A kerékpárt Grózer Csaba A híres íjkészítő készítette. A váz természetes anyagokból készült,hasonló a saját fejlesztésű biokompozit anyaghoz amiket az íjainál is használ.. Mit gondoltok róla? naturcomposit.com
A kerékpárt Grózer Csaba A híres íjkészítő készítette. A váz természetes anyagokból készült,hasonló a saját fejlesztésű biokompozit anyaghoz amiket az íjainál is használ.. Mit gondoltok róla? naturcomposit.com
@ikarus266: Azért a karton bicikli és a biokompozit kerékpár nem egy kategória, ez az anyag az íjakhoz lett kifejlesztve és a karbon és egyéb anyagokat cserélte le Grózer Csaba erre a biokompozit anyagra. Tehát egy kipróbált dologról van szó amivel nagyobb teljesítményt lehetett elérni mint a szokványos kompozitokkal, így valószínű a bicajnál is beválhat.
Hurrá.
Nem vagyok semmi új ellen, mert a kísérletezés visz előre, és néha meg kell ingatni a 100 éve bevált megoldásokat is.
DE. A problémám evvel a következő: A váz részei laprugóként működnek: tehát hajlanak, és mivel semmi nem óv ettől, nyilván csavarodnak is. Egy össztelósnál a helyes mozgásirányt a forgáspontok biztosítják, a mozgást pedig a teleszkóp teszi lehetővé. Egy jól tervezett karbon vázon pedig az anyag teszi lehetővé, és szintén a jól megtervezett, megfelelően szőtt anyag gátolja meg, hogy a kitalált irányon kívül kontrollálatlanul, másfelé is csavarodjon a hátsó vázháromszög. És csak a hátsó vázháromszög!
A váz elejének bárminemű deformációja rossz, és szembemegy avval, ami minden váznak az alapja kellene, hogy legyen: fix, merev első vázháromszög, mint a pontos irányítás alapkövetelménye.
Gondolom egy ilyen "házi" biokompozit váznál a hátsó fertályon alkalmazott szövések sem sokévi teszteléssel, szenzoros adatgyűjtéssel, számítógépes elemzéssel lettek megtervezve, ergo csavarodik az bizony minden fele.
Egy nagyonhobbibringásnak, akit nem érdekel, hogy mindenfelé csavarodik a gép, annak megfelelhet, és biztos kényelmes is neki. De ők azok, akik amúgy teszkós összetelóst vesznek.
Szóval az ötlet khm, jó, csak a célközönség hiányzik...
(btw. biokompozit: egyik, nagyon kis költségvetésű, de kimondottan jól viselkedő kerékpárom kapcsán kaptam életem legnagyobb dicséretét: "bazzeg Krupi, te a szarból is BRINGÁT építesz!". Szóval a biokomopozit hamarabb feltaláltatott! :D )
@urhegyi: Bebizonyítottuk: meg lehet csinálni. Használható, tán jobb is, mint a hagyományos. Sajnos ötször-hatszor annyiba kerül.
A legtöbb hasonló próbálkozás két dolgon bukik meg. [1] Az új fejlesztés legalább olyan jó, mint a hagyományos megoldás, de lényegesen többe kerül. Lásd a jelen esetet. [2] Az új fejlesztés olcsóbb, mint a hagyományos megoldás, de nem felel meg a célnak (lényegesen gyengébb teljesítményt nyújt, rövidebb életű) vagy használhatatlan. Lásd korunk csodáinak többségét.
Ez is egy ugyanolyan agyament baromság, mint a bambusz, vagy kartonbike...