@XCode: Tehát ha van itthon praffin olajam, akkor azzal bekenhetem a láncot? A port azt a láncolaj is összeszedi.
@XCode: Tehát ha van itthon praffin olajam, akkor azzal bekenhetem a láncot? A port azt a láncolaj is összeszedi.
@llaszlo: Dániel barátunk olyan kencét keres, ami nem fogja a port. A paraffinolaj szinte minden szempontból jó volna, de a nevezett feltételnek sajnos nem felel meg.
@gyuladaniel94: Kis Kémikus Készletem segítségével kikevertem a javasolt paraffinos kencét – ne beszéljek csupán a levegőbe. Amióta itt értekeztünk, 312 kilométert hajtottam a gyertyázott lánccal. Újrakenni nem kellett – esőt közben természetesen nem látott –, mi több, alighanem gurulok még vele jó darabig kezelés nélkül. Ellenben ez is koszolódik. Kevésbé, mint az olaj, de koszolódik. A viasznál lágyabb anyagról van szó, természetes hát, ha megül rajta némi por a legfinomabb fajtából. Ettől aztán, úgy 120–180 km után, a lánc olyan lesz mint Andersen kiskacsája. Ronggyal letörölgetve ellenben újra szép. Mármint a lánc.
Egyetlen ragacsmentes kenőanyag a száraz PTFE permet. Lakkbenzinnel elkevert teflon por (1,2%). A benzin elpárolgása után fehéres bevonatként marad vissza a teflon. Tökéletesen ken, de bevonata láncon nagyon rövid életű. Jó esetben 120 kilométert kibír. Ehhez képest rettentően drága. Egy dobozzal használtam, maradt is még valamennyi belőle. Már csak villámzárakat kezelek vele: a ruha stb. nem lesz olajos tőle.
@gyuladaniel94: Teamécsesekben használnak jó minőségű paraffint. A nagy edényekben puhább, könnyebben kenődő, alacsonyabb olvadáspontú keverék van: ez nem az igazi. A legkisebb teamécsesben találod a megfelelő anyagot. A színezett és illatosított természetesen nem jó.
@gyuladaniel94: Ismétlem: nem viasz, hanem paraffin. Fehéres színű, kissé áttetsző, majdnem szagtalan szilárd szénhidrogén. Lehet kapni kimérve is: mikrokristályos paraffin a neve. Élelmiszer-ipari alapanyag stb.
@XCode: Milyen gyertyát tetszett használni? Ma már ritka a normális gyertya, csak a silány, büdös cuccot találom mindenhol, illetve van még nekem egy gyertyám valahol, amit annak idején egy kézműves táborban mártottam saját kezűleg, na az talán még viasz.
@gyuladaniel94: A méhviaszt előbb adalékokkal lágyítani kell. A paraffin, ha letörlöd, nem köti meg a láncot. Paraffin olaj és olvasztott paraffin 10:1 arányú elegye is jó. Természetesen ez nem teljesen száraz. Olvasztott gyertyába áztatott lánccal akár 300 kilométert is lehet hajtani. Valaha próbáltam. Ha nem lennék lusta, ma is főzöcskéznék.
@XCode: Rober-to tanácsára próbáltam, igaz én méhviaszgyertyával, így nem a várt eredményt kaptam, összeállt teljesen a láncom, többszöri áttördelés után sem lehetett hátrafelé tekerni a pedált, mert dobálta a láncot lefele. Rober-to valami gagyi minőségű gyertyát olvasztott be, ha jól láttam, de állítása szerint hamar kipereg, hatása megszűnik, s csak olajjal együtt használva lehet valamelyest javítani tartósságát.
@gyuladaniel94: Létezik eszményi kenőanyag, de nem árusítják. Házilag kell pepecselni. Felolvasztott paraffinba (gyertya) merítsd a láncot. Néhány perc után emeld ki, és törölgesd le. A paraffin száraz kenést biztosít, sokáig bírja, és jószerével nem ragad rá a por. Súlyos hátránya, hogy a művelet tűzveszélyes, és büdös.
@XCode: Persze, jól ki van itt találva a marketing. Ha már egyszer sehogy sem tudnak tőlünk pénz lenyúlni, amiért használjuk a biciklinket, legalább az alkatrészek, meg minden, ami csak a kerékpárhoz köthető cucc nagyon drága. Sokan bedőlnek a mesének, hogy kerékpárhoz csak és kizárólag kerékpár láncokhoz "kifejlesztett" kenőanyagot szabad használni, közben meg rengeteg más olcsóbb alternatíva létezik, talán túlságosan is sok, egy élet is kevés mindegyik kipróbálásához. Nekem már az is elég lenne, hogyha végre rátalálnék egy olyan anyagra, ami ha össze is gyűjti a port a túra során, azt nem dolgozza be a láncba, és egyszerű felületi törléssel eltávolítható a külsején felgyülemlett por, ezután újrakenés nélkül tovább használható pár száz kilométerig.
@gyuladaniel94: A gatyánk rámegy a legjobbnak mondott kenőanyagokra. Annyit meg talán nem ér meg. (Kis Kémikusoknak inkább a házi főzést ajánlom.) Motorkerékpáros fórumokon is szétnézhetsz. Nekik, a nagy igénybevétel miatt, a legkiválóbb maszatokat kínálják. Ráadásul a motorláncra való ragacs ára - a kerékpáros termékekhez viszonyítva - kedvezőbb. A Silkolene nevet figyeld.
@gyuladaniel94: A teszt szerint (lásd lejjebb) amit linkeltem, nem a legjobb.
Ilyet használt már valaki? Mennyire szedi a port? http://ebike.hu/termekek/karbantartas/apolas/olaj/15013_hanseline-chain-lube-lanczsir/
@llaszlo: Szia! Én ilyen olajat használok: http://www.testbike.hu/velemeny/egyeb-cuccok/hanseline-mtb-olaj Megvan már kb 1 éve, de még mindig félig van. Az olajhoz adagolt grafit jobb, tartósabb kenést biztosít, még vizes körülmények között is. A grafit miatt később szűnik meg a lánc kenése, mint egy hagyományos olajnál. Nekem használ. Szép napot!
@llaszlo: weldtite TF2(angol) vagy nicro kúszó olaj(Swiss), mind a kettő könnyen beszerezhető, mind a kettő profi kis cucc, nem is naon drágák! békét.
@johnny336: Persze! Pontosítok kicsit. A tök mindegyet úgy értettem, hogy amit általában egy átlagos kocsiba szoktak tölteni. De nem vagyok autóguru. :)
@mortibez: A műszerolaj túl híg.
Én TF2-vel nyomattam régen amíg meg nem szűnt a beszállítás. Ez valami szilikonos szar volt és nekem nagyon bevált. Ha látsz akkor szerintem vegyél belőle és próbáld ki. Nekem bevált;)
Én sima műszerolajat használok. Próbáltam szintetikus, kimondottan montihoz való láncolajat is, de az is felszedte a port.
@Makky: azért a mindegy elég erős túlzás. Mutatok olyan motorolajat, ami kb. mint a disznószír :D És nem is ritka fajta, csak szimplán baszott sűrű, és kopott dízelekbe való.
@dr.anonimus: már többen kérdezték, és amint írtam; nehezen jut hozzá a szerelő Haverom is. De a múltkor mintha a Pesten a Csepel gyárat (remélem hülyeséget nem mondtam!) említette volna, vagy valami piacot... sajnos nem tudom, de a lelkére kötöttem, hogy sokat szerezzen be, mert már mások is érdeklődtek...
@dr.anonimus: Google a barátod én találtam több helyen is.
@Makky: Küldtem email címet.
@sandorp9: na ezt én is kipróbálnám ha már márkabeli láncom van. merre keressem?
@Makky: ez zsír, akarom mondani olaj. :D Egyszer már írtad valahol a motorolajat, gondoltam, ha neked megteszi, akkor nekem a trekkingen tutira. Eddig úgy tűnik, bevált. Jók az ilyen okosságok, THX! :)
@llaszlo: Motorolaj: 15W40, de szerintem mindegy. Ha tudsz németül, akkor átküldöm a tesztet, amiről írtam. Ha nem tudsz, akkor mondjuk csak nézd a táblázatot és pár szót kell csak lefordítani, hogy megértsd. Adj email címet és küldöm (1Mb). 50 féle olajat teszteltek. Az első 8 kapott super minősítést, amiből a Motorex Wet és Dry (mindkettő ott van a lista elején) a legolcsóbb, pedig az nem egy olcsó olaj! Az árban következő már dupla annyi! Ha sokat megy az ember, akkor ezt azért érdemes átgondolni! Én éves szinten 15-20e km között megyek. Láncot SOHA nem mosok, a kopásra nézve pedig nincs túl nagy pozitív kihatása a drága olajoknak. Van egy két előnyös tulajdonságuk, ami miatt a verseny gépemen (országút) azokat használom, de ha azzal is edzenék, akkor igen sok ezer forintot elkenegetnék egy évben.
Kösz a válaszokat. Nem az lenne a lényeg, hogy minél olcsóbban oldjam meg bár ez is egy szempont. Van most többféle kenőolajam is itthon eltérő teljesítménnyel.
@Makky: Motorolajból melyiket? Mert abból is rengeteg van.
Én ezt használom, de nagyon ritka. A bringás Haveromnak úgy kell vadásznia... :( http://foto.testbike.hu/index.php?p=foto&gid=12496&id=58&pp=mygl
@llaszlo: A fűrészolajat felejtsd el. Ha olcsón akarod megoldani, akkor a motorolaj egész jó. A legjobb láncolajok azért jobbak, de azok kb. 10x drágábbak! Én MTB-re általában motorolajat használok, mert ott a kosz miatt amúgy is sokkal gyakrabban kell kenni, mint országúton. Országútra általában Motorex-et (Dry/Wet) használok. Németek teszteltek egyébként olajakat laboratóriumi körülmények között. Köztük volt a motorolaj is és közelse lett utolsó! Illetve azt is megállapították, hogy már 300 watt terhelésnek se képes ellenállni egyik kenőanyag se! Vagyis a rendszeres kenés sokkal fontosabb, mint hogy mivel kened!
@opp: Berner nagyteljesítményű kenőanyag ami zsírspray.
Mér' jobb?
Mert zsír. Ha ott van valahol akkor ott is marad, egy jó darabig. Ellentétben a hígabb olajokkal amik szépen lassan kipörögnek, a koszszemcsék amik feltapadnak a láncra (viszonylag rövid)idővel leszedik.
Bernerről váltottam Rohloffra, városi körülmények között kb ugyanúgy teljesítenek, viszont a Rohloff nagyon nem bírja a port. Friss kenéssel, kellőan finomszemcsés pornál akár 5 kilcsi alatt képes kicsiszolni a kenőanyag 70-80%át.
Meg a Rohloff másik hátránya, hogy lebomló olaj.
Aztán honnan tudja az olaj, hogy még a láncon van, vagy valahol a természetben és mikor kell nekiállni lebomlani.
@dr.anonimus: mi valo bringara? eloszor zsir sprayt javasolt a srac, utana belinkel egy berner olajos cuccot, amire mondtam hogy tenyleg jo, de az nem zsir spray...
@opp: tagadom, ez bringára is való, rá is van írva egyébként jobb mint a rohloff lassabban kopik le és a port is jobban tűri
Én is olvastam, használtam is, de sűrű volt, büdös, sötétzöld és vonzotta a port. Az lenne az előnye, hogy jó a tapadása és a nagysebességű láncról nem repül le. De a biciklinek nem nagysebességű a lánca.
Sokkal jobban bejött a Weldtite TF2 teflonos könnyűolaja.
@gyuladaniel94: zsírsray??? ne mar :) a berner cucc jo egyebkent amit linkeltel, de egy zsirspray nem bicikli lancra valo
@llaszlo: Bármilyen kenőanyag jó, hogyha nem túl sűrű ahhoz, hogy a szemek közé behatoljon. Én személy szerint a sűrűbbeket szeretem, mert bár jobban gyűjtik a port, de a lánc külsején felgyülemlett port nem mossák be a szemek közé ellentétben a hígabb olajokkal, amik gyorsan bejuttatják a felszedett port a szemek belsejébe, ezzel koptatva a láncot. Ezek a külön biciklikhez szánt lánckenőanyagok semmivel sem jobbak, mint mondjuk egy általános felhasználású zsírspray, annak ellenére sokkal drágábbak. Sokan ezt használják, és csak jókat hallani róla: http://www.testbike.hu/velemeny/egyeb-cuccok/berner-nagyteljesitmenyu-kenoanyag Létezik biológiag lebomló változata is ha jól tudom, tehát még a környezetet se szennyezi.
Szia, mindenkep az erre a celra gyartott lanckenot javaslom. A velemenyeknel utana olvashatsz tobb kulonbozo lanckenonek, boztos talalsz valami jot!