avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 14

Carbont szerintem ne vegyél. Ha az acélt és aluminiumot is így töröd a carbon még addig sem tart. Szerintem pár évente cserélgesd őket.

Elküldve: 2017.10.25. 22:27 norca 

  • norca avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 6

@sipi88: Király! Mindent köszönök! ;)

Elküldve: 2017.10.25. 22:20 norca 

  • norca avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 6

@rcs2003: Nyilván érted, azért, hogy haladjak. Kapaszkodok, hogy nagyobbat tudjak hajtani a pedálon. Nem szándékosan rángatom.

Elküldve: 2017.10.25. 19:34 sipi88 

  • sipi88 avatar
  • sima XC-s
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 352

@norca: Stucniból szerintem jó az olcsó is. Nézd meg a drága dh stucnikat hogy kivannak könnyítve, egy olcsóbb szinte egy tégla.

Kormányból annyit vágsz le, amennyit akarsz.

Google. "7050 aluminum tensile strength", és a 3-adik találat... https://www.makeitfrom.com/material-properties/7050-AlZn6CuMgZr-3.4144-Aluminum

Fel vannak sorolva az alumíniumok https://www.makeitfrom.com/material-group/Aluminum-Alloy , és össze is lehet őket hasonlítani https://www.makeitfrom.com/compare/7050-AlZn6CuMgZr-3.4144-Aluminum/7005-AlZn4.5Mg1.5Mn-A97005-Aluminum .

Elküldve: 2017.10.25. 16:57 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 893

Én csak azt nem értem, miért rángatod izomból a kormányt? Vagy ez csak nekem tűnik totál hülyeségnek? :)

Elküldve: 2017.10.25. 14:21 norca 

  • norca avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 6

@sipi88: Négy csavaros az új bicón, de hogy mennyire jó?! Nem feltételeztem hogy azt is el bírom törni :). Szerinted vegyek egy komolyabbat? (ez egy olcsóbb, szerintem). Ok, úgy fogom meghúzni.

Ez utóbbi kormány mondjuk túl széles, de megnézem van e rövidebben. Ennyi féle alu anyag van!? És ezeket az infókat hol találtad róluk?

Nagyon hálás vagyok a hathatós és gyors segítségért! Köszönöm szépen! :)

Elküldve: 2017.10.25. 14:02 sipi88 

  • sipi88 avatar
  • sima XC-s
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 352

@norca: jó kis 4 csavaros stucnit is érdemes lenne beszerezned, ha még nincs. Passz, nem tudom milyen erővel kell meghúzni, majd az okosok linkelnek nyomatéktáblázatot, én csak érzésre szoktam. Még annyi a fontos, hogy a négycsavarosat keresztbe húzd meg.

Én 10 évig biztosan használnám a te helyedben, de ez az én véleményem, nem akarom, hogy esetleg a tanácsom miatt baleseted legyen. Ha nincs a holzfellerből, itt van ez egy kicsit drágábban http://csodabike.hu/spd/010002/Kormany-XLC-All-MTN-HB-M19-AL2014-780mm-318mm-15-v . A 2014-es alumíniumnak nagyon hosszú a kifáradási ideje.

Elküldve: 2017.10.25. 13:42 norca 

  • norca avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 6

@sipi88: Köszi, ez tényleg jónak tűnik, és elég olcsó is! Így nem is kérdés mit vegyek! Az azért még kérdés, hogy ezt kb hány évig merjem használni? Szerinted?

Elküldve: 2017.10.25. 13:39 norca 

  • norca avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 6

@sipi88: Igen, tőben tört el, illetve ha jól emlészkszem pár miliméterrel mellete. Mindkettő véknyabb városi kormány volt, olyan szeretncétlen befogatással, amit ha nem szorítassz jól meg, elfordul a kormány. Lehet hogy megroppant amikor megszorítottam. Egyébként a 31.8 -ast kb milyen erővel illik meghúzni?

Elküldve: 2017.10.25. 13:29 sipi88 

  • sipi88 avatar
  • sima XC-s
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 352

Amúgy a stucninál tört el? Mert ha igen, az is lehetett a gond, hogy túl erősen húztad meg a csavarokat.

Elküldve: 2017.10.25. 13:24 sipi88 

  • sipi88 avatar
  • sima XC-s
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • Heves megyei XC, outi bringások csapat
  • hozzászólások: 352

Truvativ holzfeller kormány 7050-es alumíniumból készült, szakítószilárdsága 490-570 Mpa, a 7005-ös alumíniumnak csak 200 Mpa. Szerinted akkor megéri? Számít még a szívósság (milyen hamar fárad el az anyag), és a tervezés, nincs-e benne feszültséggyűjtő hely, stb.

https://bikepro.hu/alkatresz_001/kormanyzas_182/kormany_183/mtb_hajlitott_kormany_186/truvativ_holzfeller_mtb_hajlitott_kormany_318_x_680_x_25_mm_fekete_8969

7K, és szerintem még könnyebb is, mint a 31.8-as kormányod.

 
Új válasz:
(formázási lehetőségek)
kód eredmény
*dőlt* dőlt
**félkövér** félkövér
> idézet

szöveg
idézet
szöveg
\* *
* lista első elem
* lista második elem
* lista harmadik elem
  • lista első elem
  • lista második elem
  • lista harmadik elem
1. számozott lista első elem
1. számozott lista második elem
1. számozott lista harmadik elem
  1. számozott lista első elem
  2. számozott lista második elem
  3. számozott lista harmadik elem
[TestBike](https://www.testbike.hu) TestBike
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
Csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá! Lépj be vagy regisztálj!