@Cadre Allage: 8km be a váosba 8 km vissza táskával néha/sokszor ramaty időben plusz a távok a belvárosban címtől címig....
@Cadre Allage: 8km be a váosba 8 km vissza táskával néha/sokszor ramaty időben plusz a távok a belvárosban címtől címig....
@azaki71: csak a "képzelet-gépezetet"nézem itt pesten a futárok90százaléka ázsiai!!!
@Procolus: Most láttam, hogy valaki futva ingázik a munkahelyére. 24 km egy irányba.
@Cadre Allage: Városi vagyok gyakran futok én is igaz csak a WC-re :)
A médiának el kell felejteni ezt a benzin ár témát, ha holnap ezer lesz literje, akkor sem fogják letenni, mert a kényelem fontosabb. Ez rám is igaz, mert én is autóval járok munkába, kivéve nyáron, persze ez nem volt mindig így, sok éven át egy kemping kerékpárral jártam, de az utóbbi években, a kerékpár nekem 100%-ban a kikapcsolódásról szól. Az is igaz, hogy nem autózom sokat, mert km többet tekerek / év, mint amennyi km autózom.
A kerékpáros része felénk így oszlik meg: (ahogy én tapasztalom) 1, Ebből van a legtöbb: Az átlag boltba, iskolába járós bringások, akinek még a lánc, vagy külsőgumicsere is drága. 2, Sznob bringások, meglepő, de évről évre többen vannak és felénk ezek nagyrészt Országútival járnak és évente cserélik a kerékpárt, folyamatosan veszik a márkás cuccokat, legyen az karbon kerék, vagy ruházat, ezzel is rivalizálnak egymást között. 3, Hobbi sport bringások, akik kis mértékben fejlesztegetnek és van keretük a karbantartásra. 4, Egy tehetősebb alkalmi kerékpárosok réteg, akik ritkán kerékpároznak, de már Ebike van a háznál, azt viszik magukkal az Ausztriai, vagy a Szlovén, vagy a belföldi nyaralásra, túrázásra.
Nem tudom mi van a nagyobb városokkal de a kisebb településeken semmivel nincs több kerépáros mint a korábbi években. Egy rakás autós megfogadta mikor bejött a nagy benzin/gázolaj drágulás hiszti hogy majd spórol és jöhet a bicikli. Aham. Szerintem a nulla felé közelít azok száma akik tényleg váltottak bicajra. Az autóval járó kényelem meg a vele járó lustaság nagyon nagy úr.
@Cadre Allage: látszatra mi a helyzet többen vannak akik kerékpárral"közlekednek" de kevesebben talán akik azzal valójában sportolnak-de ez csak a belvárosi külterületi látszat rálátás;)
@azaki71: Mindig ez a szitu. A gazdagok megveszik megjelenéskor az új dolgokat, majd 1-2-5 év múltán töredék áron megkapod. Pl. sokan nem vesznek új karbon kormányt, mert mondjuk 10 éve gyártották le.
Én gravel vázra vadászom már vagy fél éve, de egyelőre semmi nem jött szembe.
@Cadre Allage: ezután jönnek a sport kikapcsolodás egyébb rekreációs jelleggel mixelve az elektrogépekkel
@Cadre Allage: ázsiaiak kifejezetten egy specifikus tömegszámban gyártott szürke nagy sárvédős futárgépet használnak vannak a postásgépek és az egyébb volt panda hajtipajti esetleg dhl"alaszkai-szános"futárok
@rcs2003: belvárosban inkább rengetegen futnak ma is:olcsobb bringák mennek és azok esetleges szerelései futárok használta gépek mert az rengeteg van
@azaki71: lehet hogy itthon nem volt erősebb a bringapiac forgalma a covid ellenére sem. Az itthoni boltok amúgy sem tartanak jóformán semmit már saját raktáron. Nyugatabbra lehet hogy így van ahigy a cikk írta, nálunk inkább a használtpiac megy a bútortól kezdve a műszaki cikkeken át a sporteszközökig. Amiket Németben, Ausztriában kikukáznak azt vesszük javarészt, általánosságban az embereknek erre futja. Pk. 28 ezerért kaptunk egy bazinagy tv-t pár hónapja. Annyi volt a hiányossága hogy távitányítója nem volt, de azt pont leszarom. Aztán 30-ért vettem pár napja egy elég erősnek számító vga kártyát(5 éve húzódik már a vásárlás, jóideje csak a cpu-ba integrál vga ment, most újév örömére megléptem a beruházást), szerintem az is németből lett behozva a doboza alapján. Szóval ez van, nem nagyon van pénz új dolgokra. Ráadásul a kerékpározás mint szabadidős tevékenység, tömegsport, közlekedési forma itthon ahogy én látom épp hogy stagnál, semmivel nem népszerűbb, nem divatosabb, nem menőbb, inkább szorul a háttérbe szép lassan.
@rcs2003: Általánoságban értem.
A hírek a felhalmozott új kerékpárokról szóltak, de az is lehet, hogy mindez megint csak marketing fogás. Mindenesetre és ahogy írtam én a szokásos januári leárazásokat látom, és a legtöbb webshopban (akár magyar akár külföldi) pont ugyanannyi a leárazott kerékpárok választéka, mint eddig bármikor.
Hatalmas akciók alatt a leárazott 8, 9 sebességes és a tanyabájk alkatrészeket érted? :)
Láttok valamit abból, hogy a kerékpár gyártók túl tolták a termelést és tele vannak a raktárak, ezért hatalmas akciókkal próbálnak megszabadulni a készletektől. Én a szokásos januári akciókat látom a külföldi webshoppokban, semmi extrát.
Elég sokat olvastam erről a külföldi oldalakon és a helyi kerékpár szerelő és a boltos ismerőseim is azt mondjalak, hogy igaz, hogy a Covid alatt nagyon sokan elkezdtek kerékpározni, a gyártók meg azt feltételezték, hogy ez a felpörgés tovább tart és emiatt túltermeltek, de a vásárlások a Covid végével vissza estek.
@azaki71: Egyszerű a képlet. Minél többet tekersz, annál jobb leszel. :D
@fpeter: Sokféle ember típus van, vannak akiket a mások erősebb eredményei arra ösztönöznek, hogy még többet eddzenek, még jobban oda tegyék magukat. Másokra meg pont ellenkezőleg, negatívan hat, önbecsülési problémát okoz..stb.
Ha így nézem akkor aki az első csoportba tartozik, annak érdemes nézni mások jobb eredményeit, adatait.
Volt szó strava statisztikáról/összehasonlításról. Pro: 500 km, 7000 m, 20 óra Amatőr: 77 km, 880 m, 5h
5 napos statisztika. Ha például az augusztusi hónapomat nézem, ami igen erős volt (3 verseny, szintes edzések), ott 4000 m szintet gyűjtöttem össze. Szóval tök felesleges másokhogy mérni magad, hiszen egy lábbal lazán lenyomna a fenti illető. ^.^
@Makky: elasztikus tényleg jó és magyar utoljára a velociped(csepeli)boltban szereztem velük de csak"internetnyi tavolsagbol"kek fekete vagány thermo cuccok voltak anno még volt toluk"kek szeldzseki"es labszett karszett melegítő meg talán a kelme-s zöldségeket nadrág is az volt manapság nagyon meg kell nézni mibe öltözik az ember mert két kínai gagyi a is belefutottam ami egy szezon alatt tropa(egyik decathlonos ott az xxxl méret sem volt jó toknyomas-meg nem cserélték vissza számla ellenében sem pedig a vétel jogáról elalltam-csuszkalt a nyergen a nadrág...)másik szervizes haverommal vettem kínai olcsó thermo kabát zippzar két hónap alatt behajtási azóta tepozart tehettem rá de az meg kökény a berguson ruhaboltjabsn bízok vihar utca a Flórián tér mögött jovoheten megint jönnek a zordok normálisan fel kell oltozni:)!
Már jó régen voltam itt , bízom benne ebben az évben több szabadidőm lesz a bicajra , bicajozásra stb....
Üdv mindenkinek
@azaki71: nekem minden esős napon ilyen a munkába járásom :) Csupa sár már az outim megint. Még a felsőcső felső oldala is saras!
Éljenek a répa szállító mezőgazdasági munkagépek!
Csak 1,5km hosszan sikerül úgy össze sározniuk teljes aszfalt utat, teljes szélességében, hogy lépésben tudtam áttekerni rajta, de még így is full sár lett a Gravel. Mindezt úgy, hogy becsületűre szólva, közben igyekeztek takarítani, de nem sok sikerrel.
Ennyit a tervezésről, hogy ma aszfalton tekerek, hogy haza érve ne keljen sarat vakarni. Juhééé!!
Olcsó sport ez! Alig 645 eurót elköltöttem a napokban nevezésekre :D
@Cadre Allage: Ha már Elastic: Az én első termó fölsőm zippzárja még mindig eredeti és működik! kb. 30 éves!!! Persze az anyaga már megnyúlt, ezért már jó ideje csak futáshoz használom, de akkor is! :) Amúgy az összes Tigris ruhámat is ők csinálták. Az elsőt még a Sport kiállításra is elvitték bemutató darabnak, hogy ilyet is tudnak! :) Pedig az utolsó verzió lett a legjobb (nem a mintára, hanem a szabásra és az anyagra gondolok).
@Cadre Allage: Amúgy ezt a ruhadarabot is meg sok minden mást is első edzőmnek:Hóbor LajosBá-nak köszönhetem(meg hogy művészetté tökélesítette a sport iránti szenvedélyem!)remélem ez uton vagy valahogy máshogy hallja vagy megtudja....köszönöm!
@azaki71: 2008 környékén vett magyar!termék elastic aláöltöző ma romlott el a zippzárja elég sokáig húztaa-kínai termékről nem mindről mondható el
@fpeter: Nincs sok értelme az edzőnek? Hűha. Persze ha csak boltba járunk bringával, akkor valóban, nem biztos, hogy van értelme.
Néha azt kívánom hogy de jó lenne ha 15-25km-re lenne a lakhelyemtől a melóhelyem mint pár évvel ezelőtt. Akkor minden nap muszáj voltam kétszer megtenni a távot, nagyon jót tett az egészségemnek is a hajnali fél órás "melegítés" és délután is a hazaút, ha volt kedvem akkor kerülve tettem meg, terepen akár, nagyon jól be lehetett illeszteni az életembe a testmozgást. Sajnos az egy multi volt, erős kötöttségekkel, nehézkes szabadságolással és rugalmatlan többműszakos munkabeosztással. Gyakorlatilag egy szabadnapért másfél hónappal előtte kellett a harcot indítani hogy megkapjam. A mostani munkahelyem 3 percre van a házunktól. Ennek is elképesztően sok előnye van, max 5 perc ha valamiért hirtelen haza kell ugrani vagy akármi baj van, a munkáltató is rendkívül rugalmas. Viszont így nem vagyok "rákényszerítve" a kötelező fél-egyórás testmozgásra előtte és utána és amikor fáradtan érek haza, borzasztó nehéz már erőt venni magamon hogy bármit is csináljak miután leültem és megkajáltam. Az elmúlt fél évben nem is nagyon sikerült már.
@Makky: Sinka nevezetű versenyző aki alu giant xtc vel volt magyarbajnok amatörben 3műszak mellett nyomta a bikemag-katalogus szerint 2010környékén
Én tipikus szabadidó kerékpáros vagyok. Amikor jó az idő, és van szabadidőm (na meg energiám), akkor kerékpározom, télen és nyáron is heti 2 - 3 alkalommal, de a legrosszabb esetben is legalább egyszer.
Télen kevesebbet, nyáron többet és a nyári 5-6 órás / út, erdei tekerések azok, amik igazán kikapcsolnak. A téli, 1-2 órás / út, tekerések csak arról szólnak, hogy valamennyit megőrizzek a kondíciómból és kint legyek a friss levegőn, ha ezt nem tenném, akkor nyáron nem mennének az 5-6 órás erdei tekerések, akkor tényleg E-bike kellene hozzá.
Télen, a kevés kerékpározás mellet, a felsőtest erősitését végzem, ami November - Március között, heti 4 alkalmat jelent.
A környékemen én vagyok ez egytelen ilyen kerékpáros, mindenki más akit ismerek és rendszeresen kerékpározik, az a sebességre megy és nálam sokkal gyorsabbak, erősebbek, de tudatos edzés náluk sincs, csak egymást űzik, hajszolják, ill hajtja őket az idő, hogy 'x' időre haza kell érniük, mert kevés a kerékpározásra szánt szabadidejük. (ellenben velem, én ha kerékpározom, akkor arra rá szánom a délutánt, vagy az egész napot, nem köt az idő)
A másik csoport azok, akik nyáron tekernek, akkor is csak alkalmankét, vagy beneveznek egy Balaton, Fertőtó kerülésre.
Az öt-hat órát hetente én is aláírom, már csak amiatt is mert nekem tavasztól-őszig csak a szezonális kirándulásaimmal összejön ez a tekerésmennyiség, idő és km átlagban is. Ehhez jönnek még hozzá, a napi boltbajárások vagy szervizek mi egymás, amikor van munka akkor még az is, nem buszozom már évek ótav sehová 50km alatti megbízásért, inkább viszek váltóruhát. Gyógyszertár vagy temetőlátogatás három-négynapont meg minden más ami bringa nem lévén, nekem itthonról minimum fél-egy órás séta volna.. Nincs súlyfeleslegem pedig évek óta össze-vissza eszem, az elmúlt év nyár közepéig pedig még sajnos rendszeresen ittam is, mégis normális alkatom van és általában kiegyensúlyozott erőnlét jellemez, nem fáradok el (még egy kétoldali sérvműtét is itt van már 6 éve) mégsem max egy napra vagy estére aminek másnapra nyoma sincs, indulhat az egész előlről, és elmúltam 46 éves, szóval semmiképp sem kor, inkább genetika és alkat kérdése legalábbis nálam.. Ide azért még hozzátenném, hogy én október közepétől márcuius közepéig nem tekerek, szóval nekem a tavasz minden évben két hónap mínusszal indul, ugyanis ekorra dolgozom le azt a súly-hátrányt, amit a tél folyamán felveszek. De még így is, hogy csak túra vagy hobbi bringásnak számítok, június közepére minden évben általában el szoktam azt az állapotot érni, hogy addigra kint az azszfalton, a saját kategóriámban montival, nem igen mellőznek el..
@fpeter: Hát ez nagyon nem így van! Persze a kaja fontos, de az sport nélkül is az (kéne hogy legyen)! Elég sokáig nem az lesz a korlátozó tényező, hogy mit/mennyit eszel hidd el! Ráadásul, ha már nagyjából tudod az alap dolgokat, akkor az nem igényel napi/heti rendszeres éveken át tartó kommunikációt. Az edzés viszont igen! Az se igaz, hogy munka mellett nem megy! Minden csak elhatározás és akarat kérdése. Persze lemondásokkal jár! Heti 8-10-12 órából már elég jó szintre el lehet jutni pár év alatt! És itt jön be az edző fontossága, mert marhára nem mindegy, hogy azt a kevés időt mennyire hatékonyan tudod kihasználni! A kulcs a rendszeresség! A heti 5-6 óra is valami már, ha rendszeres és nem össze-vissza több hónapos szünetekkel. :)
@rcs2003: ha csak nem akarsz magyar bajnok lenni, vagy nemzetközi szinten versenyezni, akkor sok értelme nincs az edzőnek. Egy dietetikus szerintem többet hoz a konyhára. Ha mondjuk testepito szeretnél lenni konditeremben, akkor a gyakorlatok helyes kivitelezésében jól jön egy edző.
Bringánál szerintem olyan sokat nem nyom latba. Ha mondjuk heti 20 órát edzel, akkor már hasznos lehet. De ez teljes munkaido mellett nem igen kivitelezhető.
Edzőn még én is gondolkoztam egy időben mert világos hogy saját szakállra semmire nem jutok, akármit csinálok. Hiába na, 30 év abszolút sport nélküli életmód nem hozható szintre pár év alatt, pláne így közel a 40-hez (idén leszek annyi). Volt egy ismerősöm akinek azt mondtam hogy ha feltornázza egy bizonyos maghatározott szintre az edzője akkor megkeresem én is :) Nos, az ismerős erőnléte egy év alatt elérte azt a szintet, sajnos az viszont nem változott hogy ugyanúgy nem tudnék megfizetni egy edzőt mint azelőtt. :) Szóval marad a semmi. Amúgy nem csinált bonyolult dolgokat ez az ismerősöm se, csak nagyon sokat ment. Napi szinten több órákat és sima vo2 résztávokat tolt az alap állóképességi hosszúzás mellé, néha pedálfordulat piramisokat. Nekem ez sehogy se férne bele se időben, se energiában. Heti 5-6 óra biciklizéssel pedig szarra se megy az ember egy idő után, pláne hogy ez az idő még bizonytalan is, előre nem kalkulálható...
@Cadre Allage: aktív koromban a 975ös polar(óraként kézre utcán vagy futáskor konzolon két kereket tudó távtartón) volt a csúcs 10 éve vettem 100ezerkörül protrainer szett minden nyalánkság infraportos adategyeztetés-teleport és minden okosság még edzőm is volthús vér;)ember
@azaki71: Anno 2019-ben eltörött a kn óra tartóm és csak stravat használtam telefonon. Aztán pár évvel később jött a Garmin időszak. Szerintem nem sok mindent befolyásol a rögzítés. Edzés szempontból jó ha látod a pulzusod, de teljesen jól lehet menni zsigerből is amatőr szinten.
Sok célból lehet kerékpározni. Én pl. az a fajta vagyok aki sohasem túrázgat mert engem meg az nem érdekel egyáltalán. Nyilván ha valaki csak az egyik oldalt látja, nem tudja mi van a másikon. Az adatelemzés jó, csak tényleg azzal kell vigyázni hogy ne kerülj a bűvkörükbe. Pláne úgy hogy valójában nem is tudod hogy pontosan mit kéne nézni azokon az adatokon. Én tavaly nyáron töröltem az összes embert akit követtem Straván, pont ez miatt. Meguntam sok más személy mellett pl. a triatlonos ismerősöm edzéseit látni aki általában 80km-t teker 37-es átlaggal és ez neki csak a "közepes" tempó, kb tökmindegy neki milyen szél fúj. A laza recovery az nála 30 felett indul montival is. Szóval... meh. Volt adatbuzi ismerősöm is aki állandóan a wattokat számolgatta, meg olyan is aki tojik a számokra és csak megy ki a világból nap mint nap. Mindet töröltem. :)
Én már tíz éve ezt csinálom, és őszintén szólva nem is értem, hogy mások mi egyebet tudnak még belelátni a bringázásba a leírtakon kívül! Kizárólag a hobbi szintű montizásra gondoltam, mert nekem ilyen van, a többi meg nem is érdekel.. A véleményem erről pedig továbbra is az, hogy csak akkor ér vagy érhet ez is valamit, ha nem is gondolunk bele többet.. Esetleg még a melóbajárást tudom vele elfogadni, én is csináltam nem is kevésszer volt, hogy 70km-feletti távon (oda-vissza) és kétnaponta, de az élménybringázáson és a kirándulásokon kívül, el sem tudom képzelni, hogy még mire lehet jó, esetleg ha másra nem pl: nézegetni itt az ágyam mellett tavaszig, ahogy én csinálom és bosszankodni azon, hogy nagyobb karácsonyfa jövőre sem fog fér majd tőlük, pláne ha 2024->ben sem költözöm.. '-'
A mai évnyitó kerékpározás után azon gondolkodtam, mit kellen másként tennem 2024ben. Az jutott eszembe, hogy fel kellene hagynom az útvonalaim és az ahhoz kapcsolódó adatok rögzítésével és csak úgy kerékpározni, minden elvárás nélkül.
Húszas éveimben a sebességre mentem. A 30-40 éveimben csak bringáztam minden elvárás nélkül. Pár éve megkaptam ez első Gramin kütyümet, jött a Strava, amiről már tavaly töröltem magamat, mert az új technologia elvitt megint abba az irányba, hogy adatokat hasonlíttattam, és ez inkább demotiválóan hatott rám, mint motiválóan. (tipikus "mindenki gyorsabb, erősebb" szindróma). Amire hasznosnak találtam, az- az, egy - egy random kerékpározás során ismeretlen útvonal rögzítése, mert otthon meg tudtam nézni, mégis merre jártam az erdő bugyraiban.
Amit még át kell gondolnom, hogy a Gravel maradjon, vagy eladjam. Van melle pro és kontra érv és elve már meg van, ezért nem könnyű a döntés.
Speciális útvonal, vagy versenyen történő részvétel nincs a terveim között.
Legyen sok napsütés, száraz erdei utak, erre van leginkább szükségem:-)