XC cipők, merevség, kényelem

1-17 (17 hozzászólás)

Elküldve: 2021.09.05. 14:34 Neuler 

  • Neuler avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 42
Témaindító hozzászólás:

Mostanában esedékes nekem egy cipő csere az eddigi, valamennyire szeretett shimano sh-m065l helyett ami egy régi 2 tépőzáras darab volt. A sok nézegetés és próbálgatás közben rájöttem, hogy mennyire eltérőek az adatok a gyártóknál, illetve néha magától a valóságtól. Jelenleg van egy Northwave Rebel 2 ami eladó, sajnos kicsi lett. Van most egy Northwave Razer ami egész kellemes, igaz a lábfejem tetejét néha nagyon picit kellemetlenül érinti a szorítása. Van egy Scott MTB Team Boa ami nagy lett, az majd visszaküldésre kerül de egész kényelmes, igaz talán kevéssé merev a Razerhez képest is, pici a különbség.

Amik felmerültek bennem: Mennyire hasonlíthatóak össze a gyártók közötti ""stiffness index"-ek, van-e ezzel kapcsolatban valakinek tapasztalata? Honnan lehet tudni vagy sejteni, hogy a cm-ben megadott méret pontosa-e? NW esetén hajszál pontos, a Scott fél centivel hosszabb mint amit megadatk (talpbetétet mérve).

Ti mikre figyeltek még? Rengeteg tényezős így inkább az általánosságokat, adatokat venném fókuszba. Hol mi tér el, mi mennyire merev a másikhoz képest miegymás.

Elküldve: 2021.09.27. 12:18 Neuler 

  • Neuler avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 42

Végül a Shimano nyert, sh-xc501. Ennek nagyon egyszerű oka, hogy a sarkat még jobban fogja mint a Scott (igaz kicsi különbség) az eleje meg tágasabb, lehet csak az eltérő méretezés miatt bár nekem határozottan formára is bővebbnek tűnik, így a lábujjcsontok már préselődnek kicsit sem.

Megvolt benne az első lazább tekerés is a Börzsöny ringen (kb 90 km). Elég merev, sétáláshoz van elég rugalmassága, remekül tart, a talpam nem fájdult meg, pedig lényegében első útja volt egy 5km-es stopli csekkoló gurulást leszámítva. Enyhe bizsergést éreztem csak amit orvosolt ,hogy picit megmozgattam a lábujjaim, itt az eltérő lábméreteim és esetlegesen eltérő lábhossz miatt még kis stopli játék lesz de minden rendben vele.

Mindkettő cipő remeknek tűnt, pusztán a lábforma döntött nekem a végén. :)

Elküldve: 2021.09.22. 22:14 Neuler 

  • Neuler avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 42

Jelenleg úgy tűnik, hogy nagyon közel vagyok a befutóhoz. Egy Scott MTB Team Boa illetve egy Shimano SH-XC501-es cipő van jelen a párviadalban. Nagyon hasonlóak de itt már a lábforma lesz döntő. A shimano még a Scottnál is jobban fogja a sarkat (NW itt elvérzett nekem nagyon) és a lábfej elülső részénél, a talppárna vonalában pedig kicsit szélesebb mint a Scott, a méretezésük is kicsit eltér. A "beltér" kicsit puritánabb, nincsenek olyan párnázások mint a Scott esetében ugyanakkor ez mondjuk nyári használat esetén előny is. Talpmerevség hasonló, Scott 8/10, Shimano 7 /12, sokat ugye összemérve nem jelentenek de érzésben meglehetősen közel állnak. Alapvetően meglátásom szerint ár / érték arányban mindkét cipő igen jó darab. :D Eredményhirdetés hamarosan, addig állnak kicsit még a dobozaik tetején.

Elküldve: 2021.09.10. 16:44 fpeter 

  • fpeter avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 322

Én az éve során megmásztam az spd-létrát.

Az első egy 7k Ft os Chain cipő volt. Borzasztó volt, milliószor elestem vele, mert kioldásnál gyakran a cipő csavarodott, nem a stopli.

Utána Specialized cipőim voltak. Teljesen jók voltak, de max 3 évet bírtak csak ki.

Tavaly óta egy tekerentyűs Scott Alps camouflage cipőt hajtok. Próbáltam NW cipőt is, de a széles lábfejem nem kedvelte. A drágább modelljeik meg karbontalpasak, ami behatárolja a felhasználási körét (túl kemény). Újkori ára horror kategória, célszerű nyári cipőt ősszel beszerezni. Én is így jutottam hozzá. A fő szempont a tekerentyű volt, de szimpatikus a bokát is befedő szár, valamint az orránál lévő gumírozás. Gyalog jóval kényelmesebb az elődeinél.

Egyébként ez a boa szerű rendszer nem a legjobb választás. A NW téli cipőjének a sima huzalos rendszere jobban közrefogja a lábat.

Elküldve: 2021.09.08. 23:01 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 890

Na hát csak arra akartam rávilágítani hogy nem tudhatod mikor kerülsz hasonló helyzetbe, amúgy én se gyaloglásra használom :D

Elküldve: 2021.09.08. 22:07 Neuler 

  • Neuler avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 42

@rcs2003: Igen ami kellően merev az már nem kimondottan alkalmas az ilyen túrára... Az egy másik kategória. :D Én mászófogat nézegettem az orrára. Vannak olyan edzéseink ahol nem árt az sem. Versenyeken sem hátrány ha adott esetben meg lehet tenni kisebb távokat így de ott jellemzően nem olyan hosszúak a tolós szakaszok. Nekem ez mondhatni kifejezetten olyan célra kell amikor nem nagyon gyaloglok max picit és fontosabb a teljesítmény és kényelem, mármint a tekerés közbeni kényelem. A gyaloglás közbeni nem kimondottan szempont. :) Aztán így ne járjak majd. :D

Elküldve: 2021.09.08. 21:16 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 890

Rákényszerültem hogy mtb-s spd cipőben gyalogoljak két órát a Bükkben egy hónapja sporttársammal (neki a helyszínen javíthatatlan defektje lett). Na akkor megtapasztaltam milyen amikor mozog a sarkad a merev talpú cipőben ahogy gyalogolva tolod a bringát fel-le a hegyen. 1 centis körben ment le a sarkamról a bőr. A végén már próbáltam cukorkás zacskóval is alápárnázni hogy csökkenjen a súrlódás. Rohadtul fájt már a végére. Ráadásul a köves-saras talaj kikezdte, kikarcolgatta a cipőtalpat is, kicsit az oldalát is. Egy stopli foglalat takaró csavart el is hagytam. Megfogadtam hogy ebben gyalogolni, soha többet :D

Elküldve: 2021.09.08. 13:11 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 765

@Neuler: Cipőkivágás: először én is aggódtam miatta. Leginkább azért, hogy esetleg ott tovább bomlik az anyag, de szerencsére eddig egyik esetben se történt ilyesmi. Persze szarul néz ki, de a cél szentesíti az eszközt ebben az esetben, mert vagy kivágom, vagy nagy buktával eladom ugye, miután egyszer kipróbáltam...

A sarok tartása is valóban fonts kérdés. Szerintem annak egyáltalán nem kéne mozognia! Nekem nem is mozog tekerés közben még a puhább cipőimben se. Viszont MTB cipő esetén a gyaloglás is fontos kérdés. Az egyik MTB cipőmben pedig valami miatt nagyon szar gyalogolni. Szerintem rossz a talp íve gyárilag és elég merev ahhoz, hogy ne hajoljon. Viszont nem fogja rendesen a lábfejemet. Ezért gyaloglás közben föl-le mozog benne a sarkam, ahol ráadásul valami "csoda" anyag van, ami "tapadós". Ebből kifolyólag két lépés után csúszik le ott a zokni és gyűrödik föl! Erre nem találtam megoldást. Az a cipő egyszerűen nem jó nekem. Ennyi. Ezt mondjuk boltban kipróbálva észre lehet venni, csak kell benne menni is pár kört.

Elküldve: 2021.09.08. 12:33 Neuler 

  • Neuler avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 42

@Makky: Igen, olyan ár mellett nem csodálom, hogyha elhullajtasz 1-2 könnycseppet. A neten volt is egy cikk, cycling shoe surgery. Azért az kicsit erősnek találtam mert még a talpet is átfűrészelték... :D Szerencsére azt hiszem a nyelv meg a boka ilyen szinten nekem rendben van. A nyelv nálam a Northwave esetében egyszerűen csak keményebb anyag de nem vészes, egészen elfogadható kényelem. Belevágni én nem biztos, hogy mernék, főlek a boka mellett oldalt ahol rendesen meg kell vágni akkor a cipő anyagát.

Amit még csekkolok az a sarok tartása. Merev cipőknél ugye még ha viszonylagosan jól is tart a sarokrész akkor is van pici csúszás. A kérdés, mekkora az elfogadható. Ez is olyan elem persze ami javítható de egy megfelelő indulási állapot nem hátrány, főleg ha azzal rendben is van az ember adott esetben akár mint végleges. :)

Elküldve: 2021.09.08. 11:36 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 765

@Neuler: Nekem elég gyakran "át kell szabni" a cipőket sajnos! Két helyen szokott probléma lenni: vagy a nyelve túl kemény/hosszú és az töri a végénél a lábfejemet, vagy a belső bokámnál túl magas a cipő és az dörzsöli ki a bokám alsó felét. Feltételezem, hogy alcsonyabban van a bokám, mint az átlag. Viszonylag ritka az a cipő, ami gyárilag mindkét helyen megfelelő. Ezen úgy szoktam javítani, hogy egyszerűen késsel kivágok az anyagból a megfelelő helyen egy megfelelő méretű darabot. Vagyis nagyobb ívet vágok a bokánál. De amikor ezt egy 350 eurós cipőnél kellett megcsinálnom, akkor azért nem volt őszinte a mosoly az arcomon... A nyelv rész viszont nem mindig javítható maradéktalanul, mert van olyan boa-s cipőm, aminél egyszerűen túl közel fut a damil a lábszáramhoz és 5-6 óra után már elkezd vágni, bármit is csinálok. Szar érzés az is, mert ha kilazítom, akkor meg lényegében már kilépek a cipőből. :(

Elküldve: 2021.09.07. 20:56 rcs2003 

  • rcs2003 avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 890

Sőt tovább árnyalja még a képet ha az embernek nem egyforma a két lábfeje. Rohadt nehéz ügy ruházatot látatlanban vásárolni. :\

Elküldve: 2021.09.07. 20:46 Neuler 

  • Neuler avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 42

@Makky: Igen ez teljesen így van. Amit meghirdettem például az később derült ki, tekerés közben, hogy sajnos mivel a lábam kissé lefele áll (tehát az orra lefele mutat picit) így erősebb nekitekerésnél bele tudom nyomni az elejébe még úgy is, hogy 2 "boa" fogja egyértelmű, hogy nagyobb kell. A másik téma amit most nézegetek, hogy tökéletes cipőm nem lesz, ami kényelmes majdnem teljesen az nem elég merev, ami merev eléggé és érrzem, hogy biztosan tart mindenhol az egy hajszállal kényelmetlenebb. Szóval lényeg a lényeg előkerült a cipő egyedivé alakítása. Talpbetét csere, nyelv alá padolás (tongue pad, lényegében egy puhább nyelv a műbőr nyelv alatt). Valószínűleg ez lesz a járható út, hogy majdnem mindenhol olyan legyen ami megfelel. Jaja a stopli / patent (tehát nem a mászófog hanem a pedálhoz való patent) kellemetlen amikor érezni, még rosszabb amikor versenyen a féltávnál megőrülsz tőle... :D Én nem adom fel de néha kellett a lábamnak kis pihenő így a tempóból veszítek... az nem egy jó érzés. Ha végigmentem a torturán mindenképpen írok ide azt hiszem egy összefoglalót. hátha támpont másoknak. Abból sosem lehet elég. :D

Elküldve: 2021.09.07. 12:00 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 765

@Neuler: Én még sose éreztem a stoplit, pedig van most is rugalmasabb cipőm is. De szar érzés lehet, az tuti. De ez is olyan dolog, ami még fölpróbálva se derül ki, csak egy hosszabb tekerés során. A lényeg, hogy mindenképpen szívás a cipő vásárlás. Webshop-ból 90% zsákba macska, de boltban is legalább 50%. :( Persze, ha valami nagyon nem stimmel vele, akkor az azonnal kiderül a boltban, de ha csak kicsit nem jó valahol, vagy csak kicsit nyom, akkor ahhoz lehet, hogy kell benne tekerni 6-7 órát. Utána pedig már nem veszik vissza, mert már használt ugyebár. Én ezért szoktam néha azt csinálni, ha valami cipő beválik, akkor gyorsan veszek belőle még egyet, mert mire tönkremegy az aktuális, addigra már tuti nem fogják gyártani. Nálam általában sok évet kibírnak a cipők, pedig durván sokat megyek.

Elküldve: 2021.09.07. 07:57 Neuler 

  • Neuler avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 42

@Makky: Igen a standard skála valószínűleg sokaknak lenne nagy segítség de ez sosem fog bekövetkezni. :D A boltokat illetőleg akad ahol van nagyobb választék de nyilván az, hogy egy rakat gyártó cipői minden méretben elérhetőek legyenek az egy álom. Marad a helyben próba és hátha készletből valami pont talál vagy a neten rendelés és visszaküldés. A cm értékek néha kicsit becsapósak. Nekem 28 cm a lábam, a Northwave 44-es cipőben koppra a végéhez ér, tekerésnél mivel kicsit ejtett a lábfejem így már beleáll az elejébe. Az a 44-es cipő 28,4 cm-es talpbetéttel rendelkezik. Az orr kialakitása nagyon fontos szintén. a 45-9s, 29 cm-es shimano cipőm lapos orru és konkrétan már beleformáltam a lábujjam az orrának a tetejébe az évek alatt... :D Azt eldöntöttem, hogy többet olyat soha. Túrázni még elmegy. Ami nekem a fő szempont az a talppárna kényelme. Az emlegetett régebbi cipőm talpa valószínűleg már kicsit meg is gyengült de versenyen érezni a stoplit azon keresztül ami már volt, hogy okozott olyan fájdalmat, hogy vissza kellett vennem a tempóból. Egy masszívabb talpbetét kicsit segített rajta de csak mérsékelten. Nekem ez a fő ok egyébként ami miatt a merevebbek irányába nézelődök.

Elküldve: 2021.09.06. 13:29 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 765

@Neuler: Lehetne mérni a merevséget szabányosított formában, csak senki nem akar vele foglalkozni. A podcast-ban sok jó ötlet van, de a legnagyobb baj, hogy hol van itthon olyan bolt, ahol legalább 5-6 gyártó legalább 3-4 féle modelljét fel tudom próbálni feles méretekben is!? A lábujjhely elég fontos kérdés. Alapvetően szerintem az a jó, ha a lábujjad még pont nem éri el a cipő elejét. Vagyis min. 2-3 mm hézag van, akkor amikor a "legnagyobb" a lábad. (Bár ez nem futás, ahol tipikusan megdagad a lábad.) De ez nagyon függ a cipő orr kialakításától és a lábujjad formáitól is! Én úgy szoktam cipőt venni, hogy lemérem a lábhosszom és hozzáadok fél centit simán! Ha pedig határon van a méret skála alapján, akkor mindig a nagyobbat választom. De még így is volt, hogy fölvettem a cipőt és rögtön kicsinek éreztem, mert lapos volt nagyon az eleje és emiatt fönt előbb hozzáért, mint végigért volna benne az ujjam. Ez nyári cipőre igaz! Télinél sokkal több hely kell!

Elküldve: 2021.09.05. 18:49 Neuler 

  • Neuler avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 42

@Makky: köszönöm a tippet. A podcastet már hallgattam, nem rossz, van benne hasznos infó. Amire használnám az edzés és xcm versenyzés. A jelenlegi cipőm talpát kicsit lágynak érzem már ehhez. A méreten én is meglepődtem, nagy eltérések vannak. A merevség tiszta sor, hogy gyártón belül segít kiigazodni. Igazából ami lehet sokaknak hasznos lenne az az ha a vélemények alapján hozzávetőlegesen egy egyenlőséget tudnánk húzni, persze ez igen nehéz vállalkozás. ???? Amúgy plusz kérdésként ki mennyi helyet hagy a lábujjainak? Mekkora a preferált "toe box"?

Elküldve: 2021.09.05. 15:59 Makky 

  • Makky avatar
  • virsli gumis/oútis
  • TestBike Team csapat
  • TestBike Team csapat
  • hozzászólások: 765

A merevségi index, csak egy gyártón belüli összehasonlításra jó. A megadott cm-nek pontosnak kéne lennie, ha a talpbetétet méred. Nekem eddig mindegyik gyártónál pontos volt. Mire figyelj? Attól függ mire kell!? Nem mindegy, hogy túrára, edzésre, vagy versenyre! Nagyon másra kell figyelni. De alapvetően a lényeg, hogy kényelmes legyen. Túrára/edzésre nem kell túl merev, mert az kényelmetlenebb. Nálam a tépőzár a nyerő amúgy. Pedig van több boás cipőm is! Van szikla merev cipőim is, de edzeni nem szeretek bennük, mert 3-4ó után már nem olyan kényelmesek. Főleg egymás utáni napokon. Azokat csak versenyre használom. Amúgy ezt tudom még javasolni meghallgatni: https://24.hu/sport/2021/05/28/podcast-kontra-bringascipok/ https://24.hu/sport/2021/06/04/podcast-kontra-kerekparos-cipok-masodik-resz/

 
Új hozzászólás:
(formázási lehetőségek)
kód eredmény
*dőlt* dőlt
**félkövér** félkövér
> idézet

szöveg
idézet
szöveg
\* *
* lista első elem
* lista második elem
* lista harmadik elem
  • lista első elem
  • lista második elem
  • lista harmadik elem
1. számozott lista első elem
1. számozott lista második elem
1. számozott lista harmadik elem
  1. számozott lista első elem
  2. számozott lista második elem
  3. számozott lista harmadik elem
[TestBike](https://www.testbike.hu) TestBike
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
Csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá! Lépj be vagy regisztálj!