Kerékpáros etikett

1-50 (158 hozzászólás)

Elküldve: 2011.02.27. 21:06 Rober-to 

  • Rober-to avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 464
Témaindító hozzászólás:

Általános illemtan mindenféle kerékpárstílus képviselőinek. Itt le lehet írni a tapasztalatokat, ki mit tart helyesnek, stb.

Elküldve: 2015.07.14. 21:26 Csööpi 

  • Csööpi avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 42

@XCode: Múltkor volt valami ilyesmi, csak elég volt ránéznem a csókára... úgy otthagyott mint a franc xD.. :'D edzés edzés edzés..

Elküldve: 2015.07.14. 13:35 XCode 

  • XCode avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 1487

@sandorp9: Igazad lehet. A nevezetes esemény már az "Akar velem versenyezni?" megszólítás után történt. :)

Elküldve: 2015.07.14. 13:28 sandorp9 

  • sandorp9 avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 300

@XCode: de az nem a köszönés miatt lehetett, mint inkább az előtte bedobott italtól :D

Elküldve: 2015.07.14. 12:41 XCode 

  • XCode avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 1487

@Csööpi: Ha utolérsz valakit, fordulj felé, köszönj, s kérdezd meg: Akar velem versenyezni? A legtöbb ember ezt tréfának veszi, s nevet rajta. (Még sörözés is lehet a bolondozás kimenetele.)

Ha nagyon sietsz, inkább ne köszönj, mert úgy jársz, mint én kopasz katona koromban. Eltávozáson voltam, s menet közben megláttam egy hadnagyot. Tisztelegtem, de közben elvesztettem egyensúlyomat. :)

Elküldve: 2015.07.14. 09:03 Knight_ 

  • Knight_ avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 220

@Csööpi: Ha egy irányba tekerünk és lehagy valaki, én bizony nem várom el, hogy köszönjön. A köszönéshez nekem szemkontaktus kell, ami ebben az esetben nyilván nehezen kivitelezhető.

Elküldve: 2015.07.14. 03:02 Csööpi 

  • Csööpi avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 42

Nem igazán tudtam eldönteni hova írjak, ide v a "Köszönnyémááá" topicba.. Remélem itt jó helye lesz.

Előzéskor országúton hogy köszönünk? Nagyon buta kérdésnek hangzik tudom, de többszöri átgondolásra sem találtam minden alkalomra bevethető taktikát. Szembejövőnek egyértelműen intek, vagy ha hallótávolságon belül van, köszönök. Azonban ha suhanok egy főúton, próbálom kihozni magamból a lehető legtöbbet, hiszen ezért (is) tekerek, és lehagyok egy sporttársat, akkor inteni nem biztos hogy van erőm, főleg ha sprintelek, egy kezes táncolást nem igazán tudok kivitelezni.. A hangomat viszont elviszi a szél, nem tuti h meghallja..

A másik meg hogy... nem fogja lenézésnek, beszólásnak, orrfricskának venni? "Nézd má a paraszt leelőz és ezt még az orrom alá is dörgöli.. mekkora egy suttyó.." Vélemény?

Elküldve: 2015.07.03. 22:59 humbukkregiszter 

  • humbukkregiszter avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 1

Üdvözlök mindenkit!

Volt szerencsém tegnap éjszaka felfedezni ezt a fórumot. Mint minden fórumon, lehet olvasni hideget, meleget. Ezzel most sem voltam másképp. Egy kis Tiszazugi településen élek, Csépán. Nemrég kezdtem el ismét, 15 év után tekerni. Kellett, mert a mai kor társadalmi kotyvaléka elintézte a szervezetem, s azt mondta 10 év után, jobb ha váltok, mert nem húzom sokáig. Sakkoztam régen, de ez most nem segített volna rajtam. Így munkatársam kintről behozott állományából intéztem egy 3 sebességes agyváltós fél túra kerékpárt. Nem volt elég, intéztem egy booget, 12 sebességes országútit. Rákaptam, megszerettem. Nagyon megszerettem. Középiskola végéig sportoltam. Utána már csak a jobbkezes súlyemelés maradt. Most váltás. Elolvasgatom itt a kommenteket, értelmezem. Kinek igaza van, kinek tapasztalata. Nem minősítek senkit. Egy olyan vidéken élek, ahol ha megjelenik egy országútis, vagy montis, azért megnézi az ember. Nem hétköznapi dolog. Csak a településeken. Nem tekerek sokat, kb 30 km-t alkalmanként. Beszoktatón vagyok. Viszont mikor tekerek magam vagyok. Az is maga lehet, aki egy másik paripán teker. Köszönni, nem köszönni. Nagy dilemma. Egyeseknek. Biciklisek, autósok. Ha azt nézzük, nem köszön minden autós a másiknak. Márkatársak, ismerősök, falubeliek köszönnek egymásnak. És a biciklisek? Talán más neveltetésben volt részem, talán nyomot hagyott bennem a vidéki élet. Kunszentmárton, Tiszainoka, Tiszaug, Csongrád. Ezek egyenlőre a távjaim. Viszont felemelkedéssel tölt el, amikor találkozok bringásokkal. Trek, országútis, montis, mindegy. Köszönök. Részese egy olyan társadalomnak, amely a kőolaj megszűnése után is tud részben élni. Mert ugye az olaj mozgat ma mindent. A gumit is. Még. Volt alkalom, amikor a motorosok is nyitott szemmel néztek rám. Jól esett. Volt, amikor a nagy hajrában találkoztam szemből jövő országútisokkal. A meglepődöttségtől meg a tempótól csak inteni tudtam, de köszöntem. Csongrádon a gáton nem csak biciklisek vannak. Futnak, kocognak. Sportolnak. Nekik is köszönök. Vissza köszönnek. Nem tudom miért. de egy biztos, mozognak, működik a véráram, s mindegy hogy milyen biciklin hajtják végre, mozognak. Olyan mint a multinacionális cégnél a cégtársak. Elvből köszönök nekik. Egy helyre tartozunk. Mondhatnám ezt az egész országra. Ha van valaki aki nem köszön, megjegyzem az arcát, harmadjára már csak biccentek. De bunkó lennék ha nem köszönnék. A magam szemében is. Szóval részemről inkább köszönök, mint sem, pedig nem is ismerem az illetőket. Így neveltek. Ki tudja hol futunk, vagyis tekerünk össze legközelebb. Mindegy hogy hegyen völgyön, vagy aszfalton, egy társadalmi réteget képviselünk, s van egy feladatunk. Minél több emberrel megszerettetni ezt az érzést. Néha az is elég hogy látnak egy kerékpárost az úton. Itt nem sok teker a vidéken, az is rendesen benne van a korban, szóval már a tisztelet miatt is köszönök, pedig alattam egy használt 18 ezres kerékpár van, rajtam meg használt 3400-3600 forintos szerelés. Nem teszek különbséget egy őskövületi Csepel és egy több százezres pihe kerékpár között. Teker. És ez még mindig ritka Magyarországon. Szóval betartani a kreszt, és legyünk emberek. Honnan tudhatod, lehet hogy ha rosszul leszel pont az fogja megmenteni az életed, aki mellett köszönés nélkül elsuhantál. Akkor már kevés lesz egy szimpla köszönés. Mindenkinek jó hátszelet!

Elküldve: 2013.11.07. 19:44 illesbbs 

  • illesbbs avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 15

Sziasztok! Én mindig bólintok intek vagy köszönök, de persze csak akkor ha megvan a szemkontaktus. Legtöbbször hülyének néznek, persze vannak kivételek! egyszer a Móricz Zsigmond körtértől mentem a bicikliúton a Petőfi híd felé (egy-két sáv oda-vissza középen villamos), és a tulsó oldalról köszönt egy profi bringás (nem volt olcsó gépe). Úgy meglepődtem, hogy nem tudtam lereagálni!! (azelőtt még soha nem köszönt nekem senki) Segítségnyújtás. Én ha bajbajutott bringást látok mindig megállok, hogy kell-e segítség. Nemrég hűvösvölgy előtt láttam egy srácot, amint tolta a bicóját, miközben telefonált. Mentem mögötte egy darabig, mert hallottam, hogy valami nem oké. Amikor észrevett, és letette a telefont, megkérdeztem, hogy mi a baj. (...) Nem volt felfújva egyik kereke sem, és mivel prestás volt nem tudta felfújni a benzinkútnál. Minipumpa elő, és már útrakész is volt. Nem győzött hálálkodni, mert valami meghallgatásra ment időre, és nem tudta mihez kezdjen. Segíteni mindig jó érzés másokon!!! :)

Elküldve: 2013.11.07. 19:33 Neuler 

  • Neuler avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 42

@XCode: Teljes mértékben igaznak találom a "lélekbúvárok" állítását a legtöbb ember esetében. Még nem találkoztam ezzel a definícióval, de tetszik, jól megfogalmazott.

Sajnos nyilván valóan így egymásnak ártunk a közlekedés során ,de ez van.

Elküldve: 2013.11.07. 19:10 XCode 

  • XCode avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • Hétköznapi kerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 1487

@Neuler: Az autósokat a gyalogosok, sőt más autósok is zavarják. De így vannak ezzel a kerékpárosok, kőfaragók és balett-táncosok is. [:)] Senki sem szereti, ha akadályozzák, feltartják - akár indokoltan, akár ok nélkül.

A lélekbúvárok állítják: ha valakit megakadályoznak célirányos igyekezetében, minden esetben dühös inger, romboló erő keletkezik benne, amely arra készteti az illetőt, hogy kárt tegyen az akadályt képező személyben vagy tárgyban. Egyéni tűrőképességtől függ, ki hogyan oldja meg a helyzetet. Többségünk, szerencsére, csak a szenteket rángatja le az égből...

Elküldve: 2013.11.07. 18:48 Neuler 

  • Neuler avatar
  • sima XC-s
  • hozzászólások: 42

Ma érdekes "találkozásban" volt részem itt Pécelen a Petőfi utcában. Mentem hazafele, a kerékpárt járdán toltam, mert beszélgettem valakivel, egyébként ki volt világítva annak ellenére ,hogy nem az úttesten használtam. Jön egy autós, valószínűleg ott lakik, rám húzza a kocsit úgy, hogy majdnem elüt, kiszáll és beszól ,hogy: "a járda mire van kretén". Nem tudtam értelmezni egyébként amit mondott, lehet nem tudta ,hogy lehet a járdán tolni biciklit. biztosan nagyon sietett ha nem tudott várni 2 másodpercet amíg odébb megyek. Ez egy példa ami talán ide tartozik. A kerékpáros hiába megy szabályosan akármilyen formában, valahogy nagyon zavarja az autósokat (persze nem mindenkit), de nem értem ,hogy miért.

Elküldve: 2013.06.05. 20:29 Supernova1982 

  • Supernova1982 avatar
  • sima XC-s
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • hozzászólások: 600

@Keke: Az biztos hogy a kerékpározást korlátozni akarják ebben az országban-mivel hobbi-luxus!

Elküldve: 2013.04.22. 06:33 Keke 

  • Keke avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Fogjunk össze a TB-n csapat
  • Fogjunk össze a TB-n csapat
  • hozzászólások: 195

Elküldve: 2013.04.16. 13:57 pranksta 

  • pranksta avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 86

@janijani: á, szerintem ez nem lázítás akar lenni, inkább valami buzdítás-féleség. egyszerűen csak próbált hatásvadász lenni a cikkíró. vagy túl sok vörösbort ivott :))

Elküldve: 2013.04.16. 12:35 Keke 

  • Keke avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Fogjunk össze a TB-n csapat
  • Fogjunk össze a TB-n csapat
  • hozzászólások: 195

@perelli: Én sem offolok, az utak állapota lehet helyenként is különbözhet ezek szerint. Igen, a 4-szeres szám túlzás de összességében így is több a jármű mint 2000-ben. Itt egy régiókra lebontott táblázat: http://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/i_ode006b.html?504

Elküldve: 2013.04.16. 09:26 perelli 

  • perelli avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Cross trekking csapat
  • Cross trekking csapat
  • hozzászólások: 619

@Keke: nézz utána, és lusta vagyok. :D A 4-szerest túlzásnak érzem ár év alatt, de meglátjuk, tényeken nem érdems vitatkozni. :)

Igen, először autópályák és a főútvonalak voltak fókuszban, de nálunk már jó ideje a mellékutakat újítják, az elmúlt 3 évben biztosan. Nyilván nem eleget. Amióta az eszemet tudom, szarok az utak. Nem tapasztalom, hogy romlana a helyzet.

És akkor nem offolok tovább. :)

Vasárnap Orfűre menet rengeteg bringással találkoztam, szokás szerint köszöngettem. Néhányan mosolyogtak is (főleg csajok :D), láttam, voltak, akik meglepődtek. A többség visszaköszönt, pár bunkó meg mindig van. Mondjuk előre nem köszönt senki, pedig szerintem egy-két kivételtől eltekintve én voltam az öregebb. :D

Elküldve: 2013.04.16. 08:41 Keke 

  • Keke avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Fogjunk össze a TB-n csapat
  • Fogjunk össze a TB-n csapat
  • hozzászólások: 195

@Sheffy: Ha velem jössz szembe biztos, hogy visszaköszönök! :)

Elküldve: 2013.04.16. 08:40 Keke 

  • Keke avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Fogjunk össze a TB-n csapat
  • Fogjunk össze a TB-n csapat
  • hozzászólások: 195

@perelli: Pontos számot nem tudok de érzésem szerint a 2000-res évek közepéig négyszeresére nőtt az autók száma. Már kiváncsi vagyok én is a pintos adatokra, utána nézek. A válság óta nem csökkent annyival ez a szám mint amennyivel előtte nőtt. Az EU-s támogatásokból lehet, hogy autópálya épül és egy két főút de ezeken nem nagyon szoktak kerékpározni. Ebben a cikkben található képektől még sokkal cifrábbakat tudnék lefotózni: http://www.baon.hu/komarom-esztergom/kozelet/katyuk-veszik-korbe-tardost-356307

Elküldve: 2013.04.16. 08:29 Sheffy 

  • Sheffy avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 114

Kerékpáros köszönés kiment a divatból? Tavaly, még köszöntek, de most hiába biccentek, vagy intek, semmi visszajelzés nincsen, pedig 1-2 éve ha jött szembe kerékpáros, egymásra mosolyogtunk, biccentettünk és suhantunk is tovább. Vagy ez már nem szokás? Én azért még próbálkozom hátha visszaköszön valaki :)

Elküldve: 2013.04.16. 07:21 perelli 

  • perelli avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Cross trekking csapat
  • Cross trekking csapat
  • hozzászólások: 619

@Keke: Szerintem 2000 és 2007-8 között biztosan nőtt az autók száma, de a válság óta nem igazán, és a benzinár miatt azokat is egyre kevesebbet használják. Az utak állapota meg javult, főleg az uniós csatlakozás óta, ha nem is vesszük észre nagyon, mert még mindig szarok. Szóval nem hiszem, hogy rosszabb a helyzet, mint az ezredfordulón.

Elküldve: 2013.04.16. 07:00 Keke 

  • Keke avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Fogjunk össze a TB-n csapat
  • Fogjunk össze a TB-n csapat
  • hozzászólások: 195

@janijani: Biztos megvan az országutizás szépsége és a cikk szerintem ezt akarta népszerűsíteni. Talán még 2000 környékén jobbak voltak a körülmények (jóval kevesebb autó és jobb utak voltak). Én személy szerint szeretek a lehető legrövidebb úton eltünni az erdőben :)Ott tényleg magányos farkas vagyok és tisztaság van, nincsenek ottó-motorok.

Elküldve: 2013.02.10. 21:45 janijani 

  • janijani avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 65

@orange: én minap botlottam bele :) a kátyú meg csak akkor probléma, ha kettő között már nincs aszfalt :D

Elküldve: 2013.02.10. 21:39 orange 

  • orange avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 8

@janijani:

Olvastam már régebben,megmosolyogtam és tovább "léptem". Látná,hogy mennyien járnak mifelénk lomtalanításból hozott "virsli gumis" kerókkal,kátyúkkal szabdalt rossz minőségű utakon.

Elküldve: 2013.02.10. 21:23 janijani 

  • janijani avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 65

@orange: értem én. Csak azért raktam ki, mert engem felba*zott a cikk, h valaki egy bringa tesztről szóló cikket ilyen bevezetővel látott el (ott a link aki nem hiszi el)

Elküldve: 2013.02.10. 20:59 orange 

  • orange avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 8

@janijani:

Országúti vagy Mtb?? Mindkettőnek megvan a maga varázsa,mtb-vel is sokszor megyek kizárólag országúton nagyobb köröket és van amikor hegyi utakhoz,erdei ösvényekhez van kedvem. Egyszerűen szeretek bringázni és most egy régi országútit is sikerül talpra állítani kizárólag országútra. Van amikor egyszerű Csepellel támad kedvem karikázni...

Ellentéteket könnyű kreálni,én azt gondolom,hogy használni kell ilyet is meg olyat is a saját korlátaikon belül.

Elküldve: 2013.02.10. 18:36 janijani 

  • janijani avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 65

Találtam egy "brutális" cikket a neten bogarászás közben, íme a bevetője (nem a cikk a lényeg):

Az országúti bringázásban nincs kifogásra lehetőség. Három tényező van: az ember, a kerékpár és az út. Az emberről és az útról már ejtettünk néhány szót korábban, most a kerékpár következik.

Ha sík vidék, akkor táncol az út a gőzölgő párától, nincs lehetőség arra, hogy a nehéz terep miatt leszállj a gépről, mint ahogy montizás közben megteheted. Nincs, mert akkor gyenge vagy, legyőzött az út. Veszítettél a betonnal szemben. Ez az a sport, ahol nincs kifogásra lehetőség. Három tényező van: az ember, a kerékpár és az út. De az első, a legfontosabb: az ember, aki az országúton magára és gépére van utalva. Az országúton máshogy vagy magányos farkas, mint terepen. Ha csapattal vagy kint, akkor is magányos vagy, de magányod termékeny. Néma és hibátlan fogaskeréknek kell lenned, azonban ez csak akkor derül ki, ha nem hibázol. Az országúti kerékpározás életforma. Nem lehet hetekre abbahagyni, aztán megint menni egy keveset. Az ember vagy csinálja, vagy nem.

Mindennap, de legalább kétnaponta menni, minimum ötven kilométereket. Ha nem is az izmosodásért, hanem csak úgy, hogy guruljon, ne legyen egy helyben az ember. Sajnos egyre kevesebb kerékpáros van az úton. Tény, nehéz az országúti gépeknek felvenni a versenyt a montikkal. A hegyen jobb a levegő, nincs autóforgalom, változatosabb a táj, nem beszélve arról, hogy a városban egy mountain bike kerekei semmilyen veszélynek nincsenek kitéve, míg egy minőségi országúti kerékpár felnije már az első villamossínen, de egy kis aszfalthibán is ütést kaphat. A nagy csapatok is inkább a hegyi gépekre álltak rá, s egy-egy katalógusban, minimális terjedelemben jelennek meg az országút hercegei. Mégis, akkor miért az országút? Az igazi válasz rá: csak. Alkat kérdése, talán lelki alkaté. Ki kell próbálni és meg kell érezni.

http://index.hu/exit/ketkereken/tesztk/oubteszt/

Ezmiez? Régi a cikk (2000), de nagyon komoly. Nagyon lázító jellegűnek találom.

Vélemény?

Elküldve: 2013.01.30. 11:44 Supernova1982 

  • Supernova1982 avatar
  • sima XC-s
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • hozzászólások: 600

@johnny336: Az is jó megoldás!

Elküldve: 2013.01.30. 11:38 johnny336 

  • johnny336 avatar
  • sima XC-s
  • Hegyikerékpárosok csapat
  • Hegyikerékpárosok csapat
  • hozzászólások: 931

@Glacier: én két pitbullhoz szoktam láncolni a kerékpárokat :D

Elküldve: 2013.01.30. 11:30 Supernova1982 

  • Supernova1982 avatar
  • sima XC-s
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • hozzászólások: 600

@Glacier: Ez biztos!Kerékpár tárolóba nem kell,fához-villanyoszlophoz igen,vagy viszed magaddal!

Elküldve: 2013.01.23. 10:53 Glacier 

  • Glacier avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Solymári Kerékpáros Társadalom -SKT- csapat
  • Solymári Kerékpáros Társadalom -SKT- csapat
  • hozzászólások: 90

@tenkjuh: Nem tudom hogy lehet-e kesztyűben kezet fogni, de akiket én ismerek mind kesztyűben fogunk kezet persze ha mindkét félen rajta van. Hogy hova illik lakatolni ez szerintem ilyen formában nem helyes ugyanis oda lakatolj ahonnan nem viszik el. :D

Elküldve: 2013.01.23. 09:20 tenkjuh 

  • tenkjuh avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • hozzászólások: 33

Sziasztok !

Sokat olvasgatom ezt a topicot . A lakástól melóhelyig van szerencsém kerékpárúton menni( nem nagy táv astoria =>nyugati ) és megfigyelésem szerint ha köszönök nagyrészt visszaköszönnek igaz van egy két meglepett arc hogy mi a csudit akarok de viszonozza a köszönést. Sőőt van olyan aki kb ugyanakkor ér oda lámpához mint én mindennap csak ellenkező irányba megy . Van aki előre int , bolint .

Segítségnyújtás : itt is van pozítív tapasztalat , volt defektem egy idősebb forma megallt odajött és felajánlotta a hogy segít. :-)

Kerékpáros etitekett : Egy szervizes mondta h kerékpároskesztyűben lehet kezet fogni ?! Ez igaz ?! Vagy pl hova illik nem illik lezárni bicajt ?! Vannak az alap etiketettől eltérő "szabályok" kimondottan bicajra ?!

Elküldve: 2013.01.22. 21:09 Glacier 

  • Glacier avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Solymári Kerékpáros Társadalom -SKT- csapat
  • Solymári Kerékpáros Társadalom -SKT- csapat
  • hozzászólások: 90

@komposztalo: Jól látod! Sajnos nem mindegy mit tekersz ami a legnagyobb baj az egészben. Ennek nem így kéne működnie.

Az hogy ebben a fórumban most a köszönés a téma az egy dolog. Pár bejegyzés múlva elkalandozunk talán a segítség nyújtás felé...

Elküldve: 2013.01.22. 19:52 Supernova1982 

  • Supernova1982 avatar
  • sima XC-s
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • hozzászólások: 600

@komposztalo: Ennek így kellene lennie!

Elküldve: 2013.01.22. 11:11 komposztalo 

  • komposztalo avatar
  • dirt/street gyerek
  • hozzászólások: 120

@Glacier: Na most kicsit összezavarodtam. Szóval sok tényezőtől függ, hogy (vissza)köszönnek-e. Pl, hogy milyen típusu bringát tekerek? Igen! (mindenki egyenlő, csak van aki egyenlőbb) Lehet rosszul értelmezem, de ha egy MTB-os elvárja, hogy egy outis visszaköszönjön, akkor én is elvárhatom, hogy egy MTB-os visszaköszönjön mikor a BMX-en ülök. Vagy nem?

De amúgy a téma szerintem az áltlános etikettől indult, és általánosan lett felhozva a köszönés, és az általánosba beletartozik a város is (betondzsungel). Most azt érzem, hogy attól, hogy a Bp-n tekerek feljetsek el mindenféle etikus hozzáállást, mert a betondzsungel robottá tesz. Pedig szerintem ennek az egész bringás etikett dolognak legjobban a városban kéne kihangsúlyozódnia, hiszen arányában a legtöbben a betondzsungelben(ha nem is Bp-n, de városban, közlekedni) használják a bringájukat. Az szerintem természetes, hogy ha már különböző stílusokat is képviselünk(túrázás, edzés, szöktetés, stb) mindenki a saját faunájában és közösségében megfelelő módon viselkedik, hiszen mondjuk egy DH-s csapat összetartóbb, mint az egész nagy biciklis közösség, és így van egy lokális etikett, ami erősebb, mintha csak úgy általánosan közlekednél a városban.

Szerintem a topic nagyon kihegyeződött erre a köszönés témára, ami nem jó, mert nem csak ebből kéne állnia az etikettnek.

  • A legfontosabb, hogy figyeljünk egymásra, főleg városi közlekedésben

  • Ne az alapján ítéljük meg bringás társunkat, hogy mit teker

  • Ha tehetjük álljunk meg segíteni

  • Ha valaki valamit rosszul csinál, nem szabályos, akkor kultúráltan közöljük vele(ha nem tudjuk kultúráltan, mert mondjuk ma már 5ször ránknyitották a kocsiajtót, akkor inkább ne szóljunk, felesleges konfliktus). Persze, ha veszélyes a szituáció, akkor mindenképp ajánlatos tenni valamit!

  • Ha köszönnek visszaköszönünk, főleg, ha szakágtárs(és nem szívszúrásnak vesszük, ha mégsem köszönnek vissza, kicsit bosszankodunk, de nem feszítjük keresztre az illetőt)

  • Ügyelünk a kisebbekre és a gyalogosokra(gondoljunk bele milyen szar, amikor leszorít bringával egy autó, a gyalogos általában selát sehall, szóval illik rájuk figyelni)

Szerintem városban ez lenne az alap, aztán persze vannak akik túráznak, meg CC-znek meg XC-znek meg DH-znak meg edzenek meg stb, és ott megvannak a közösség erősebb szabályai biztosan. De még ennyire sem kell túlmisztifikálni a dolgot. Normálisan kell viselkedni, kicsit toleránsabbnak kell lenni és minimálisra csökkenthetjük a konfliktusokat.

Elküldve: 2013.01.22. 09:47 Glacier 

  • Glacier avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Solymári Kerékpáros Társadalom -SKT- csapat
  • Solymári Kerékpáros Társadalom -SKT- csapat
  • hozzászólások: 90

@komposztalo: Sajnos mindenki tehet arról hogy ez a helyzet kialakult. Bár az tény hogy Pesten nem is fognak köszöngetni több mit ezer embernek. Sok tényezőtől függ hogy köszönnek vagy nem. A montisokat valószínű azért zavarja mert ha csak gyalog mész az erdőben akkor is köszönnek a turisták. Szóval az erdő egy barátságosabb környezet mint a betondzsungel. Dobogókőre esélytelen úgy felmenni hogy a bringások 90% ne köszönjön. Balaton kör szintén. Minél messzebb vagyunk egy adott várostól annál kedvesebbek az emberek.

Elküldve: 2013.01.21. 20:33 Supernova1982 

  • Supernova1982 avatar
  • sima XC-s
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • hozzászólások: 600

@komposztalo: Az biztos,meg tudom érteni,ilyen ez az ország is,kivagyiságról szól!

Elküldve: 2013.01.21. 14:45 outlaw512 

  • outlaw512 avatar
  • sima XC-s
  • Hajdúböszörmény Bike Team csapat
  • Hajdúböszörmény Bike Team csapat
  • hozzászólások: 66

@komposztalo: Ez a "kiskerék-nagykerék" dolog hasonlít a robogós vs.nagymotor kategóriára.

Elküldve: 2013.01.21. 12:07 komposztalo 

  • komposztalo avatar
  • dirt/street gyerek
  • hozzászólások: 120

Sziasztok!

Ezen a köszönés témán már hónapok óta rágódtok, és ugyanazokat a köröket futjátok, miközben ennél nagyobb bajok is vannak az általatok nagy összetartásnak nevezett entitásban. Pl. próbáljatok meg BMX-szel közlekedni, nemhogy köszönni nem fognak(legtöbbször más BMX-esek sem), hanem a "nagykerekű" kollégák éppen csak nem akarnak lerúgni a "kisbicikliről". Na akkor hol itt a sporttársi összetartás? Hiszen én sem a kocsmából megyek haza, és egy két kivételtől eltekintve a BMX-szel is szabályosan tekerek. Szerintem ez nagyobb probléma a közösséggel és az etikettel, mint az, hogy valaki nem köszön.

Mellesleg közel 20 éve(igen, 5-6 éves korom óta) ahova tehetem bringával megyek, csak most pont nincs "nagykerekűm" Pesten, és igen úgy érzem, hogy a "kiskerekű" kollégákhoz legtöbbször negatívan állnak a "nagykerekűek". Mondjuk ezt sokszor megértem, mert sok BMX-esről nekem sincs jó véleményem, de nem csak a BMX-esek között vannak balf@szok és nem csak balf@szok vannak a BMX-esek között, viszont úgyanúgy van pár "nagykerekes" bringásról is negatív véleményem.

És attól, hogy BMX-ezek még én is bringásnak érzem magam, pedig "a közösség" még valahogy nem igazán tekint annak.

És csak, hogy a köszönés témába is belepofázzak, én pont a fentiek miatt nem köszönök előre, mert a tapasztalatom az, hogy nem köszönnek vissza, mert senkiházi bolhafing vagyok a legtöbb szemben. Viszont jólnevelt humán lévén, ha köszönnek visszaköszönök, de nincs már kedvem felesleges negatív köröket futni. Rosszul esik, ha nem köszönnek vissza, és általában nem köszönnek vissza. E mögött ugyanazt az okot érzem, mint amit az itt megszólalt MTB-osok érezenek az outisokkal szemben. Innentől kezdve az itteni szájtépést elég álszentnek érzem.(egy kezemen meg tudom számolni, hányan próbáltak köszönni már nekem, és elég rossz az arány, ahhoz képest, hány bringás mellett mentem már el)

Elküldve: 2013.01.21. 08:09 Glacier 

  • Glacier avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Solymári Kerékpáros Társadalom -SKT- csapat
  • Solymári Kerékpáros Társadalom -SKT- csapat
  • hozzászólások: 90

@janijani: Én nem nézem hogy köszönni fog-e én előre köszönök és ennyi:)

Elküldve: 2013.01.20. 12:31 janijani 

  • janijani avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 65

@Supernova: ez így igaz, de egy fejbiccentést nem biztos h kapásból ki lehet szúrni, egy nem egyértelmű, elnagyolt kézmozdulatot is lehet gépészkedésnek nézni.

Mindenkinek saját megítélése dönti el, h kinek milyen formában akar köszönni ill. nem köszönni. Szerintem értelmetlen ezért mások felett pálcát törni.

Elküldve: 2013.01.19. 22:05 Supernova1982 

  • Supernova1982 avatar
  • sima XC-s
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • hozzászólások: 600

@janijani: Aki akarja észre veszi,nem csak az utat bámúlja,ezzel így nem lehet közlekedni,másokat is fel kell mérni hogy mire készülnek,mindent figyelembe kell venni!

Elküldve: 2013.01.19. 20:25 janijani 

  • janijani avatar
  • virsli gumis/oútis
  • hozzászólások: 65

@Supernova: csak azt többnyire nem veszi észre senki :(

Elküldve: 2013.01.18. 22:47 Supernova1982 

  • Supernova1982 avatar
  • sima XC-s
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • hozzászólások: 600

@Faisst: Bólintani is lehet,vagy a kormányt fogva is újjal is lehet köszönni ám!

Elküldve: 2013.01.14. 23:21 Faisst 

  • Faisst avatar
  • DH/Freeride arc
  • hozzászólások: 32

@Rober-to: nem szégyen köszönni,csak minek? Szezonban elég durván sok bringás van az utakon,elég vicces lenne köszönni mindenkinek..Szerintem hülyeség köszöngetni,csak azért mert ő is bringával van.. :)

Elküldve: 2013.01.14. 07:46 outlaw512 

  • outlaw512 avatar
  • sima XC-s
  • Hajdúböszörmény Bike Team csapat
  • Hajdúböszörmény Bike Team csapat
  • hozzászólások: 66

@Supernova:Nem azt akartam mondani hogy szégyen köszöni,(én szoktam)hanem hogy hála istenek nem vagyunk egyformák........

Elküldve: 2013.01.13. 21:07 Supernova1982 

  • Supernova1982 avatar
  • sima XC-s
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • hozzászólások: 600

@outlaw512: Köszönni nem szégyen!

Elküldve: 2013.01.13. 09:37 outlaw512 

  • outlaw512 avatar
  • sima XC-s
  • Hajdúböszörmény Bike Team csapat
  • Hajdúböszörmény Bike Team csapat
  • hozzászólások: 66

Ez a "köszöngetés" téma lassan olyan mint hogy mennyit ér vagy mennyiért vetted a járgány,úgyis mindegyiket tekerni kell.

Elküldve: 2013.01.13. 08:00 Glacier 

  • Glacier avatar
  • túrázgató/városi harcos
  • Solymári Kerékpáros Társadalom -SKT- csapat
  • Solymári Kerékpáros Társadalom -SKT- csapat
  • hozzászólások: 90

@Supernova: :D

Elküldve: 2013.01.12. 21:18 Supernova1982 

  • Supernova1982 avatar
  • sima XC-s
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • KROSS kerékpárosok klubja csapat
  • hozzászólások: 600

@Glacier: Akárcsak én is!

Új hozzászólás:
(formázási lehetőségek)
kód eredmény
*dőlt* dőlt
**félkövér** félkövér
> idézet

szöveg
idézet
szöveg
\* *
* lista első elem
* lista második elem
* lista harmadik elem
  • lista első elem
  • lista második elem
  • lista harmadik elem
1. számozott lista első elem
1. számozott lista második elem
1. számozott lista harmadik elem
  1. számozott lista első elem
  2. számozott lista második elem
  3. számozott lista harmadik elem
[TestBike](https://www.testbike.hu) TestBike
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
paragrafus paragrafus paragrafus paragrafus

új paragrafus új paragrafus új paragrafus új paragrafus
Csak belépett felhasználók szólhatnak hozzá! Lépj be vagy regisztálj!